Anasayfa / Sağlık / En İyi Omega 3 Markası Hangisi, Tavsiyesi ve İsimleri
En iyi omega 3 markası hangisi, en iyi balık yağı
En iyi omega 3 markası hangisi

En İyi Omega 3 Markası Hangisi, Tavsiyesi ve İsimleri

En iyi Omega 3 markası hangisi?  Hepimiz, saf Omega 3 markası arıyoruz. Omega 3 balık yağı en iyi marka önerileri nelerdir? Canan Karatay, hangi marka Omega 3 tavsiye ediyor? Hangi balık yağını almalıyım?

Çok haklısınız; Omega 3 hapları, kapsül ve tablet markaları derken hepimizin kafası çok karıştı. Bu kadar zor olmamalı değil mi?  En iyi, en kaliteli hangi marka ve en iyi balık yağı seçerken nelere dikkat etmelisiniz?

Kafanızda Omega 3 desteği seçerken soru işareti kalmayacak desek! Tam bir kılavuz niteliğinde olacak. İşte balık yağı raporu:

Omega 3 takviyesi seçerken nelere dikkat etmelisiniz?

1-  En iyi Omega 3 hangisidir diyorsanız, bu maddeleri çok iyi inceleyin. En iyi, en kaliteli Omega 3 hangi marka bilebilmeniz için birkaç basit noktaya dikkat etmelisiniz.

2-  Hangi marka Omega 3 hapı kullanılmalı diye araştırıyorsanız, sadece eczanelerde satılan Omega 3 markalarını tercih edin. Network marketing yöntemiyle satılan ürünleri tercih etmeyin.

3-  Omega 3 tableti üzerinde mutlaka “trigliserid forumunda(TG)” yazsın. Bu terim ne manaya geliyor? Emiliminin yüksek olduğunu gösteriyor. Omega 3 balık yağı markaları seçerken, etil ester formunda olanları tercih etmeyin.

4-  Omega 3’de en iyi marka EPA VE DHA değerlerine göre belirlenir. Bir kapsüldeki Omega 3 miktarına değil EPA ve DHA miktarına bakın. Günlük 3 grama yakın EPA + DHA içeren Omega 3 kullanmalısınız. EPA/DHA oranı ne kadar yüksekse o ürün o kadar iyidir.

5-  Omega 3 güvenilir marka olabilmesi için IFOS 5 yıldız onayının olması gerekiyor. 5 yıldız Uluslararası Balık Yağı Standardı Kuruluşu’ndan onaylanmış ve belgelenmiş olduğunu gösterir.

6-  Omega 3 vitamin hapları içerisinde koyu renk cam şişede bulunanları tercih edin. Omega-3, çabuk bozulabilen bir yağdır. Bu yüzden muhafaza edilmesi de zor olabilir.  Şişenin ağzını kapalı tutmaya özen gösterin.  Açtıktan sonra buzdolabında muhafaza edin. Hiç açılmamış olanları ise yine serin bir ortamda saklayın.

7-  Balık yağı kapsülü seçiminde blister ambalajda olanları da tercih edebilirsiniz. Blister de ne demek? 🙂 Tablet ya da kapsülleri uzun süre bozulmadan koruyabilen ambalaja denir. Blister ambalajlar ısıyla şekillendirilir.

8-  En iyi Omega 3 marka olabilmesi için ürünün içeriğinde Omega-6 bulunmamalıdır.

9-  Balık ya da sığır jelatini kullanılan markanın ürünlerini seçin.

Türkiye’de bu özelliklerin hepsine sahip 3 tane Omega-3 markası bulunuyor. Bunları teker teker inceleyelim. Omega 3 en iyi markalar nelerdir?


En iyi Omega 3 markası hangisi?

Balık yağı hapında en iyi marka olan ve Türkiye’de bulunanlardan başlıcaları:

EFA-S 1200 Omega-3: Eczanelerde satılıyor. IFOS onayı mevcuttur ve trigliserid formundadır. Blister ambalajında ve balık jelatin formundadır. Kapsül sayısı 45’tir.

EFA-S 1200 EPA DHA EPA+DHA
396 264 660 mg

Bir kutudaki EPA + DHA oranı 29.700 mg’dır.

EFA-S 1200 Omega-3 eczane fiyatı ortalama 77 TL’dir.

EFA-S 1200, Omega 3 en iyi marka hangisi, hangi marka almalıyım diyenler için bir seçenek olabilir.


Ocean Plus Omega-3: Eczanelerde satılıyor. IFOS onayı mevcuttur. Bu ürün trigliserid formundadır. Balık jelatin formundadır ve cam şişededir. Kapsül sayısı 50’dir.

OCEAN PLUS EPA DHA EPA+DHA
384 252 636 mg

Bir kutudaki EPA + DHA oranı 31.800 mg’dır.

Ocean Plus eczane fiyatı 72-75 TL’dir.

Ocean Plus, Omega 3 marka tavsiyesi ve isimleri arayanlar için başka bir seçenek olabilir.


Krilom Omega-3: Eczanelerde satılıyor. IFOS onayı vardır. Sığır jelatin formundadır. Blister ambalajında 50 kapsüldür. Trigliserid formundadır.

KRİLOM EPA DHA EPA+DHA
340 235 575 mg

Bir kutudaki EPA + DHA oranı 28.750 mg’dır.

Krilom Omega-3 eczane satış fiyatı 69 TL civarıdır.

Krilom da yine Omega 3 hangi marka iyi, alınmalı, tavsiye diyenlere bir öneri olabilir.

En iyi balık yağı markası, Omega 3 kapsül hangi marka olmalı dedikten sonra, antioksidan konusuna geldik.  Omega 3 vitamini bir antioksidanla alınmalıdır. Omega 3 balık yağı kapsülü kullanırken antioksidan almazsanız, yarar değil zarar görebilirsiniz.

Omega 3 ne kadar içilmeli ve nasıl kullanılmalı yazımızı okuyun. Omega 3 faydaları nelerdir, doğal yollardan hangi besinlerle alınır ve kapsülleri aç mı tok mu kullanılır, öğrenin.


Omega 3 ile hangi antioksidan alınmalı?

Omega 3, antioksidan ile birlikte alınmalıdır. Antioksidanın mutlaka “ubiquinol” içermesi gerekiyor.

CoEnzQH: Eczanede satılıyor. Aktif maddesi ubiquinol 100 mg. Blister ambalajında 30 adet bulunuyor. İngiltere’de üretilmiştir ve balık jelatin formundadır.

CoEnzQH eczane fiyatı 109 TL civarıdır.

OmePa-Q10: Eczanede satılıyor. Aktif maddesi ubiquinol 100 mg. Blister ambalajında 30 adet bulunuyor. Ürün Türkiye’de üretilmiştir ve sığır jelatini formundadır.

Ayrıca 300 mg EPA ve 230 mg DHA barındırıyor.

OmePa-Q10 eczane fiyatı ortalama 119 TL’dir.

Koenzim QH: Eczanede satılıyor. Aktif maddesi ubiquinol 100 mg. Şidede 30 adet bulunuyor.

Koenzim QH: 109 TL’dir.


Gebelikte-hamilelikte hangi marka Omega 3 kullanılmalı?

Hamilelikte Omega 3 takviye-takviyesi kullanmak için de aynı şartlara özen göstermek gerekiyor; ancak doktorunuzla iletişim halinde olmayı unutmayın.

Çinko tablet kullanırsanız ne olur? Sivilce ve saçlara etkisini deneyimleyenden dinleyin.

Balık yağı kapsülü en iyi marka önerilerinde bulunduk. En iyi balık yağı markası hangisi, sizin de önerileriniz var mı?

Balık yağı marka önerileri araştırırken bilgi desteği sağladığımız “Sağlıklı Yaşıyoruz” sayfasına teşekkür ederiz.

Omega 3 markaları yazımız çok ilgi görüyor ve sürekli sorular alıyorum. Sizlere okuduğum yerli ve yabancı makalelerden öğrendiklerimi aktarıyorum. En doğru bilgileri vermeye çalışıyorum. Hatam olmamasını diliyorum. Hepiniz doktorunuza danışarak omega 3 takviyesi kullanın.

Sevgili doktorlarımızın vereceği bilgileri buradan paylaşmaya açığım. Hepinize sevgiler. 🙂 

loading...

Yazar Tuba KARADAĞ

Tuba KARADAĞ
Fiskosta.com'un sizlerle olabilmesi için yorum ve desteklerinizi bekliyoruz. Lütfen yazılarımızı sosyal ağlarınızda paylaşın. Sevgiler. :)

Beni de oku :)

Seboreik dermatit şampuan önerisi markaları

Seboreik Dermatit Şampuan Önerisi | Ducray – Bioderma – Head Shoulders

Seboreik dermatit şampuan önerisi için hazır mısınız? Saçlarınız pul pul soyulup dökülüyorsa, hiçbir şampuandan memnun ...

179 Yorumlar

 1. iyi günler. faideli bir yazı gerçekten. bende omega 3 ve antioksidan almayı düşünüyorum. yalnız benim için en önemli nokta yukarıda belirttiğiniz özelliklerin yanı sıra içerisinde haram olan şeylerin olup olmadığı. jelatin konusunda biraz endişeliiym. bunun hakkında bir araştırmanız oldu mu?
  birde bu takviyeler ne kadar süre ile alınmalı

  • Tuba KARADAĞ

   Bahsettiğiniz konu hakkında bilgi sahibi değilim. Omega 3 takviyesi sürekli kullanılmalıdır çünkü vücut Omega 3’ü üretemiyor. Yeterice balık gibi gıdalar da tüketemediğimiz için yoğun Omega 3 eksikliği yaşıyoruz. Bu bilgiler, sağlık makalelerinde yayımlanan bilgiler; ama şahsi görüşüm hiçbir şeyi sürekli kullanmamak ve alışkanlık haline getirmemekten yana. Örneğin yılda 6 ay Omega 3 takviyesi alıyorsanız, 2-3 ay ara verebilirsiniz.

 2. Peki bu antioksidanı doğal yollarla alamıyor muyuz? Örneğin bir avuç fındık yesek olmaz mı?

  • Tuba KARADAĞ

   Ahmet Bey, daha önce de bilimsel makalelerde okuduklarımı sizlerle paylaştım. Örneğin taze üzüm, antioksidan bakımından en zengin meyvelerden biridir. Sorunuzun cevabını ben veremem. Ancak şunu söyleyebilirim. Meyve ya da sebzelerle antioksidanın miktarını ayarlayamayabilirsiniz. Bu konuda birçok uzman doktorumuzun önerisi, antioksidan kullanmayacaksanız omega 3 takviyesi almayın.

   • Tuba Hanım cevap için teşekkür ederim.
    İnternette prof dr omega 3 konusunda amerikada yapılan 65 yaş ve üstü denek grubunda omega 3 ün pek bir faydasının olmadığını belirtmiş. Ve omega 3 u çöpe atın diye bir başlık kullanmış(o kadar iddialı yani)
    Peki sizin omega3 hakkında şüpheleriniz var mı varsa nelerdir?

    • Tuba KARADAĞ

     Ahmet Bey, araştıyor olmanız ne kadar güzel. Keşke geleneksel beslenme biçimimizi bozmamış olsalardı ve biz de gıda takviyelerine ihtiyaç duymasaydık. Örneğin somon, omega 3 bakımından çok zengin denildi ve öyle öğretildi ama sonradan öğrendik ki çiftlik balığı olan somonun yarardan çok zararı varmış.
     Eğer düzenli olarak istavrit, sardalya ve hamsi gibi balıkları tüketebiliyorsanız ne mutlu size.
     Ben omega 3 takviyesi alınmasına karşı değilim ki omega 3 kullananların yorumları çok olumlu. Hiçbir şeyi sürekli kullanmamak gerektiğine inanıyorum. “Omega 3 Nasıl Kullanılmalı” başlıklı yazımda en fazla omega 3 barındıran besinlerden de bahsettim. Bu besinleri gerektiği kadar tüketmek gerektiğine inanıyorum. Omega 3’ü yeterince alamadığımız dönemlerde de omega 3 takviyesi kullanmak gerektiğini düşünüyorum. Ben de öyle yapmaya çalışıyorum. 🙂

     • Omega 3 balık yağı markası arıyordum. bu bilgiler çok işime yaradı. solgar omega 3 kullanacaktım ama vazgeçtim.

 3. Merhabalar benim 14 yaşında oğlum var. 1.79 boyunda 104 kg. yetişkinler için kullanılan omega 3 ve antioksidan kullansa olurmu acaba

 4. Merhaba Tuba hanim çok teşekkür ederim öncelikle bu güzel yazı için. Biri 14 diğeri 12 yaşında iki oğlum var. omega 3 kullanmaya başlıcaz inşallah. bu yaştaki çocuklar icin antioksidan şart mı cevap verirseniz sevinirim.

  • Tuba KARADAĞ

   Merhaba Melek Hanımcığım,
   Çocukların omega-3’ün yanında antioksidan kullanılmasına gerek bulunmuyor. Aile doktorunuza da danışabilirsiniz. Oğullarınızla birlikte sağlıklı ve huzurlu bir ömür geçirmeniz dileğiyle. 🙂

 5. Serap Turetkem

  Merhaba Tuba hanim. Dun eczaneden aldigim omega, k 2 vitamini, D3 vitamini v.s. iceren ocean plus markali ambalajin ustunde ifos onayi yok. Baska sekilde mi yazilmistir acaba. Tesekkurler

 6. Yararlı bilgiler için çok teşekkür ederim. Benim 11,5 yaşında kızım var 29 kilo ve 140 cm boyu. Zayıf ve kısa olduğunu düşünüyorum. Balık yağı kapsülü kullanmayı düşünüyorum. Balık yağı boy uzatır mı, kilo aldırıyor mu? Boyuna ve kilosuna faydası olurmu. Geç mi kaldık acaba.

  • Tuba KARADAĞ

   Merhaba Huriye Hanımcığım,
   Kızınız boy ve kilosu sanırım biraz alt sınıra yakın ama genetik etkenler de dahil bir çok sebebi olabilir. Balık yağı kilo almasını sağlamaz; sağlıklı beslenmesine yardımcı olur.
   Balık yağının boy uzattığına dair bir bilimsel veri bulunmamaktadır; ancak bazı doktorlar çocukların gelişimleri için balık yağı kullanımını önermektedir.

 7. Çok teşekkür ederim cevap verdiğiniz için. Ben 1,55 babası 1,74 boyu. Çocuk endokrin bölümü için randevu aldık kontrol olması için.

 8. Merhaba
  14 yaşında bir oğlum var omega3 kullanmak gerekiyor mu? Hangi ürünü (ürün adı rica etsem ) günde ne kadar ve kaç yaşına kadar kullanmali. Antioksidan kullanmali mı yada kaç yaşından sonra antioksidan ile birlikte kullanmaya başlamalı?
  45 yaşındayım ben de kullanmali miyim?
  Teşekkürler

  • Tuba KARADAĞ

   Günaydın Serpil Hanımcığım,
   Omega 3 kullanımı bir çok doktor tarafından hem çocuklara hem de yetişkinlere öneriliyor. Çünkü yeterince balık tüketemiyoruz ve yeterince omega 3 alamıyoruz. Çocuklar için omega 3 kullanımı öneriliyor ve antioksidan kullanılmasına gerek bulunmuyor. Şu markayı seçin diye direkt bir ürüne dikkat çekmek istemiyorum. Kaliteli bir omega 3’te bulunması gerekenlerin hepsi yukarıdaki markalarda var. Size uygun geleni seçebilirsiniz.
   Sizin de Omega 3 kullanırken mutlaka antioksidan da almanız gerekiyor. Önerilen miktar ise 4 adet omega 3 + 1 adet antioksidandır.
   Doktorunuza danışarak daha aydınlatıcı bilgi edinebilirsiniz. Sevgilerimle. 🙂

 9. En iyi omega 3 takviyesi arayışındayım. bu yazıdan epey fikir aldım. omega 3 hapı fiyatı biraz pahalı ama kullanmaktan başka da çaremiz yok.

 10. tavuk karası olan kızım için balıkyağı önerdiler. kızım 5 yaşında acaba hangi marka balık yağı kullanmalıyım? çok kararsızım lütfen cevabınızı bekliyorum

  • Tuba KARADAĞ

   Merhaba Murat Bey, kızınıza şurup formundaki balık yağlarından kullanabilirsiniz. İçeriğine bakın, fruktoz bulunmasın. Ocean Omega 3 şurup markasını değerlendirebilirsiniz. Geçmiş olsun.

 11. Merhaba. ben vıtamın katkılı balık yaşlarının sadece kilo yaptıgı ama soguk su balıklarından elde edilen yağların boy uzattığını yaptıgım araştırmalarda okudum. Carlson balık yagını kullandım karaciğere zarar vermesin dıye sene de bır kes kullanıyorum. ıcınde helal damgası olmadıgı ıcın vazgeçtim suan kendim ıcın kriil balık yagı alıyorum solgarın antıoksıdanıyla beraber. 7 yasındaki kızım ıcın hala uygun balık yagını bulamadım aradıgım kriterlere uygun onerılerınızı beklıyorum.

  • Tuba KARADAĞ

   Feyza Hanım,
   Çocuklar için balık yağı seçerken dikkat etmeniz gereken şeyler, yukarıdaki önerilerle aynıdır. Ek olarak içeriğinde früktoz bulunmamasına özen gösterin.

 12. günaydın tuba hanım, kızım 16 yaşında üniversite sınavlarına hazırlanmaya başladı. dikkat dağınıklığı var. dikkat dağınıklığına omega 3 iyi gelir mi, yararı olur mu acaba ya da ne tavsiye edersiniz.

  • Tuba KARADAĞ

   Dikkat dağınıklığı için omega 3 kullananların yorumları çok olumlu. O yüzden, omega 3 takviyesi kullanabilirsiniz. Bunun dışında bu dönemde kızınızın beslenmesine çok dikkat edin. Mümkün olduğunca doğal beslensin ve özellikle asitli içeceklerden kaçınsın.
   Dikkat dağınıklığı için B6 vitamini kullanabilirsiniz; ama lütfen doktorunuza danışarak kullanın.
   Dilediği ve mutlu olabileceği bölümü kazanabilmesi ümidiyle. 🙂

 13. merhabalar bırı 8 dıgerı 22 aylık kızlarım var balık tuketmekte zorlanıyorlar. omega 3 ıkısınınde kullanabılecegı bır takvıye onerınız varmı tesekkurler

  • Tuba KARADAĞ

   Merhaba Engin Bey,
   Şurup formunda olan ve içeriğinde tatlandırıcı içermeyen omega 3 markaları seçmeye özen gösterin. Ocean omega 3 şurup kullanabilirsiniz. İçeriğini inceleyin. Aile doktorunuz size bu konuda yardımcı olabilir. Lütfen doktorunuza danışarak kullanın. Kızlarınızı en güzel günlerde büyütebilmeniz dileğiyle. 🙂

 14. iyi günler tuba hanım; 28 yaşındayım daha önce sınav dönemlerinde takviye olarak aldığım omega 3 haplarında sıkıntı yaşamadım açıkçası, listenizde olan bir firmanın da değildi. Şimdi yeni bir sınav dönemindeyim ve dikkat dağınıklığım fazla yada sıkılganlığım bu yüzden yeniden başlamak istiyorum. ocean 1200 mg almayı düşünüyorum günlük spor da yapıyorum takviye olarak antioksidan da almam gerek mi sizce? çünkü günlük protein ve vitaminlerimi spordaki beslenmeme dikkat ederek aldığımı düşünüyorum ama sizce de bir görüş almak isterim, şimdiden teşekkürler

  • Tuba KARADAĞ

   Burcu Hanım,
   Omega 3 kullanan herkese yanı sıra antioksidan kullanılması öneriliyor. Sebebi de şu, sadece omega 3 aldığınızda vücutta çabucak bozulup birçok önemli sağlık sorunlarına sebep olabildiği açıklandı. Bu yüzden bilimsel makalelerden öğrendiğim üzere omega 3 kullanıyorsanız, antioksidanla birlikte alın ya da omega 3 takviyesi kullanmayın. Ben kendi adıma öyle yapıyorum. En doğru kararı yine sizler verirsiniz.
   Sınavlarınızda başarılar diliyorum. Sevgilerimle. 🙂

 15. Aslı Cercisoğlu

  Merhabalar,
  Omega – 3 ürünüyle Dünya gıda kodeksinin en üst seviyede olduğu Japonya’da en iyi besin takviyesi ödülünü alan bir ürün var ve yazınızda “asla network marketing ile satılan ürünleri almayın” yazmışsınız. Bana kalırsa bu çok taraflı bir bakış açısı. Bu ürünü satan eczacı ve doktorlar var, hepsini töhmet altında bırakmışsınız. Bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olmak ve dahası bunu insanlara empoze etmek hatalı bir davranış. Selamlar.

  • Tuba KARADAĞ

   Aslı Hanım,
   Sanırım siz belirli ürünlerin satışını yapıyorsunuz ve ürünlerin tanıtımını yapabilmek için web sitenizin adresini bırakmışsınız. Fakat hoş olmayan ifade biçiminizden dolayı sitenizin adresini YAYIMLAMIYORUM.
   Takipçilerim görecektir ki omega 3 seçerken dikkat edilmesi gerekenler, işinde uzman doktorlarımızın ve bu konudaki bilimsel makalelerden edinilmiş bilgileri içermektedir.
   Hepinize sevgilerimi gönderiyorum. 🙂

 16. Merhaba çok teşekkür ederim değerli bilgiler için. Çocuklarda omega 3 alırken antioksidana gerek yok demiştiniz neden gerek yok bi de 14. ve 19 yaşındaki oğlum için soruyorum bu yaşlara da mı gerek yok antioksidana

 17. Benim 1.5 yaşında bir oğlum var. Kontrollerde boyu ve kilosu yaşıtlarına göre eksik çıktı. Ben de balık yağı kullanmak istiyorum. Balık da yemiyor. Acaba hangi marka kullansam iyi gelir. Boy ve kilosu için. Ek olarak d vitamini de kullanıyor bunun bir sakıncası olur mu. İyi günler dilerim

  • Tuba KARADAĞ

   D vitamini ve omega 3’ü aynı anda kullanabiliyoruz ama oğlunuz çok küçük Duygu Hanımcığım. Doktorunuzla görüşmeden vitamin takviyesi de kullandırmayın lütfen. Şurup formunda olan omega 3’ler var. Onları inceleyin, içeriğinde tatlandırıcı olmasın ve mutlaka doktorunuzla iletişim halinde olun. Sevgiler.

   • Tuba Hanım iyi günler. Oğlum 9 yaşında ve Omega 3 yanında D vitamini takviyesi vermeyi düşünüyorum. D vitaminini nasıl kullanmalıyım ve Omega 3’ün kapsül şeklinde olanından alsam olur mu? Yazılarınız ve cevaplarınız çok açıklayıcı. Kolay gelsin…

 18. Merhaba tuba hanim hamileliktedemi antioksidan sart? bana easy fishoil verdi doktorum siz hangisini onerirsiniz yardimci olur musunuz lutfen.

 19. Merhaba yazının en sonundaki antioksidanlarla ilgili kısım ile alakalı olarak gönderdiğim yazıyı okur musunuz?
  Ben bu konularda çok bilgili değilim o yüzden araştırırken denk geldim, bununla ilgili bir cevap verirseniz sevinirim.

  • Tuba KARADAĞ

   Gönderdiğiniz yazıyı okudum. Aslında bunu defalarca anlattım. Sizin aracılığınızla tekrar belirteyim. Bazı uzmanlar omega 3 kullanımını desteklerken, bazı araştırmalar da omega 3 kullanımının kanseri tetiklediğini belirtiyor. Canan Karatay ise omega 3 kullanımını öneriyor ve yanında da kesinlikle antioksidan kullanmamız gerektiğini vurguluyor.
   Bunları size belirttikten sonra, ben kendi adıma omega 3 kullanıp zarar görebilme ihtimaline karşı omega 3 + antioksidan kullanıyorum. Araştırmaları, doktorlarımızın görüşlerini yazarım. Karar sizlerin.
   Haklı olarak doktorlarımız görüş birliğine varamayınca bizler de karar vermekte zorlanıyoruz. O zaman, daha çok okuyalım ve doğru karar verelim. Hepinize sevgilerimle. 🙂

 20. Kardesim sizdemi reklam yapiyorsunuz? Krilom omega 3 nasil triqliserit formulunde oldu? Icerigi 4 mg krill yagi ve balik yagi.EE formulu. Aksi varsa soyleyin bilelim. Kanmayin arkadaslar. Aldanmayin

 21. Balık orijinli Omega 3 ‘ler fayda açısından maalesef Krill Oil kadar güçlü değildir. Bunun sebebi Omega 3’ün emilimi için pankreansta üretilen lipaz enzimine ihtiyaç duymasındandır. Eğer lipaz enzimi eksikliğiniz varsa balık orijinli Omega 3 lerin emilimi tam olmaz.

  Ancak Krill Oil için durum aynı değildir. Zira Krill Oil ‘in emilimi için lipaz enzimine ihtiyaç yoktur. Krill Oil kendi taşıyıcısını üzerinde taşır. Fosfolipidler bu işi görür ve Krill Oil içinde fosfolipidler mevcuttur. Ayrıca Krill Oil’in içinde astaksantin denilen dünyanın en güçlü antioksidanı vardır.

  Koenzim konusuna gelince mutlaka ubiquinol olsun şeklinde bir tercih yapmak yanlıştır. Zira ubiquinol kapsüle doldurulurken hızlıca okside olur yani ubiquinone a dönüşür bunu önlemek için licaps teknolojisi kullanmak gereklidir ve maalesef yukarıda saydığınız Türkiye’de satılan ürünlerin hiçbiri licaps teknolojisi ile üretilmemiştir.

  Kapsüllerin içine ubiquinol okside olmadan doldurulmuş olsa bile mide ve bağırsaklarda kapsül çözünürken okside olur yani ubiquinone’a dönüşür. O nedenle boşu boşuna fazla para verip ubiquinol almaya gerek yok, içinde ubiquinone olan ürünlerde aynı işi görüyor. Vücut ihtiyaç duyduğu anda zaten ubiquinone ‘u ubiquinol’a veya ubiquinol’u ubiquinone’a kendisi çeviriyor.

  Ancak burada şöyle bir sıkıntı var. Selenyum veya E vitamini eksikliğiniz varsa vücut çevirme işleminde %100 başarılı olamıyor. Yurtdışındaki doktorlar her zaman selenyum ve e vitamini ile ubiquinone’un veya ubiquinol’un desteklenmesi gerektiğini söylüyorlar.

  Türkiye’de maalesef gerçekler anlatılmıyor bu nedenle yabancı kaynaklardan bilgi edinmenizi tavsiye ederim. Size verdiğim bu bilgileri ülkemizdeki bir çok profesör bilmiyor veya bilmelerine rağmen saklıyorlar.

  • Tuba KARADAĞ

   Gürsel Bey, bilgilerinizi bizimle paylaşmanız ne güzel. Yukarıdaki yazımda balık yağına ve markalarına yer verdim. Başka bir paylaşımda krill yağının özelliklerine ve balık yağıyla farklarına yer vermeye çalışacağım. 🙂

 22. Merhaba benim oglum otizmli. 5 yasinda. agir metal testi henuz cikmadi. hangi balik yagini onerirsiniz. kolay gelsin.

  • Tuba KARADAĞ

   Merhaba, geçmiş olsun. Oğlunuza acil şifa diliyorum.
   Oğlunuz için balık yağı seçimini doktorunuza bırakmanızı tavsiye ederim. Omega 3 seçerken içerisinde fruktoz olmamasına dikkat edin. Bildiğim kadarıyla Ocean omega 3 şurup kriterlere uyabilir. İsterseniz bi değerlendirin.

 23. Merhabalar ben üniversite sınavına hazırlanıyorumm. dikkat dağınıklığı için hangi balık yağını tavsiye edersiniz.

  • Tuba KARADAĞ

   Merhaba, sana bol başarı diliyorum. Umarım ilerleyen zamanlarda başarılı olabileceğin bir bölümde ve meslekte olursun. 🙂
   Omega 3 markası seçerken bir kaç noktaya dikkat etmek gerekiyor. Bunları yukarıda yazdım. Hatta bazı önerilerde de bulundum. Bütçene uygun olanı seçip kullanabilirsin.

 24. tuba hanım merhaba. oğlum 2000 doğumlu üniversite sınavına hazırlanıyor. omega 3 yanında antioksidana gerek varmı

 25. Tuba hanım slmlar; Formunuzun başında yazmış olduğunuz Omepa-Q10 takviyesini incelediğimde omega 2 ve ubıquinolu tek bir hapta alabiliyoruz… Bu TAB ilaçın ürettiğini başka hiç bir markada yok. sorum net olarak şu aynı anda almak(1 kapsulde omega3 ve Q10 ubiquinol )doğrumu ne dersiniz TSK ler..

  • Tuba KARADAĞ

   Merhaba Özkan Bey,
   Omega 3 kullanırken antioksidan da önerildiği için böyle bir takviye hazırlanmış. Ben kullanıyorum, bu konuda olumsuz bir bilgiye de rastlamadım. Bir sakıncası olduğun düşünmüyorum. Karar sizin.
   Mutlu bir hafta sonu geçirmeniz dileğiyle.

 26. ocean plus’ın içinde E vitamini var. bu antioksidan görevi görmüyor mu? canan karatay omega 3 ün yanında kullanacağınız antioksidan e vitamini yada c vitamini olabilir diyor. kafam karıştı..

  • ben de aynı konuda takıldım. umarım bu soruya yanıt bulabiliriz. çünkü antioksidan hapları çok pahalı. evde 3 kişiyiz. omega 3 ve antioksidana ayda 500 lira para vermek gerekiyor. bu çok sıkıntılı bir durum

 27. merhaba, öncelikle yazınız için teşekkür ederim. uzun süren araştırmalarımdan sonra ocean plus marka omega 3 almaya karar vermiştim. ve internetten sipariş verdikten yarım saat sonra sizin yazınızı okuyunca doğru markayı aldığıma çok memnun oldum. yalnız kafama bir soru takıldı. omega 3 ile birlikte antioksidan da alınmalı diye yazıyor her yerde. benim araştırdığım kadarıyla balık yağı hapının içinde e vitamini var ise antioksidan almaya gerek yoktu. ocean plus tercih etme nedenlerimden biri de buydu. size sorum şu; e vitamini içeriyor olmasına rağmen balık yağı hapı ile birlikte antioksidan almak gerekiyor mu? teşekkürler.

  • Tuba KARADAĞ

   Gamze Hanımcığım merhaba,
   Bazı doktorlar omega 3’ün içerisinde E vitamini olduğu için ayrıca antioksidan kullanımına gerek bulmuyor. Başta Canan Karatay, ayrıca antioksidan kullanılması gerektiğini vurguluyor. Bunu kimi sağlık makalelerinden de okuyorum. Deniliyor ki, CoEnz Q 10’un aktive olmuş halinin kullanılması gerekiyor. Yani doktorlarımızın fikirleri de ayrışıyor.
   Omega 3 vücutta çabuk bozulabildiği için zarar görebileceğimiz belirtiliyor. O yüzden daha önce de belirttiğim gibi sanırım omega 3 alacaksak antioksan da almamız gerekiyor. Ürünün içeriğinde bulunan E vitamini yeterli gelmiyor gibi görünüyor.
   Sevgiler. 🙂

 28. Dün balık yağı hapı aldım. pharmax omega3. Üzerinde EE ya da TG ibaresine rastlayamadım. Sığır jelatini ambalajındaymış. Domuz jelatini mi kattılar acaba diye endişelendim ayrıca… teşekkürler.

 29. Acıklamalar gayet aydınlatıcı.Tesekkurler.
  Verdiğiniz 3 örnek markada balıkların ne kadarının agır metal aldıgı veya saglıklı olup olmadıklarını biliyormusunuz? Derin balıklardan cok Alaska veya soguk bolge balıklarında agır metallere rastlanmadıgı veya cok az oldugu soylenıyor. Ne dusunuyorsunuz ? Morina balıgı mesela daha saglıklı değilmi ?

  • Tuba KARADAĞ

   Merhaba Serkan Bey, katılımcı olmanız ne güzel. Balıkların şeceresini incelemedim. 🙂 Hemen bütün balıklarda birçok toksinin bulunduğunu biliyorum. Aynı zamanda en az toksin de yine bebek yani küçük balıklarda bulunuyor.
   Omega 3 takviyesi almak istiyorsanız, yukarıdaki bilgiler ışığında tercih yapmanızı, ya da bol miktarda küçük balık tüketmenizi öneririm.

 30. Merhabalar, bilgilendirici yazınız için çok teşekkür ederim. Ben geçen seneden beri internetten almış olduğum Arctic-Sea (forever) marka omega3 kullanıyorum (ifos’ta adı yokmuş maalesef :)). Antioksidan almıyordum ve yazınızı okuduktan sonra OmePaQ10 aldım..Ancak onun içinde de omega3 varmış..En azından arctic sea’nin elimde kalan şişelerini bitirmek açısından ikisini beraber kullanabilir miyim? yoksa ayrıca antioksidan mı almalıyım? çok teşekkürler..

  • Tuba KARADAĞ

   Merhaba, evet OmePaQ10’da bir kapsül omega 3 var. Bunu kullanırken elinizdeki omega 3’ü kullanabilirsiniz. Bir antioksidan ve bir omegayı OmePaQ10’dan alıyorsunuz. Ayrıca bir antioksidana gerek yok. (Bu bilgiler Canan Karatay’ın önerdiği miktara göre oluyor.)

 31. En iyi omega 3 markalarını sıralamışsınız. açıklamalarınız da çok yararlı. teşekkür ediyorum. yazdıklarınız dahilinde omega 3 seçimimi yapacağım.

 32. Hülya Türkoğlu

  Omega 3 ile ilgili bir çok marka denedim. Solgar, gnc ve eczanelerde önerilen. ancak omega 3 alırken en çok dikkat edilmesi gereken şeyin küçük balıklardan yapılması ve balık jelatini olması gerektiğini yıllar sonra öğrendim. Özellikle bu bilgiden sonra oriflame’in omega 3 kullanıyorum kendim de annemde aynı şekilde. Üstelik omega 3 alırken daha uygun almak için ücretsiz üyelik yaptırdım. Sipariş ediyorum evime geliyor 🙂

 33. EFA one omega3 ile EFA-S ile aynı firmanın. EFA One’nin dozları daha yüksek. EPA 580 + EHA 390 Omega3=1020

 34. Tuba hanım merhabalar, omega 3 le resvaratrol kullanılabilirmi antioksidan açısından

 35. İlk defa omega 3 kullanacağım kızım 7 yasında. kapsülünü aldım ne zaman vermelıym ve hamıleyım kullanmalı mıyım?

  • Tuba KARADAĞ

   Hamilelere de omega 3 kullanılması öneriliyor. Osman Müftüoğlu balık yağını kahvaltı sonrası tüketmeyi öneriyor. Çocuğunuz ve kendiniz için omega 3 kullanıma dair doktorunuzla görüşerek daha doğru bilgiler alabilirsiniz Şerife Hanımcığım. Sevgiler. 🙂

 36. ayça eryılmaz

  Merhaba Tuba Hanım. Krilom Omega-3 kullanıyorum daha öncede solgar 950 mg omega-3 kullandım. Sizin yazınızı okumadan önce omega 3’ün antioksidan ile kullanılması gerektiğini bilmiyordum ve uzun zaman omega-3’ü aktioksidansız kullandım, inşallah yarar elde edeyim derken zarar görmemişimdir.
  Şu an OmePa Q10 aldım. Sizin de belirttiğiniz gibi içinde epa ve dha var. Size sorum şu olacak: elimde krilom omega-3 de var. yani bu omega-3’leri nasıl kullanayım ikisini bir arada mı alayım yani krilom+OmePa Q10 şeklinde mi alayım bu şekilde doz fazla gelmez mi? yoksa birini sabah birini akşam mı alayım o zaman da antioksidanla birlikte kullanılmamış oluyor. İlginiz için şimdiden teşekkür ederim. omega 3 ve antioksidan ikisi bir anda mı içiliyor?

  • Tuba KARADAĞ

   OmePa-Q10 bir antioksidandır. İçerisinde 1 kapsül omega 3 bulunuyor. Bu yüzden şu an kullandığınız omega 3’ten bir tane eksik alarak yanında da OmePa-Q10 kullanabilirsiniz. Antioksidan + omega 3 birlikte kullanılır.

 37. ayça eryılmaz

  Bu arada sitenizi yeni keşfettim çok güzel. Bilgilerinizi bizimle paylaştığınız için teşekkür ederim. sanırım yabancı kaynakları da takip ediyorsunuz belirttiğiniz gibi Türkiye’de her bilgi bizimle paylaşılmıyor. Sanırım yabancı diliniz de var. Elde ettiğiniz bilgileri sürekli bizimle paylaşırsanız sevinirim. Siteniz çok güzel. Çalışmalarınızda başarılar diliyorum.

  • Tuba KARADAĞ

   Ayça Hanımcığım, ilginiz ve varlığınızı belli ettiğiniz için çok teşekkür ederim. Elimden geldiğince her zaman okuduklarımı ve öğrendiklerimi paylaşmaya devam ediyorum. Size sevgilerimi gönderiyorum. Sağlıklı ve mutlu kalın. 🙂

 38. Merhaba Omega 3 alacagım ve d3 almam lazım. önerebileceğinzi marka var mi ?

  • Tuba KARADAĞ

   Omega 3 için marka önerilerinde zaten bulundum. Yukarıdakilerden size uygun geleni seçebilirsiniz. D vitamini için de Devit 3 Ampulleri eczanelerde satılıyor. Rahatlıkla kullanabilirsiniz.

 39. Açıklayıcı bilgiler için teşekkürler. Ben AS hastasıyım aynı zamanda Haşimoto ve bunlar için kullandığım bi takım ilaçlar var. İkiside otoimnün(doğru yazdım mı bilmiyorum) olduğundan ötürü Magnezyum başladım ve Omega 3 de kullanmak istiyorum. Ocean Ultimate 1050 almak istiyorum ne dersiniz acaba ve bu kadar ilacın yanında bide antioksidan mı kullanıcam?

  • Tuba KARADAĞ

   Merhaba Emine Hanım, geçmiş olsun. Kullandığınız ilaçları ve birbiriyle etkileşimini benim bilmem mümkün değil. O yüzden sizi yönlendiremem. Bunları doktorunuzla konuşarak uygun bir program hazırlayabilirsiniz.
   Bir de hiçbir şeyi alışkanlık haline getirmemek gerekiyor. Vitamin destekleri ve gıda takviyelerini aynı anda değil de dönemsel olarak kullanabilirsiniz. Örneğin bir süre gıda takviyelerinden sadece magnezyuma devam edin ve vücudunuzdaki etkilerini gözlemleyin. En azından ben öyle yapıyorum. Daha önce de hep söylediğim gibi omega 3 kullanıyorsanız antioksidan almanız gerekiyor.
   Sevgilerimle. 🙂

 40. Kıymetli bilgileriniz için çok teşekkür ederim. Omega-3 ve antioksidan kombinasyonu için Suptadyn All Day ile birlikte Ocean Plus Omega-3 kullanımının uygun olup olmayacağı hakkındaki görüşünüzü paylaşırsanız çok sevineceğim. Çalışmalarınızda başarılar dilerim.

  • Tuba KARADAĞ

   Ahmet Bey, bahsettiğiniz ürünün içerisinde onlarca vitamin ve mineral var. Burada önerilen CoEnz Q10’un aktive olmuş halidir. Bana tek tek ürünleri sormayın lütfen. Takviyelerin kalitesini ve uygunluğunu benim tespit edebilmem mümkün değil. Size gereken maddeleri yazdım. Buna uyan markalara da yer verdim. Değerlendirmesi size kalmış. Sağlıkla kalın. 🙂

 41. Hamileler de omega 3’ü antioksidanla birlikte kullanmalı? Çok şaşırtıcı 🙂

 42. Tuba Hanım merhaba, verdiğiniz bilgiler gerçekten çok güzel ve açıklayıcı. Yazınızı okuduktan sonra kızım ve kendim için Ocean Omega 3 serisine baktım. Kızım için şurubunu alacağım, yalnız kendim için Ocean plus 1200 mü yoksa 500 mü almalıyım, neye göre belirleyebilirim. Bir de antioksidanla birlikte mi yutulacak. Yardımcı olabilir misiniz? Çalışmalarınızda başarılar dilerim.

  • Tuba KARADAĞ

   Ben yukarıda plusa yer verdim zaten. Yani 1200 mg olan. Az önce Ocean 500’ün EPA + DHA değerine baktım. Plusa göre çok daha düşük tabii ki. 500 mg’lıktan daha fazla kullanmanız gerekir. Yanı sıra antioksidan da almalısınız. Sevgiler. 🙂

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir