Anasayfa / Sağlık / En İyi Omega 3 Markası Hangisi, Tavsiyesi ve İsimleri
En iyi omega 3 markası hangisi, en iyi balık yağı
En iyi omega 3 markası hangisi

En İyi Omega 3 Markası Hangisi, Tavsiyesi ve İsimleri

En iyi Omega 3 markası hangisi?  Hepimiz, saf Omega 3 markası arıyoruz. Omega 3 balık yağı en iyi marka önerileri nelerdir? Canan Karatay, hangi marka Omega 3 tavsiye ediyor? Hangi balık yağını almalıyım?

Çok haklısınız; Omega 3 hapları, kapsül ve tablet markaları derken hepimizin kafası çok karıştı. Bu kadar zor olmamalı değil mi?  En iyi, en kaliteli hangi marka ve en iyi balık yağı seçerken nelere dikkat etmelisiniz?

Kafanızda Omega 3 desteği seçerken soru işareti kalmayacak desek! Tam bir kılavuz niteliğinde olacak. İşte balık yağı raporu:

Omega 3 takviyesi seçerken nelere dikkat etmelisiniz?

1-  En iyi Omega 3 hangisidir diyorsanız, bu maddeleri çok iyi inceleyin. En iyi, en kaliteli Omega 3 hangi marka bilebilmeniz için birkaç basit noktaya dikkat etmelisiniz.

2-  Hangi marka Omega 3 hapı kullanılmalı diye araştırıyorsanız, sadece eczanelerde satılan Omega 3 markalarını tercih edin. Network marketing yöntemiyle satılan ürünleri tercih etmeyin.

3-  Omega 3 tableti üzerinde mutlaka “trigliserid forumunda(TG)” yazsın. Bu terim ne manaya geliyor? Emiliminin yüksek olduğunu gösteriyor. Omega 3 balık yağı markaları seçerken, etil ester formunda olanları tercih etmeyin.

4-  Omega 3’de en iyi marka EPA VE DHA değerlerine göre belirlenir. Bir kapsüldeki Omega 3 miktarına değil EPA ve DHA miktarına bakın. Günlük 3 grama yakın EPA + DHA içeren Omega 3 kullanmalısınız. EPA/DHA oranı ne kadar yüksekse o ürün o kadar iyidir.

5-  Omega 3 güvenilir marka olabilmesi için IFOS 5 yıldız onayının olması gerekiyor. 5 yıldız Uluslararası Balık Yağı Standardı Kuruluşu’ndan onaylanmış ve belgelenmiş olduğunu gösterir.

6-  Omega 3 vitamin hapları içerisinde koyu renk cam şişede bulunanları tercih edin. Omega-3, çabuk bozulabilen bir yağdır. Bu yüzden muhafaza edilmesi de zor olabilir.  Şişenin ağzını kapalı tutmaya özen gösterin.  Açtıktan sonra buzdolabında muhafaza edin. Hiç açılmamış olanları ise yine serin bir ortamda saklayın.

7-  Balık yağı kapsülü seçiminde blister ambalajda olanları da tercih edebilirsiniz. Blister de ne demek? 🙂 Tablet ya da kapsülleri uzun süre bozulmadan koruyabilen ambalaja denir. Blister ambalajlar ısıyla şekillendirilir.

8-  En iyi Omega 3 marka olabilmesi için ürünün içeriğinde Omega-6 bulunmamalıdır.

9-  Balık ya da sığır jelatini kullanılan markanın ürünlerini seçin.

Türkiye’de bu özelliklerin hepsine sahip 3 tane Omega-3 markası bulunuyor. Bunları teker teker inceleyelim. Omega 3 en iyi markalar nelerdir?


En iyi Omega 3 markası hangisi?

Balık yağı hapında en iyi marka olan ve Türkiye’de bulunanlardan başlıcaları:

EFA-S 1200 Omega-3: Eczanelerde satılıyor. IFOS onayı mevcuttur ve trigliserid formundadır. Blister ambalajında ve balık jelatin formundadır. Kapsül sayısı 45’tir.

EFA-S 1200 EPA DHA EPA+DHA
396 264 660 mg

Bir kutudaki EPA + DHA oranı 29.700 mg’dır.

EFA-S 1200 Omega-3 eczane fiyatı ortalama 77 TL’dir.

EFA-S 1200, Omega 3 en iyi marka hangisi, hangi marka almalıyım diyenler için bir seçenek olabilir.


Ocean Plus Omega-3: Eczanelerde satılıyor. IFOS onayı mevcuttur. Bu ürün trigliserid formundadır. Balık jelatin formundadır ve cam şişededir. Kapsül sayısı 50’dir.

OCEAN PLUS EPA DHA EPA+DHA
384 252 636 mg

Bir kutudaki EPA + DHA oranı 31.800 mg’dır.

Ocean Plus eczane fiyatı 72-75 TL’dir.

Ocean Plus, Omega 3 marka tavsiyesi ve isimleri arayanlar için başka bir seçenek olabilir.


Krilom Omega-3: Eczanelerde satılıyor. IFOS onayı vardır. Sığır jelatin formundadır. Blister ambalajında 50 kapsüldür. Trigliserid formundadır.

KRİLOM EPA DHA EPA+DHA
340 235 575 mg

Bir kutudaki EPA + DHA oranı 28.750 mg’dır.

Krilom Omega-3 eczane satış fiyatı 69 TL civarıdır.

Krilom da yine Omega 3 hangi marka iyi, alınmalı, tavsiye diyenlere bir öneri olabilir.


Ocean Ultimate Omega-3:  Eczanelerde satılıyor. IFOS onayı vardır. Trigliserid formundadır. Balık jelatini formunda ve cam şişede bulunur. Kapsül sayısı 30’dur.

OCEAN ULTİMATE EPA DHA EPA+DHA
580 390 970 mg

Bir kutudaki EPA + DHA oranı 970 mg’dır.

Ocean Ultimate Omega-3 eczane fiyatı ortalama 64 TL’dir.

En iyi balık yağı markası, Omega 3 kapsül hangi marka olmalı dedikten sonra, antioksidan konusuna geldik.  Omega 3 vitamini bir antioksidanla alınmalıdır. Omega 3 balık yağı kapsülü kullanırken antioksidan almazsanız, yarar değil zarar görebilirsiniz.

Omega 3 ne kadar içilmeli ve nasıl kullanılmalı yazımızı okuyun. Omega 3 faydaları nelerdir, doğal yollardan hangi besinlerle alınır ve kapsülleri aç mı tok mu kullanılır, öğrenin.


Omega 3 ile hangi antioksidan alınmalı?

Omega 3, antioksidan ile birlikte alınmalıdır. Antioksidanın mutlaka “ubiquinol” içermesi gerekiyor.

CoEnzQH: Eczanede satılıyor. Aktif maddesi ubiquinol 100 mg. Blister ambalajında 30 adet bulunuyor. İngiltere’de üretilmiştir ve balık jelatin formundadır.

CoEnzQH eczane fiyatı 109 TL civarıdır.

OmePa-Q10: Eczanede satılıyor. Aktif maddesi ubiquinol 100 mg. Blister ambalajında 30 adet bulunuyor. Ürün Türkiye’de üretilmiştir ve sığır jelatini formundadır.

Ayrıca 300 mg EPA ve 230 mg DHA barındırıyor.

OmePa-Q10 eczane fiyatı ortalama 119 TL’dir.

Koenzim QH: Eczanede satılıyor. Aktif maddesi ubiquinol 100 mg. Şidede 30 adet bulunuyor.

Koenzim QH: 99.50TL’dir.


Gebelikte-hamilelikte hangi marka Omega 3 kullanılmalı?

Hamilelikte Omega 3 takviye-takviyesi kullanmak için de aynı şartlara özen göstermek gerekiyor; ancak doktorunuzla iletişim halinde olmayı unutmayın.

Çinko tablet kullanırsanız ne olur? Sivilce ve saçlara etkisini deneyimleyenden dinleyin.

Balık yağı kapsülü en iyi marka önerilerinde bulunduk. En iyi balık yağı markası hangisi, sizin de önerileriniz var mı?

Balık yağı marka önerileri araştırırken bilgi desteği sağladığımız “Sağlıklı Yaşıyoruz” sayfasına teşekkür ederiz.

Omega 3 markaları yazımız çok ilgi görüyor ve sürekli sorular alıyorum. Sizlere okuduğum yerli ve yabancı makalelerden öğrendiklerimi aktarıyorum. En doğru bilgileri vermeye çalışıyorum. Hatam olmamasını diliyorum. Hepiniz doktorunuza danışarak omega 3 takviyesi kullanın.

Sevgili doktorlarımızın vereceği bilgileri buradan paylaşmaya açığım. Hepinize sevgiler. 🙂 

Yazar Tuba KARADAĞ

Tuba KARADAĞ
Fiskosta.com'un sizlerle olabilmesi için yorum ve desteklerinizi bekliyoruz. Lütfen yazılarımızı sosyal ağlarınızda paylaşın. Sevgiler. :)

Beni de oku :)

Ağız yarasına ne iyi gelir?

Ağızdaki Aft Nasıl Geçer, Ağız Yarasına Ne İyi Gelir? | Papatya ve Karbonat

Ağızdaki aft nasıl geçer? Ağız yarasına ne iyi gelir? Aft bitkisel tedavi yöntemleri nelerdir? Sürekli ...

105 Yorumlar

 1. iyi günler. faideli bir yazı gerçekten. bende omega 3 ve antioksidan almayı düşünüyorum. yalnız benim için en önemli nokta yukarıda belirttiğiniz özelliklerin yanı sıra içerisinde haram olan şeylerin olup olmadığı. jelatin konusunda biraz endişeliiym. bunun hakkında bir araştırmanız oldu mu?
  birde bu takviyeler ne kadar süre ile alınmalı

  • Tuba KARADAĞ

   Bahsettiğiniz konu hakkında bilgi sahibi değilim. Omega 3 takviyesi sürekli kullanılmalıdır çünkü vücut Omega 3’ü üretemiyor. Yeterice balık gibi gıdalar da tüketemediğimiz için yoğun Omega 3 eksikliği yaşıyoruz. Bu bilgiler, sağlık makalelerinde yayımlanan bilgiler; ama şahsi görüşüm hiçbir şeyi sürekli kullanmamak ve alışkanlık haline getirmemekten yana. Örneğin yılda 6 ay Omega 3 takviyesi alıyorsanız, 2-3 ay ara verebilirsiniz.

 2. Peki bu antioksidanı doğal yollarla alamıyor muyuz? Örneğin bir avuç fındık yesek olmaz mı?

  • Tuba KARADAĞ

   Ahmet Bey, daha önce de bilimsel makalelerde okuduklarımı sizlerle paylaştım. Örneğin taze üzüm, antioksidan bakımından en zengin meyvelerden biridir. Sorunuzun cevabını ben veremem. Ancak şunu söyleyebilirim. Meyve ya da sebzelerle antioksidanın miktarını ayarlayamayabilirsiniz. Bu konuda birçok uzman doktorumuzun önerisi, antioksidan kullanmayacaksanız omega 3 takviyesi almayın.

   • Tuba Hanım cevap için teşekkür ederim.
    İnternette prof dr omega 3 konusunda amerikada yapılan 65 yaş ve üstü denek grubunda omega 3 ün pek bir faydasının olmadığını belirtmiş. Ve omega 3 u çöpe atın diye bir başlık kullanmış(o kadar iddialı yani)
    Peki sizin omega3 hakkında şüpheleriniz var mı varsa nelerdir?

    • Tuba KARADAĞ

     Ahmet Bey, araştıyor olmanız ne kadar güzel. Keşke geleneksel beslenme biçimimizi bozmamış olsalardı ve biz de gıda takviyelerine ihtiyaç duymasaydık. Örneğin somon, omega 3 bakımından çok zengin denildi ve öyle öğretildi ama sonradan öğrendik ki çiftlik balığı olan somonun yarardan çok zararı varmış.
     Eğer düzenli olarak istavrit, sardalya ve hamsi gibi balıkları tüketebiliyorsanız ne mutlu size.
     Ben omega 3 takviyesi alınmasına karşı değilim ki omega 3 kullananların yorumları çok olumlu. Hiçbir şeyi sürekli kullanmamak gerektiğine inanıyorum. “Omega 3 Nasıl Kullanılmalı” başlıklı yazımda en fazla omega 3 barındıran besinlerden de bahsettim. Bu besinleri gerektiği kadar tüketmek gerektiğine inanıyorum. Omega 3’ü yeterince alamadığımız dönemlerde de omega 3 takviyesi kullanmak gerektiğini düşünüyorum. Ben de öyle yapmaya çalışıyorum. 🙂

     • Omega 3 balık yağı markası arıyordum. bu bilgiler çok işime yaradı. solgar omega 3 kullanacaktım ama vazgeçtim.

 3. Merhabalar benim 14 yaşında oğlum var. 1.79 boyunda 104 kg. yetişkinler için kullanılan omega 3 ve antioksidan kullansa olurmu acaba

 4. Merhaba Tuba hanim çok teşekkür ederim öncelikle bu güzel yazı için. Biri 14 diğeri 12 yaşında iki oğlum var. omega 3 kullanmaya başlıcaz inşallah. bu yaştaki çocuklar icin antioksidan şart mı cevap verirseniz sevinirim.

  • Tuba KARADAĞ

   Merhaba Melek Hanımcığım,
   Çocukların omega-3’ün yanında antioksidan kullanılmasına gerek bulunmuyor. Aile doktorunuza da danışabilirsiniz. Oğullarınızla birlikte sağlıklı ve huzurlu bir ömür geçirmeniz dileğiyle. 🙂

 5. Serap Turetkem

  Merhaba Tuba hanim. Dun eczaneden aldigim omega, k 2 vitamini, D3 vitamini v.s. iceren ocean plus markali ambalajin ustunde ifos onayi yok. Baska sekilde mi yazilmistir acaba. Tesekkurler

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir