Anasayfa / Sağlık / Karanfilin Yararları
big_fotograf_6123e8[1]

Karanfilin Yararları

Diş etlerini güçlendirmek için

Ağızda her gün bir tane dolaştırılan kuru karanfil, diş etlerini güçlendirdiği gibi, üstelik bir de diş kanamalarını giderir. Yanı sıra ağız kokusunu önleyerek ferah bir nefese sahip olmanızı sağlar.

Gribi önlemek için

Kış mevsiminin bir çeşit geleneği hâline gelen gribe önlem için her gün 1-2 tane kuru karanfili ağzınızda dolaştırabilirsiniz. Böylece, vücut direncinizi soğuk algınlığına karşı arttıracak, mikropların ağız yoluyla bedeninizi kuşatmasına karanfilin antiseptik özelliği sayesinde engel olacaksınız.

Yorgunluğu gidermek için

Yorgunluğa siyah çayın çok iyi geldiği herkesçe bilinir. Bir bardak çayınızı şeker yerine 7-8 tane karanfil atarak tüketmeniz hâlinde, yorgunluğunuzdan ve stresinizden arındığınızı hissedeceksiniz.

İshali düzeltmek için

Kuru karanfilin ishale de çok iyi geldiği, uzmanlarca vurgulanmaktadır. Yine 7-8 kadar karanfilin kırılarak su ile yutulması, ishale yönelik şikâyetlerinizin giderilmesi için yeterlidir.

Saç dipleri için

Saç diplerindeki mantar oluşumunu antiseptik özelliği sayesinde engelleyen ve oluşan bakterileri de yok eden karanfil, şampuanın içerisine atılarak da kullanılabilir. Mutlaka deneyin.

Saç dökülmelerini durdurmak için

Bir tutam karanfili bir bardak sıcak suda yaklaşık 5 dakika kaynatarak saç diplerinize friksiyon yapmanız tavsiye edilir. Tiroit, kansızlık gibi bir hastalığınız yoksa, karanfil suyunun saç dökülmelerinize çare olacağını göreceksiniz.

Yazar Tuba KARADAĞ

Tuba KARADAĞ
Fiskosta.com'un sizlerle olabilmesi için yorum ve desteklerinizi bekliyoruz. Lütfen yazılarımızı sosyal ağlarınızda paylaşın. Sevgiler. :)

Beni de oku :)

Miyom ameliyatsız tedavi

Rahimde Miyom Bitkisel Tedavi | Soğan, Civanperçemi ve Çobançantası Kürleri

Rahimde miyom bitkisel tedavi yöntemleri nelerdir? Miyom için bitkisel tedavi metodu arıyorsanız, bu yazımızı sakın ...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir