Anasayfa / Sağlık / Kemik Erimesi(Osteoporoz)
imagesCAYT56DA

Kemik Erimesi(Osteoporoz)

İster kadın olun ister erkek, ilerleyen yaşla birlikte kaçamayacağınız sorunların başında gelmektedir kemik erimesi, tıptaki adıyla osteoporoz. Biraz da teknolojinin ve şartların dayatmış olduğu hareketsiz yaşam, kalsiyum eksikliği ve özellikle güneş ışınlarını yeterli miktarda alamayan kemiklerdeki D vitami eksikliği, kemik erimesinin başlıca sebeplerindendir. İşte bu yüzdendir ki, söz konusu hastalığa daha ziyade kadınlarda rastlanılmaktadır.

Vücudu ayakta tutan başlıca etkenin kemikler olduğu düşünüldüğünde, kaliteli bir yaşam için her şeyden önce kemik sağlığına dikkat edilmesinin gerekliliği zaten anlaşılacaktır. İlerleyen yaşla birlikte kemiklerimizin kalsiyum depolayamadığı için cepten yediğini, bu yüzden de bizi taşıyabilmesinin, yeterli kalsiyumun geç kalınmadan alınmasına bağlı olduğunu unutmamalıyız.

Kalsiyum, hangi besinlerde bulunur?

Peynir, kefir, yoğurt, süt, süt tozu, çökelek, kaşar peyniri gibi süt ürünlerinde; taze fasulye, bamya, semizotu, asma yaprağı, marul gibi sebzelerde; incir, kiraz, kayısı, portakal, limon gibi meyvelerde; barbunya, nohut, soya fasulyesi, susam, fındık, yeşil fıstık, badem içi gibi baklagillerde bol miktarda kalsiyum bulunur.

D vitaminini ihmal etmeyin

Kemiklerin kalsiyum depolamaktaki en birinci gereksinimi, D vitamininde gizlidir. O hâlde kemiklerimize hizmet etmeli ve her gün en azından 10-15 dakika kadar güneş ışığı alabilmeliyiz. Gerek görülmesi durumunda özellikle bebeklere ve yaşlılara D vitamini takviyesi sağlanabilir ki, söz konusu vitamine dair eksikliğin test yaptırılarak ölçtürülmesi mümkündür.

Egzersiz yapın, kalsiyum depolayın

Kalsiyum emiliminin kolaylaşması için egzersizin şart olduğu benimsenmeli ve yaşamsal faaliyetler, buna göre düzenlenmelidir. Kemiklerimize kalsiyum sağlayacak besinlerin tüketilmesiyle kemik erimesi riskinden kurtulacağımızı sanarsak, aldanırız. Öyleyse kesin olan bir şey var ki o da, söz konusu hastalıkla savaşmak için egzersizlerden yardım alınması gerektiğidir.

Doğal kalsiyum tarifi

Kalsiyum deposu badem sütü

Yazar Tuba KARADAĞ

Tuba KARADAĞ
Fiskosta.com'un sizlerle olabilmesi için yorum ve desteklerinizi bekliyoruz. Lütfen yazılarımızı sosyal ağlarınızda paylaşın. Sevgiler. :)

Beni de oku :)

Erkek tipi saç dökülmesi tedavisi nasıl yapılır?

Erkek Tipi (Tepe Bölgesi) Saç Dökülmesi Tedavisi İbrahim Saraçoğlu

Erkek tipi saç dökülmesi tedavisi nasıl uygulanır? Tepe bölgesi saç dökülmesi sebepleri ve çözüm yolları ...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir