Anasayfa / Sağlık / Kılcal Damar Çatlaması Tedavisi Bitkisel Yolu – AtKestanesi
kılcal damar çatlaması tedavisi

Kılcal Damar Çatlaması Tedavisi Bitkisel Yolu – AtKestanesi

Kılcal damar çatlaması tedavisi mümkün olan rahatsızlıklardan biridir. Bu yazımızda sizlere kılcal damar çatlaması nedenleri ve tedavisine yönelik önerilerde de bulunacağız. Son olarak, Nurgül Hanım’ın kılcal damar çatlamasına yönelik uyguladığı ve etkileyici sonuçlar aldığı doğal bir yöntem aktaracağız.

Kılcal damar çatlaması nedir, neden olur?

•  Kılcal damar çatlaması, damarların genişlemesi ve belirginleşmesi sonucu oluşan bir durumdur.

•  Çatlama olarak ifade edilse de, aslında herhangi bir çatlama durumu söz konusu değildir.

•  Genellikle yüzde ve bacak bölgesinde görülse de, daha az rastlanmakla birlikte boyun, eller ve vücudumuzun diğer pek çok yerinde kılcal damar çatlakları olabilir.

•  Bunların her biri, farklı sebeplere dayanmaktadır. Peki, nedir bu sebepler, kılcal damar çatlaması neden olur? Örneğin, yüzde ve ellerde görülen damar çatlakları, güneş ışınlarına bağlı gelişebilir.

•  Özellikle de açık havada fazlaca vakit geçiriyorsanız ve hassas bir cildiniz varsa, kılcal damar çatlaklarıyla karşılaşabilirsiniz.

•  Bacak bölgesindeki çatlaklara ise uzun süre ayakta durmanın sebep olduğunu biliyoruz.

•  Ciddi bir sorun değildir, ama doktor muayenesinden geçmekte ve kontrollü olmakta da yarar olduğunu belirtelim.

Kılcal damar çatlaması – Burun lekeleri

•  Kılcal damar çatlamalarının en sık görüldüğü bölgelerin başında burnumuzun geldiğini belirtmiştik. Bunun ilk sebebiyse, yüzümüzün, dolayısıyla hassas bir yapıya sahip olan burnumuzun güneşe çok fazla maruz kalmasıdır.

•  Şöyle bir düşünürsek; sivilceler, siyah noktalar hep burnumuzda çıkar. Kılcal damar çatlamalarının bir adresi de yine burnumuzdur. Bu, tesadüf olmasa gerekir.

Kılcal damar çatlaması tedavisi

•  Karşılaştığımız herhangi bir sorunun asıl önemli yanı, tedavisinin olup olmamasıdır. Yukarıda da belirttiğimiz gibi, kılcal damar çatlaması önemli bir durum olmadığı gibi, üstelik tedavisi de mümkündür. Peki, kılcal damar çatlaması tedavisi nasıl gerçekleştirilir?

•  Günümüz tıbbi imkânlarında lazer tedavisinin yaygınlaştığını hepimiz biliyoruz.

•  Vücudumuzun herhangi bir bölgesinde kılcal damarlarımızla ilgili bizi rahatsız eden bir durum varsa, işinin ehli kişilerce lazer tedavisi yöntemi uygulatabiliriz. Bunun için tabii ki öncelikle doktor muayenesi şarttır.

•  Şayet onay almışsak kılcal damar çatlaması lazer tedavisi bizim için artık bir çözüm yöntemi demektir. Uygulamanın kaç seans süreceği ise, uygulama yapılacak bölgenin durumuna göre değişmektedir. Bazen tek bir seansta bile kılcal damar çatlağından kurtulabiliyoruz.

•  Bu tür yöntemlerin sonbahar-kış aylarında uygulatılması önerilir; çünkü uygulamanın yapıldığı bölgede, eğer geniş bir damar çatlağı tedavi edilmişse, 4-6 hafta kadar sürecek morluklar ya da kahverengi renk değişiklikleri görülebilir.

•  Daha önemsiz uygulamalarda ise, 2-3 gün sürecek kızarıklıklar yaşayabilirsiniz. Bilinen herhangi bir yan etkisi yoktur; güvenli ve etkili bir yöntemdir.

•  Yalnız, tedaviden sonraki yaklaşık bir ay boyunca uygulamanın yaptırdığımız bölgenin güneş ışığına maruz kalmamasına dikkat etmeliyiz. Aksi halde, kendiliğinden geçecek olan kızarıklık ve morlukların kalıcı olması riski söz konusudur.

•  Doktorumuzun yönlendirmeleri olmaksızın, herhangi bir merkezde lazer tedavisi uygulatmaya kalkmanın doğru olmadığını da özellikle belirtelim.

Önemli not: Damar genişlemesi ile damar çatlağını birbirine karıştırmamalıyız. Damar genişlemesi, damar çatlağından bir önceki aşamadır. Rüzgâr, güneş, sıcak gibi dış etkenlere bağlı olabileceği gibi, karakteri gereği çabuk heyecanlananlarda da cildin kızararak damarların belirginleşmesi durumunu yaşıyoruz. Bunun için cilt dokusunu kuvvetlendirici birtakım ilaçların kullanımı tavsiye edilmektedir.

Kılcal damar çatlaması – At kestanesi formülü

Kılcal damar çatlaması tedavisi bitkisel yöntemlerle de mümkün olan bir sorundur.

Burada hemen belirtmekte yarar var: hiçbir doğal yöntem, çok hızlı bir şekilde sonuç vermez. Sabır ve istikrar, uygulayacağımız doğal yöntemin önemli kurallarındandır.

Sizler de kılcal damarlarınızla ilgili çatlak ya da genişleme sorunu mu yaşıyorsunuz? Belki maddi olanaksızlıklardan, belki farklı kaygılardan lazer tedavisi uygulatamıyor musunuz? Öyleyse, hazırlanışını ve uygulamasını paylaşacağımız at kestanesi doğal yöntemini mutlaka deneyin.

Kılcal damar çatlaması krem önerisi

Bu başlıkta sözü Nurgül Hanım’a bırakalım:

Benim kılcal damar çatlaması ile tanışma hikâyem aslında biraz karışık. Şöyle ki, hassas bir cilt tipim vardır. E tabii haliyle bir sürü problem: sivilceler, benzeri lekeler… Sonra da kremler, doğal maskeler falan. 🙂 Her kadının günlük alışkanlıkları işte.

Ayağımda sinsice büyüyen bir lekeyi önceleri fark etmemiştim. Fark ettiğimde de önemsememiştim. Hikâyemin karışıklığı da buradan geliyor işte; o leke, bu leke derken, malum, alıştık artık! Aradan ne kadar geçti bilmiyorum, ayağımdaki leke büyümüş gibi geldi bana.

Hemen doktora koştum. Sağ olsun, çok ilgilendi! Girip çıkmam otuz saniye falan sürdü. Neymiş? Önemsiz bir kılcal damar çatlağı. Geçer mi Doktor Bey? Geçer? Ama epeydir… Olsun, geçer! Tabii geçmedi.

Ben de nasıl çözebilirim diye biraz araştırma yaptım. Önce lazer tedavisini düşündüm ama açıkçası biraz pahalı geldi. Biraz daha bakınınca internette, at kestanesiyle ilgili doğal bir yönteme rastladım. Kadınlar olarak galiba biraz zaafımız var özel kremlere, formüllere falan. Bir deneyim, dedim. Ümitli miydim? Hayır. Yine de denedim.

Sonuç harikaydı. Ben de paylaşımlarını zevkle takip ettiğim ve benim gibi okuyucularının da yazılarına yer verdiğini bildiğim fiskosta.com ile bu mucizevi sonucu paylaşmak istedim. Bu sayede umuyorum ki sizler de faydalanabileceksiniz. Yöntem, tam olarak şöyle bir şey:

At kestanesi kremi nasıl yapılır?

2 malzeme kullandım.

•  10 tane at kestanesi

•  Sızma zeytinyağı

at kestanesi yağı yapımı

Biraz zor olsa da at kestanelerinin kabuklarını soydum ve rendenin ince kısmıyla rendeledim.

Cam bir kavanoza koyup kestaneleri geçecek kadar sızma zeytinyağı ekleyerek kavanozun ağzını kapattım.

21 gün boyunca güneşte beklettim.

21 günün sonunda süzerek başka bir cam kavanoza koydum ve üzerine de 3-4 damla limon suyu sıktım.

Hazırladığım bu kremi her akşam ayağıma masaj yaparak sürüyorum ve bir çorap giyerek yatıyorum. İşte bu kadar kolay!

Benim bir avantajım, lekemin fazla büyük olmamasıydı. Daha eski lekelerde daha çok emek gerekir diye düşünüyorum. Kılcal damar çatlaması tedavisi benim için işte bu kadar kolay oldu. Hepinize sevgiler…

Yazar Tuba KARADAĞ

Tuba KARADAĞ
Fiskosta.com'un sizlerle olabilmesi için yorum ve desteklerinizi bekliyoruz. Lütfen yazılarımızı sosyal ağlarınızda paylaşın. Sevgiler. :)

Beni de oku :)

Erkek tipi saç dökülmesi tedavisi nasıl yapılır?

Erkek Tipi (Tepe Bölgesi) Saç Dökülmesi Tedavisi İbrahim Saraçoğlu

Erkek tipi saç dökülmesi tedavisi nasıl uygulanır? Tepe bölgesi saç dökülmesi sebepleri ve çözüm yolları ...

19 Yorumlar

 1. Merhaba , ne kadar süre kullandınız at kestanesini? Ve sonuc olarak geçti mi bütün kilcal damariniz,?

  • Tuba KARADAĞ

   Merhaba Sahra Hanım, at kestanesi kremini kullanan okuyucularımızın dönüşleri genellikle olumlu olmaktadır. Kılcal damar çatlaması başlar başlamaz kullanırsanız, tamamen yok olmasa da gözle görülür bir etkisi fark edilmektedir. Geçmiş olsun.

 2. Peki at kestanesini nerden buldunuz

 3. Belediye parkları ve kaldırımlarda genellikle at kestanesi vardır. Sonbaharda olgunlaşır, o dönemlerde toplanır. Siz nerede yaşıyorsunuz bilemem ama benim yaşadığım şehirde parklarda çok yaygın.

 4. Yüze uygulanırmı yada uygulayan varmı

  • Tuba KARADAĞ

   Atkestanesi yağını yüzünüze de uygulayabilirsiniz. Kılcal damarlar küçükse ve yeni oluşmaya başlamışsa çok etkili oluyor. Yalnız çok az miktarda sürün ve alerjiniz olmamasına özen gösterin.

 5. Ne kadar sürede geçti bende yaptım kullanıyorum. Benimde bacaklarımda kılcal damar çatlaması var. 1 senedir hiç birşeyin faydası olmadı inşallah atkestanesinin faydası olur.

  • Tuba KARADAĞ

   Günaydın 😀
   Geçmiş olsun Seda Hanım. Umarım faydasını görürsünüz. Kılcal damar çatlaması yeni oluşmaya başlamışsa çok etkili oluyor. Üzerinden uzun zaman geçmişse biraz silikleştiriyor, tamamen geçiremiyor. Yalnız yayılmasını da engelliyor.
   Sevgiler. 💜

 6. Acaba hamilelikte kullanilir mi

 7. Benim burnumun üstünde ve kenarlarında kılcal damar çatlaması var. at kestanesi yağını uygulasam bir sorun olur mu?

  • Tuba KARADAĞ

   Beyzacığım, hem de çok güzel olur. Özellikle yağı evde kendin hazırlarsan çok daha iyi sonuç alırsın. Kılcal damar çatlakları ne kadar küçükse o kadar etkili olur ve tabii ki akşamları uygula. 🙂

 8. burunda kılcal damar çatlaması nasıl geçer diye araştırmıştım internette. bu formülü buldum ve uyguladım. düzenli kullanamadığım halde etkisi oldu gerçekten

 9. Benim göz altımda yazları hafif kirmizi kilcal damarlar oluşuyor ve leke bırakıyor, kahverengi lekeler oluşuyor.bu kışın geçiyor hiç yokmuş gibi oluyor. böyle böyle tekrarliyor sürekli çok rahatsız oluyorum bu durumdan acaba bu yöntemi denesem faydası olurmu

  • Tuba KARADAĞ

   Nur Hanım merhaba,
   Kılcal damar çatlaması için mutlaka bir dermatologa muayene olun. At kestanesi yağını göz altlarınızda da kullanabilirsiniz ancak çok dikkatli olmanız gerekiyor. Çok az sürüp masaj yaparak göz altlarınıza yedirebilirsiniz. Mutlaka akşamları kullanın. Cildiniz herhangi bir hassasiyet gösterirse lütfen kullanmayın. Eğer at kestanesi yağı da dahil bu yağları fazla sürerseniz, göz altlarınızda yağ bezeleri oluşabilir ve göz kanallarınızı tıkayabilir. Bu durumda sorululuk kabul etmem. Geçmiş olsun, sevgiler.

 10. Kılcal damar çatlaması bitkisel tedavisi için at kestanesi yağını gölgede bekletsem olur mu acaba. Bu mevsimde güneşte yok. şimdiden teşekkürler

  • Tuba KARADAĞ

   Arzu Hanım, at kestanesi yağını benmari usulü hazırlayabilirsiniz. 40 dakika boyunca kısık ateşte olacak. Benmari usulünü bildiğinizi ümit ediyorum. 🙂

   • Tuba hanım merhaba. benim de burnumda yaklaşık 3-4 ay önce oluşan bir kızarıklık var. küçük ama beni rahatsız ediyor ve ben bunun kılcal damar çatlaması olduğunu düşünüyorum at kestanesini aldım ama uygulamakta tereddüt ediyorum. burundaki kılcal damarın yayılmasından korkuyorum.

    • Tuba KARADAĞ

     At kestanesi yağını yukarıdaki tarifte verdiğim gibi hazırlayın ve akşamları çok az sürün. At kestanesinin damar büzücü özelliği olduğu için, kılcal damarların büyümesini ve yayılmasını engelleyecektir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir