Anasayfa / Edebiyat / Kitap Bastırmak İstiyorum Diyenlerin Kılavuzu
Kitap bastırmak istiyorum

Kitap Bastırmak İstiyorum Diyenlerin Kılavuzu

Kitap bastırmak istiyorum, diyenlerin kılavuzu olacak bu yazıyı okuduğunuzda, yayıncılık işlerinde dönen sahtekârlık demeyelim de, ince ayarları öğrenmiş olacaksınız. E, paranız da cebinizde kalacak.

Kitap çıkarmak isteyenler, kitap çıkarmak ne kadara mal olur diye merak edenler, 1 adet kitap bastırmak istiyorum diyenler; aradığınız her şeyi yazımızda öğrenebileceksiniz.

“Okumaz-yazar toplum” olan Türkiye’de…

Neyse, bu bilinen gerçekleri geçelim.

 

Pek çoğumuzun, özellikle de yetişkin olanlarımızın gençlerle iletişiminde başından şöyle bir sahne geçmiştir:

-Neler yapıyorsun bakalım?

-Şiir yazıyorum. (Aslında sorduğunuz böyle bir şey değildir ama o bir fırsatını bulup bunu söyleyecektir!)

-Öyle mi? Ne güzel.

-Yanımda bir tane var. Göstereyim mi?

-Tabii.

Neresinden çıkardığını anlayamadığınız buruşuk bir kâğıt tutuşturur elinize; okursunuz. Sonra…

-Hııı, iyiymiş!

Neyse ki hemen herkesin yazma serüveni pek öyle uzun sürmez; kendilerinden yazar falan olmayacağını anladıklarından değil, bir zamanlar sevdikleri kişiyi artık sevmediklerinden.

Böyle olunca, “Sevgiliye kitap bastırmak istiyorum,” demekten de vazgeçerler.

Kitap yayınlamak

Kitap yayınlatmak istiyorum.

Kitap yayınlatmak için gerekenler nelerdir?

Kitap yayınlamak kaç para?

Herkes kitap yayınlatmak istiyor ama kitap yayımlatmak isteyen hiç kimse yok çünkü doğru kelimenin “yayım” değil de “yayın” olduğunu sanıyor!

Kitap yayınlamak mı yayımlamak mı, diye soranlar da çıkıyor arada tabii.

Bu ara bilgiyi geçtikten sonra…

Şimdi aklıma geldi de… Zamanın birinde…

Masal gibi oldu bu.

Diyeceğim, birlikte olduğu erkekleri anlatan kitap yazan yabancı bir kız vardı. Tuttular kolundan, Türkiye’ye getirdiler. Tabii buradakilerle de yatıp yazsın diye değil!

Bu kişi, “birlikte olduğum kişiler 2” diye bir kitap yazsa satamazdı; kendini yenileyememiş olurdu.

Bu durumda, ilişki kurduğu kadınlarla ilgili bir kitap yazmak zorunda kalırdı ki aslında bu tür şeylerin de edebiyatla falan bir ilgisi yoktur.

Biz yine kitap çıkarmak için yapılması gerekenler konumuza dönelim en iyisi.

Kitap bastırmak istiyorum

Yukarıdaki örnekten şuraya varıyoruz: Her yazan yazar olmayacağı gibi, kitap bütünlüğü taşıyan her karalama da kitap değildir; bir araya getirilmiş yazılar olabilir.

Genellikle şöyle bir şey soruluyor: Kitap bastırmak nasıl olur?

İyi olur!

Bu noktada kendinize ilk olarak şu soruyu sormalısınız: Ben gerçekten bir kitap yazdım mı?

Evet, gerçekten bir kitap yazdım, bastırmak istiyorum, diyorsanız, şimdi burada adım adım ilerleyelim.

Kitap bastırmak için en iyi yayınevi hangisi? Herkes bunu bilmek istiyor ama acele etmeyin çünkü böyle bir sorunun tek cevabı yoktur.

1-   Şiir kitabı yazmışsanız, yayınevlerine göndermek için hiç uğraşmayın; dikkate bile almazlar. Şöyle bir düşünürsek, aslında haklılar. Şiir, en yetkin halini Necip Fazıllarla, Nâzım Hikmetlerle, biraz daha farklı olsa da Mehmet Âkiflerle almışken, siz şiir türüne farklı ne kattınız?

Biçim olarak ya da temasında kimsenin yapmadığını yaptınız mı ki insanlar, örneğin Melih Cevdet’i değil de sizi okusun?

Alt alta sıralanmış biraz romantik, biraz “ormantik”, aç buçuk da uyaklı cümlelerden şiir olur mu acaba?

2-   Tiyatro yazan pek yoktur herhalde. Bu türü geçelim. Zaten yayınevleri şiirde olduğu gibi tiyatroyu da dikkate almaz.

3-   Akademik, bilimsel kitap bastırmak istiyorum, diyenleri de es geçmeyelim. Araştırma-Bilimsel bir tür yazmışsanız, yayınevleri şöyle bir göz atacaktır. Din, siyaset, edebiyat, astronomi… Konu ne olursa olsun, kuramınız ikna edici ve sürükleyiciyse şansınız var demektir.

4-   Roman ya da öykü kitabı yazmışsanız, en az iki yıl harcamış olmalısınız. Size bir öneri: Kitabınızı bir kenara koyun ve iki yıl sonra tekrar okuyun. Tabii bu işinize gelmeyecektir; daha fazla mı bekleyeceksiniz yani? İki yıl sonra, böyle yaptığınıza çok memnun olacaksınız. Nedeni açık: Yüksek ihtimaldir ki tamamına yakınını değiştirmek isteyeceksiniz. Değiştirilemeyecek gibiyse de zaten çöpe atarsınız.

Hâlâ “kitap çıkarmak istiyorum, ne yapmalıyım,” diyor musunuz? Evet mi? İyi; devam edelim öyleyse.

Belirtmekte yarar var: Ne yazdığınız değil, nasıl yazdığınız önemli.

Keloğlan’ın masalını anlatın ama insanlar bayılsın.

Doğru kelimeleri bir araya getirip akıcı ve “mürekkep yaladığı belli biri”nden çıktığı belli olan cümleler, bir kurmaca için yeterli değildir.

kitap_bastirmak_icin

Kitap bastırmak için gerekenler

Hâlâ burada mısınız? Kitap çıkarmak için ne yapmalıyım diye araştırıyorsunuz. Anlaşılan, siz kitap bastırmaya kararlısınız. Kitap bastırmak için ne gerekli, anlatalım:

1-   On tane yayınevi belirleyin. Hangileri mi? Kitap çıkarmak için yayınevleri listesi vermeye gerek var mı? Ayrıca, mümkünse posta yoluyla gönderin. Bu yayınevlerinin en bilinenlerden olmasına dikkat edin. Kitabınızı basacak değiller ama en azından şansınızı en iyi yerlerde denemiş olacaksınız.

Haa, unutmadan: Elden vermeye falan da çalışmayın sakın; editörler falan bu işlerden hiç hazzetmezler; her zaman çok meşguldürler!

2-   Size 3-6 ay gibi bir süreden bahsedeceklerdir. Üç ay beklemekten başka çareniz yok. Bu süreçte size olumlu ya da olumsuz, doğrusu yalnızca olumsuz geri bildirimler olacaktır. Geri kalanları üç aydan sonra arayın ve editörleriyle görüşmek isteyin. Birçoğunun kitaptan haberi bile olmayacaktır. Siz de, şu kadar zaman oldu, kitabımı daha okumadınız mı, ne zaman okursunuz, gibilerinden sıkıştırmaya başlayın. Kitap bastırma yolları böyle çukurlu, çakıllı, çakallı işte!

Bir ay da böyle geçer. Ne gelen vardır ne giden!

Etti mi dört ay?

Arkadaşlar, artık başınızın çaresine bakmanızın zamanı gelmiştir.

İnce ayarlar da işte bundan sonra yapılacaktır.

Zaten kitap bastırmak isteyenler de bu yazıdan sonra epey azalmış olsa gerek!

Kitap bastırmak kaça mal olur, ne kadardır?

Şimdi geldik, kitap bastırmak maliyeti konusuna.

Kitap bastırmak para kazandırır mı?

Hayır, para kaybettirir!

Kitap bastırıp da para kazanamayacağınız gibi, bir de cebinizden para çıkacaktır.

Kitap bastırmak için neler yapılmalı? Önünüzde üç yol vardır:

1-   Yayıncılık işini ticarete döken birtakım yayınevleri. İsim vermeyelim, araştıranlar bilir zaten.

2-   İşi ticarete dökmüş gibi görünmediği halde ötekilerden farkı olmayan üçüncü, beşinci sınıf yayınevleri.

3-   Matbaa.

Hadi, dördüncü yol olarak da online basım evlerini sayalım. Onlar da matbaa-yayınevi karışımı bir şeydir.

Bu yollardan birine sapmadan önce, kendinize birkaç soru sormalı ve bazı gerçekleri öğrenmelisiniz.

Öğrenmeniz gerekenler:

1-   Kitabınız, hiçbir kitap evinde yer al-ma-ya-cak.

2-   Kitabınız kitap evlerinde olmayacağına göre, dağıtımı da yapılmayacak.

3-   Kitabınızın doğru dürüst bir tanıtımı yapılmayacak.

Sormanız gerekenler:

1-  Kitabınızı eşinizin dostunuzun almasını sağlayabilecek misiniz?

2-  Kitabınızı satabilecek misiniz?

3-  Kitabınızı tanıtabilecek misiniz?

 

Gördüğünüz gibi, kitap bastırmak ve satmak çok yönlü bir iştir.

-Kitap bastırmak fiyatları nedir derseniz… İşin ticaretini yapan ve bunu kabul eden şu malum yayınevlerine bastıracaksanız kitabınızı, diyelim ki 150 sayfalık bir kitap için 5000-6000 TL’yi gözden çıkarmalısınız. Size 1000 kitap bastırmayı önereceklerdir çünkü en uygun maliyetlisi de budur. Kitap satışından kâr etmezler. 1000 kitabın geliri de sizindir… de satılırsa eğer!

 

-Üçüncü, on üçüncü sınıf yayınevleri dediklerimiz de biraz daha ucuza çalışırlar. Bu yayınevlerinden kitap çıkarmak için ne kadar para gerekli? Örneğin, 150 sayfalık 1000 adet kitabı 3000 TL civarına basarlar. 600-700’ü senin, gerisi benim derler. Dağıtım, tanıtım, basım, şu bu… Sıralarlar.

 

Bu iki tür yayınevinin ortak noktaları, kitabınızı güvenilir ve yeterli kalitede basmalarıdır ama iş dağıtıma gelince, yapacak bir şeyleri yoktur. Onların dağıtabilmesi için, kitap evlerinin talep etmesi lazım. Kitap evleri de bu dandik yayıncıların bastığı dandik olması kuvvetle muhtemel kitapları raflarında istemezler. Satışınız yalnızca internetten olur. Hiçbir yayınevi, bu gerçeği size açıkça söylemez.

 

Yayınevinden bir kitap çıkarmak için gerekenler, genel olarak böyle. Yine yayınevinden bir kitap çıkarmak ne kadara mal olur (1 tane kitap değil kastımız), onu da söylemiş olduk böylece.

 

-Kitap bastırmak, matbaa ile de mümkün, malumunuz. Fiyatlar daha uygun olacağı için, matbaaya kitap bastırmak  seçeneği de düşünülebilir. 1000 kitap da sizin olur ama her işiyle de siz uğraşmak zorundasınız. Ayrıca, bir de kitapları koyacak yer sorununuz olacaktır.

ISBN alırsınız.

Bandrol alırsınız.

(Bunlar maliyetsiz işlerdir.)

Kitapçı kitapçı dolaşıp, kitaplarınızı satmaya çalışırsınız. Onlar da almazlar zaten ya da kendinizi biraz acındırırsanız, 10 liralık kitabı 5 liraya (çünkü kendisi de satacak-satamayacaktır) alır.

Kitap bastırmak için matbaa da böyle çeviriyor tekerini.

Yayınevi olmadan kitap bastırmak istiyorum diyenler için de bir cevap olabilmiştir belki.

 

Ee, peki ne yapacağız? Kitap yayınlamak için ne yapmalı? Bakın, işler zorlaştıkça, yayımlamak oldu yayınlamak! Kitap yayınlatmak isteyenler, kitap yayınlamak için gerekenler nelerdir diye sormaktan vazgeçmezler!

Bedava kitap yayınlamak istiyorum, diyenler bile var. Böyleleri bir yayınevi açmayı düşünebilirler. Kitabı bedava yayımlatmak bir yana, üste para bile alıyorsunuz!

Şiir kitabı bastırmak istiyorum, diyenler, yayınevleriyle falan hiç uğraşmasınlar. Matbaadan bastırıp eşe dosta birer ikişer verirler ve bu sevda biter. Kendilerini büyük bir şair olarak görüyorlarsa şanslarını büyük yayınevlerinde deneyebilirler.

 

Kitabımı kendim satacağım, diyenler de matbaayı tercih etsinler. Eğer hedefte arka arkaya çıkaracağınız iddialı kitaplar varsa, siz yazar olmayı kafanıza takmışsanız, paranızla herhangi bir yayınevinden bastırabilirsiniz. Hatırlatalım: 1000 kitaptan 600-700 adedi size aittir.

 

Kitabınızı kendiniz satacak, alsınlar diye eşe dosta ricada bulunacaksanız, ki dilencilik yapmak daha onurlu bir iş gibi görünüyor bu durumda, bütün kitapların size ait olacağı matbaayı ya da yüksek maliyetle basan yayınevlerini tercih etmelisiniz.

Böyleleri, iki kere düşünmelidirler. Ali’ye, Veli’ye sattınız diyelim, hadi 49’a da sattınız! 50’ye bir bakmışsınız, gene kitap pazarlayacak diye 0’ı tekerlek yapmış, kaçıyor! 1000 kitap bu, satmakla bitmez!

 

Bir de, tek kitap bastırmak istiyorum, 1 adet kitap çıkarmak istiyorum, diyenler var? Bilmelidirler ki 500 kitabın da 1 kitabın da maliyeti aynıdır. Gerçi son dönemde tek kitap ticareti yapanlar da türedi ama bu konulara girmeyelim.

Hadi biraz girelim!

Yukarıda dedik ya, işi ticarete dökmüşler diye; durum tam da böyle. 1 tane kitap çıkarmak istiyorum diyenlerin sayısal fazlalığından olacak, hemen buna da bir çare bulmuşlar; internet üzerinden bir adet, 10 adet kitap bastırmak, dilediğiniz kadar az sayıda kitap bastırmak; 30 sayfalık, 50 sayfalık kitap bastırmak vesaire mümkün artık.

Peki, örneğin 1 adet kitap bastırmak ne kadar? Diyelim ki 50-60 sayfalık bir kitabınız var. Tek bir kitap bastırmak istiyorum diyenler, bu işi 150 TL’ye halledebilirler.

Matbaada tek kitap bastırmak pek mümkün değil. İnternetten üzerinden aramalısınız böyle çalışanları. Hediye, hatıra kitap bastırmak istiyorum diyenler için de bir seçenek olabilir.

Sadece bir tane, tek nüsha kitap bastırmak için gerekenler de işte bu kadar.

Resimli kitap bastırmak da yukarıdaki şartlardan farklı değil, resimlerinizi hazırlamanız koşuluyla.

E-kitap bastırmak isteyenler, pdf’den kitap bastırmak isteyenler… Gördüğünüz gibi, teknolojiyle birlikte kitap basım seçenekleri de çeşitleniyor.

İnternet çağında e-kitap bastırmak diye bir şey biraz mantık dışı. Satan kitapların sanal formatı olur; diğerleri bir blog açarak ya da sosyal ağlarında kitaplarını yayımlayabilirler.

Kitap ayracı bastırmak isteyenler de matbaalardan bu işi rahatlıkla çözebilirler.

Bir de boş kitap bastırmak isteyenler var. Onların da amacı henüz tam olarak anlaşılamadı!

Ne diyelim tüm bunlara? Kitap çıkarmak için gereken prosedürler!

En ucuz kitap bastırmak nereden olur,

Ücretsiz kitap bastırmak istiyorum, yardım,

Kitap bastırmak için sponsor arıyorum,

Parasız kitap bastırmak ve zengin olmak (kulağa hoş geliyor!) istiyorum,

Bedava kitap bastırmak, çıkarmak istiyorum diyenler, Allah yardımcınız olsun!

 

Sonuç olarak;

Sizi televizyonlarda pazarlayacak elemanlarınız yoksa, kitaptan para kazanmak diye bir şey de yok.

 

Diyorsanız ki;

Kitabım bana referans olsun

İlk adımım olsun

Yeni kitaplar çıkaracağım

İyi kötü de satacağım

O zaman, uygun maliyetli bir yayınevini seçin.

 

Yok, diyorsanız ki;

Kitabı kendim yazdım

Kendim satacağım

Kendim kazanacağım

Başka kitap yazmayacağım

Anlaşın bir matbaa ile, bastırın gitsin.

6 Emre Karadağ kitabı

Kitap bastırmak için gerekenler nelerdir diye merak edenler, kitap bastırmak için fiyat merak edenler, kitap bastırmak ne kadar sürer diye merak edenler (buna değinmiş miydik? Yayınevini bulduktan sonra bir iki ay içinde kitabınız elinizde), merak etmeyi merak edenler!… Ha bir de, hal böyleyken kitap bastıran var mı ki, diye merak edenler!…

Bu kadar laf kalabalığından sonra kaçınıza yararlı olduk, kaçınıza zararlı, bilmek zor.

Kitap bastırmak istiyorum, diyen herkesin soru ve yorumlarını bekliyoruz.

Yardımcı olmaya çalışacağız.

“Sienkiewich”leştirebildiklerimizden olmanız dileğiyle!…

Yazar Tuba KARADAĞ

Tuba KARADAĞ
Fiskosta.com'un sizlerle olabilmesi için yorum ve desteklerinizi bekliyoruz. Lütfen yazılarımızı sosyal ağlarınızda paylaşın. Sevgiler. :)

Beni de oku :)

Göstergebilim nedir? Metinlerarasılık göstergelerarasılık

Göstergebilim (Semiyoloji) Nedir? Örnekleri, Çözümlemeleri | 6 ve Kara Kitap İncelemeleri

Göstergebilim nedir? Göstergebilimsel çözümleme örnekleri, edebiyatta metinlerarasılık, metinlerarası kavramlar kuramı, göstergebilim kavramları… Dilerseniz, göstergebilim nedir, ...

103 Yorumlar

 1. Hayatın beni sınadığı bir yere gittim
  Orada büyük bir kumar masası vardı
  Dünya dilinde o kumara aşk deniliyormuş
  Ben de oynadım ve kaybettim
  Hiç gerçekleşmeyecek bir hayalin,
  Rütuşlarıydı sanki
  Ve bu rütuşlara da kalbimin dilinde sensizlik deniyor

  Umarım beğenirsiniz

  • Tuba KARADAĞ

   Merhaba Zeynocuğum, bizimle şirini paylaşman ne kadar güzel. 🙂 Kimin ne söylediği hiç önemli değil. Sen yazdıkça gelişecek, okudukça daha güzel yazacaksın. Yolun açık olsun. 🙂

 2. ben ücretsiz kitap bastırmak istiyorum. yok mu babasının hayrına yapacak biri

 3. Uzun yıllardır bir şeyler karalamaya çalışan biriyim. En sonunda roman yazmaya karar verdim. Ve yazdikca bu içimde birikmisleri kağıda dökmenin mutluluğunu yaşadım. Sonra ya yazdığım bu romanın bana getirisi olursa diye düşündüm. Araştırdım üç aşağı beş yukarı dediklerinizle aynı şeyleri öğrendim. Yazdıklarınızı okuyunca pek korkmadim açıkçası. Tutacak ya da tutmayacak diye düşünüp dururken hayal ettiklerimiz yarım mı kalsın?

 4. bende 8 yıldır yazıyorum tastiklettim bir kısmını ama kendim matbaada batırıp kendi imkanlarimla satmak istiyorum. hiç bir bilgim yok ama böyle bir şey mumkun mu? en az 100 sayfalık basmak ıstiyorum. sizce maliyeti nolur? babasız cocuk buyutuyorum.

  • Tuba KARADAĞ

   Merhaba Burçin Hanım, yazdığız şiiri yayınlamadım çünkü bu sayfanın amacı kitap bastırmak için izlemeniz gereken yolları özetlemek. Şiiriniz çok anlamlı.
   Matbaadan kitap bastırmak ve maliyeti konusuna yukarıda yer vermiştik. İsterseniz bir gözden geçirin. Kitabı bastırmak değil, satmanın çok daha zor olduğunu eklemek isterim. Bol şans.

 5. Tuba hanim gerçekleri yazmakla beraber azcıkta iştahlandım. Matbaaya vereceğim kendim satacağım. Bir tanede siz almaz misiniz 🙂 mailinizi bekliyorum..

  • Tuba KARADAĞ

   Kitabınızı bastırdığınız zaman çok iyi satış rakamlarına ulaşacağınızı düşüyorum. Bana dahi satmaya çalışmanızdan satış konusunda çok iyi olacağınızı belli ediyorsunuz. Basım sonrasında buradan duyuru yapabilirsiniz. Boş şans.

 6. Tuba Hanım Merhaba,
  Bir konu hakkında araştırma yaparken site siteye yönlendirdi derken bu yazınızla karşılaştım, dikkatle okudum. Tabii yazınız ilk kitabını yazanlar için kitap yayımlatmak konusunda çok umut kırıcı ama gerçekleri yazmışsınız. Kitap yayımlatmak, ya da sizin deyiminizle yayınlatmak o kadar da kolay iş değil. Ayrıca piyasada o kadar çok yazan çizen insan var ki, en iyisini bulmak gerekiyor. Çünkü roman yazmak ciddi bir iştir. Edebiyat bilgisi “bence” şarttır. Edebiyat bilgisinin yanında üslup, yazım tarzı.. vb. şeyler bir yazarın olmazsa olmazıdır. Yayınevleri seçici olmak zorundalar. Her karalama yapanın kitabı çıksaydı, piyasa kitaptan geçilmezdi. Bizim insanımız okumaz ama yazdığını zanneder. Kitap yazdığını iddia eden ve romantik heveslere kapılanların yazdıklarını okuyunca, kelimenin tek anlamıyla hayal kırıklığına uğruyorum. Faydalı bir makale olmuş, ben de faydalandım. Teşekkürler.

  • Tuba KARADAĞ

   Merhaba Yeter Hanım,
   Takipçi olmanız güzel bir şey. Yazıyı ne kadar dikkatle okudunuz bilmiyorum ama makalemizdeki “Herkes kitap yayınlatmak istiyor ama kitap yayımlatmak isteyen hiç kimse yok çünkü doğru kelimenin “yayım” değil de “yayın” olduğunu sanıyor!” ifadesine dikkatinizi çekmek isterim.
   Size de bu zorlu yolda başarı dileklerimizi iletelim.

 7. Yazıyı yazan arkadaş, genç yazarların ve şairlerin gözünü korkutmuş resmen :D. Ünlü şairlerden örnek vererek onları kendi kabuklarına yitmiş olabilirsiniz. Ama bilmenizi isterim ki bugün çok iyi yazar ve şair kabul edilenlerin çoğu yaşadıkları dönemde isimlerini duyuramamış, çoğu da ne yazık ki kitaplarını bile bastıramamış. Örneğin Kafka, yaşadığı dönemde onun yazılarını kimse kabul etmemiş. Kafka öldükten sonra arkadaşı yayınlatmış. Bakın bugün kafka bilinen ve sevilen bir yazar. Bunun gibi niceleri var. Lütfen yazınızla insanları geri adım attırmayın. Zaten herkes ben harika bir yazarım diyemiyor. Sizden ricam yazınızla insanları küstürmeyin. Kim bilir belki de bu yazınız yüzünden nice Kafkalar, nice Cahit Zarifoğlu, nice Sabahattin Aliler, nice Halide Edipadıvar’lar keşfedilmeden sönüp gidecek.

  • Tuba KARADAĞ

   Anlaşılamamak ne kötü bir duygudur. Yukarıdaki yazımızda kitap bastırmak isteyenlere piyasanın durumu ve bu işin zorlukları anlatılmış. Bu işe girecekseniz nelerle karşılaşacağınızı bilin ve ona göre yılmayın denilmiş.
   Bunu anlamayıp genç yazarları yazmaktan soğutmak ve onları korkutmak gibi bir mana çıkaranları üzülerek okuyorum. 🙂

   • evet yazıyorum bende. Derdim bir kitap yazmak değildi. Bir amacım vardı ve başladım yazmaya….Hikaye kendiliğinden oluşuverdi. Bazen bir satır bir haftada çıkıyor. Bazen küsüyorum yazdıklarıma bir ay bekliyor. Bir ay sonra yeniden okuyorum “devam” diyorum. Kitap bastırmayı hiç düşünmüyorum. Ama içimden birşey yaz diyor. Yazıyorum. Çocuklarıma “asla pes etmeyin” doktrinini aşılamaya çalışan ben hiç pes etmeden sonunu getireceğim. Bir yıl oldu daha yarısına ancak gelebildim. Hiç bir yayın eviyle ne pazarlık eder ne bastırırım. Bende döküman olarak kalsın. Çocuklarıma miras diye düşünüyorum onlar otuz, kırk yıl sonra ben öldükten sonra isterlerse bastırsınlar. Böyle vasiyet edeceğim. Ölene kadar okur ara ara düzeltmelerimi yaparım. Onlara da müthiş bir konu bırakacağım. Hikayenin geçtiği yerlere gitmek isteyecekler, zaten benimde amacım bu olacak. Kitabın değeri, ya da satış endeksi bana yada kendilerine değil belki torunlara sirayet edecek. İşte güzel bir miras…

    • Tuba KARADAĞ

     Hülya Hanım, başarı har zaman severek yapılan iş sonucunda gelir. Siz hiç beklemezsiniz, sadece sevdiğiniz için hobinizi yürütürken bir anda hayal edemediğiniz şeyler olabilir. Sevgilerim gönderiyorum size. 🙂

 8. bana ait bir kitap içerisinde başka bir yazara ait şiiri kaynak göstermek suretiyle kullanmamda telif hakkı yönünden bir sıkıntı olur mu? bu konuda bilgi sahibi olanlardan sabırsızlıkla cevap bekliyorum. şimdiden teşekkürler

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir