Anasayfa / Sağlık / Menopoz Tedavisi
Menopoz Tedavisi

Menopoz Tedavisi

Kadınların âdeta bir çeşit kâbusu olan menopoz, fiziksel etkileri bir yana, özellikle ruhsal açıdan sıkıntılı bir süreci de beraberinde getirmektedir. Yaşlanıyorum psikolojisine giren kadınlar, salt bu duygunun yönlendirmesiyle pek çok faaliyetten ve edimden de uzaklaşırlar ve böyle olunca da, daha huzursuz, mutsuz bir yaşama kendilerini mecbur bırakırlar. Oysa bilindiği üzere menopoz, doğal bir sürecin aşamalarından biridir ve üzerinde özellikle durulması gereken yönüyle belirtmek gerekirse, özel ya da sosyal yaşamı engelleyebilecek fiziksel bir etkisi söz konusu değildir.

Bir kadın üst üste on iki ay boyunca âdet görmemişse, menopoza girmiş demektir. Tedavilerle bu süreç geciktirilebilir. Şimdi, bilinçli ve dolayısıyla mutlu bir menopoz geçirmek için neler yapılabileceğine birkaç maddede göz atalım:

7 adımda mutlu menopoz

Her şeyden önce, varsa şayet, sigara alışkınlığı terk edilmeli ki, kalp damar hastalıkları, kanser, felç gibi sorunların riski en aza indirilebilsin.

Yine alkolden de kesin olarak uzak durulmalı. Şişmanlığın ve hareketsiz bir yaşamın kadın sağlığını olumsuz etkilediği unutulmamalı.

Düzenli egzersiz yapmak şarttır; sıcak basmaları üzerinde olumlu bir etki yapacak ve kemik erimesi riskini azaltacaktır.

Şekerli ve yağlı gıdalardan uzak durarak, meyve ve sebze ağırlıklı beslenmeye yönelmek şarttır.

Menopozdan sonra ortaya çıkacak olan kalsiyum ihtiyacı, uygulanacak diyetlerle takviye edilmelidir. Yine doktorun önerisine bağlı olarak D vitamini alınması da gerekir.

Unutulmamalıdır ki, sıcak basması durumu, baharatlı yiyeceklerle, ortamın sıcaklığı ile ve sıcak içeceklerle artış gösterecektir.

Menopozun sonrasındaki rutin kontroller ihmal edilmemelidir; yıllık mamografi ve jinekoloji muayeneleri için doktorla sürekli iletişim halinde olunmalıdır.

Yazar Tuba KARADAĞ

Tuba KARADAĞ
Fiskosta.com'un sizlerle olabilmesi için yorum ve desteklerinizi bekliyoruz. Lütfen yazılarımızı sosyal ağlarınızda paylaşın. Sevgiler. :)

Beni de oku :)

Erkek tipi saç dökülmesi tedavisi nasıl yapılır?

Erkek Tipi (Tepe Bölgesi) Saç Dökülmesi Tedavisi İbrahim Saraçoğlu

Erkek tipi saç dökülmesi tedavisi nasıl uygulanır? Tepe bölgesi saç dökülmesi sebepleri ve çözüm yolları ...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir