Anasayfa / Beslenme&Diyet / Metabolizma Hızlandırıcı Yiyecekler – 10 Madde
Metabolizmayı hızlandırıcı besinler

Metabolizma Hızlandırıcı Yiyecekler – 10 Madde

Metabolizma hızlandırıcı besinler nelerdir, nasıl kullanılır? 10 tane besin ile metabolizma hızınızı arttırabilirsiniz. Nasıl mı?

Metabolizma nedir?

Vücudun fonksiyonlarını devam ettirebilmesi için harcadığı enerjiye metabolizma denir. Metabolizma hızı, kişiden kişiye göre farklılık gösterir.

Metabolizma hızlandırma

Metabolizma hızlandırma, vücuttaki yağların atılmasına ve hızlı kilo verilmesine yarımcı olur. Metabolizması yavaş olan kişilerde yağlar genellikle karın ve göbek bölgesinde toplanır. Böyle durumlar için çeşitli çaylar ve yiyecekler mevcuttur. Özellikle bazı gıdalar metabolizma hızını arttırmada çok etkilidir. Bunlardan en önemlileri:

Metabolizma hızlandıran yiyecekler

Soğuk su: Su içmek, metabolizmayı hızlandırmanın birinci kuralıdır. Özellikle soğuk su içerek yağlarınızın daha hızlı yakılmasına yardımcı olabilirsiniz.

Peynir altı suyu: Peynir altı suyu da kaslara çok faydalıdır; kas hücrelerinizi yenileyecektir. Bunun yanı sıra metabolizma hızını arttıran etkili bir gıdadır. Artık tabletleri de bulunmaktadır.

Limonlu yoğurt: Kulağa bir garip geliyor, limonlu yoğurt. Bir kâse yoğurda yarım limonun suyunu sıkın ve tüketin. Limon suyu yoğurttaki kalsiyum emilimini kolaylaştıracaktır, tokluk hissi verecektir, aynı zamanda da metabolizmanızı hızlandıracaktır. Ancak akşam yemeğinde çorba yerine limonlu yoğurt tüketerek çorbanızdan ödün vermeniz gerekiyor.

Kuru fasulye: Gaz yapması nedeniyle kuru fasulye tüketiminden kaçınılır. Ancak kuru fasulye de düşünülenin aksine metabolizma hızını arttıran besinler arasında yer alır.

Adaçayı: Her gün bir fincan adaçayı tüketin. Bu sayede bağışıklık sisteminiz kuvvetlenirken, vücudunuzdaki yağ yakımını da tetikleyecektir. Ancak miyomunuz varsa, adaçayı tüketmekten kaçının; çünkü vücudunuzda östrojen hormonunda artış yaparak miyomunuzun büyümesine neden olacaktır.

Kabak çekirdeği: Çok fazla bilinmemekle birlikte metabolizma üzerinde kabak çekirdeği çok etkilidir. Ayrıca omega-3 bakımından da çok zengindir.

Avokado: Avokadoda çok zengin yağlar mevcuttur. Bu yüzden en azından haftada 2-3 kez tüketerek hem bu yağlardan yararlanabilir hem de metabolizma hızınızı arttırabilirsiniz.

Elma: Her gün en az bir elma tüketin. Güneş girmeyen eve doktor girer, deyiminin bir çeşitlemesi olarak, elma giren eve doktor girmez, sözünü son dönemde sık sık duymaktayız.

İştah kapatıcı 2 özel içecek

Zencefil: Zencefilin tazesi de tozu da metabolizma hızını arttırmakta çok önem arz etmektedir. Tozunu çorbalarınıza katabilirsiniz, tazesini peynirle yiyebilir ve çayını yaparak da içebilirsiniz. Vücudunuzdaki ısıtıcı etkisini direkt fark edebilirsiniz.

Rezene: Her gün bir fincan rezene çayı içmeyi unutmayın.

Yağlarınızı yakan metabolizma hızlandıran çay tarifi

Yarım limon suyu

1 tatlı kaşığı tarçın

1 bardak ılık su

1 tatlı aşığı bal

Malzemeleri karıştırın ve günde bir bardak aç karnına için.

Metabolizma hızlandırıcı besinler ile kısa sürede daha hızlı ve sağlıklı kilo verebilirsiniz.

⇒Mehmet Öz’ün metabolizma hızlandırıcı önerileri

⇒Metabolizma testi(12 soru)

Yazar Tuba KARADAĞ

Tuba KARADAĞ
Fiskosta.com'un sizlerle olabilmesi için yorum ve desteklerinizi bekliyoruz. Lütfen yazılarımızı sosyal ağlarınızda paylaşın. Sevgiler. :)

Beni de oku :)

Lahana suyu ile zayıflama

Beyaz Lahana Suyu Zayıflatır mı? | Saraçoğlu Kürü ve Yorumlar

Beyaz lahana suyu zayıflatır mı sorusunun yanıtını arayacağız. Hemen herkesin kilo sorunu yaşadığını görüyoruz. Kiloları ...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir