Anasayfa / Sağlık / Ağızdaki Aft Nasıl Geçer, Ağız Yarasına Ne İyi Gelir? | Papatya ve Karbonat
Ağız yarasına ne iyi gelir?
Ağızdaki aft nasıl geçer?

Ağızdaki Aft Nasıl Geçer, Ağız Yarasına Ne İyi Gelir? | Papatya ve Karbonat

Ağızdaki aft nasıl geçer? Ağız yarasına ne iyi gelir? Aft bitkisel tedavi yöntemleri nelerdir?

Sürekli ağız yarası ile uğraşan ben, bu sorundan nasıl kurtuldum, ilk bölümde size bunu anlatacağım. Sonraki bölümlerde de çok pratik ve etkili, afta hemen çözüm sunabilecek önerileri sunacağım. Lütfen uygulayın, sonuçları sizi çok memnun edecek.

Ağızdaki aft nasıl geçer? – Papatya çayı mucizesi

“Sizin gibi ağız içi aft ile uğraşanlardan biri de benim. Ağızda aft bir türlü geçmiyor ve biri iyileşmeden diğer tarafımda oluşan aftlarla mücadele etmek zorunda kalıyordum. Ağızda aft nasıl geçer diye araştırırken, papatya çayının aftlarda çok ektili olduğunu öğrendim.

Bir bardak klorsuz suyu kaynattım. Kaynamış suya 1 tatlı kaşığı dolusu kır papatyası ekledim. Ağzını kapatarak 5 dakika boyunca kısık ateşte kaynattım. Ilıyınca süzdüm.

Papatya çayından bir yudum ağzıma alarak diş ve diş etlerimi iyice fırçaladım. Özellikle diş etlerime daireler şeklinde masaj yaptım.  Biraz zor oluyor ama papatya suyunu diş etlerimin iyice emebilmesi için papatyayla diş fırçalama işlemimi mümkün olduğunca uzun tuttum.

İlk ay haftada bir kez; daha sonra ayda 2 kez bu uygulamaya devam ettim.  Sanıyorum 6 boyunca aft kürünü uyguladım. Ayda 2 kez olduğu için beni zorlamadı.

Bu süreçte papatya suyu dişlerimin beyazlamasına ve parlamasına da yardımcı oldu. Ben papatya çayının dişlerimi sarartacağını düşünmüştüm ama yanılmışım. Artık aft sorunu yaşamıyorum. Papatya aftlara ne yaptı bilmiyorum ama çook iyiyim.  Ağız yarası sorunuyla hemen hiç karşılaşmıyorum; çok nadir olursa da aynı gün içerisinde yok oluyor.

Ağız içi yarasına ne iyi gelir, ağız içi yaraları nasıl geçer diyenler, bu kürü mutlaka deneyin. Ben sonucundan çok memnun kaldım.”

Aft için etkili bir ilaç arıyorsanız ve nasıl kullanılacağını öğrenmek isterseniz, Kenacort Aft İlacı yazımızı okuyabilirsiniz.

Ağızdaki aft nasıl geçer bitkisel önerilerle devam edelim.

İbrahim Saraçoğlu ağız yarası için yoğurt otu kürü

Ağızdaki aft yaralarına ne iyi gelir, ağızdaki aft için ne yapmalı diyenlere İbrahim Saraçoğlu yoğurt otunu öneriyor.

♦  1 tatlı kaşığı yoğurt otu

♦  1 bardak klorsuz su

Bir bardak suyu kaynatın ve bir tatlı kaşığı yoğurt otunu ekleyerek 6 dakika daha kaynatın. Ilıyınca süzün. Günde 2 sefer gargara yapın. Gargarayı en az ikişer kez uygulayın.

Sabah hazırladığınız gargarayı akşam kullanmayın, tazesini hazırlayın.

Gargarayı yaptıktan 2 saat sonra, 1 çay kaşığı kantaronu ağzınıza alın ve özellikle aftlı bölgelere temas ettirin. Aynı şekilde kantaron yağını da günde 2 kez kullanın.

İlk hafta her gün uygulayın; daha sonra 3 günde bir kez uygulamaya devam edin.

Diş etlerinizi kuvvetlendirirseniz ağız yaralarınız da azalacaktır. Sumak bu konuda çok etkilidir. Sumakla Diş Eti Güçlendirme yazımızı okuyun.

Damak yarasına ne iyi gelir diyenler, bu kürü siz de uygulayabilirsiniz. Sıra yeni bir öneride. İbrahim Saraçoğlu aft kürü ile devam ediyoruz.

Aft-ağız içi yarası için doğal öneriler – Propolis kürü

Aft tedavisi ve afta ne iyi gelir dersek, İbrahim Saraçoğlu’ndan propolisin aft için bir mucize olduğunu duyarız. Peki, aft için propolis nasıl kullanılır?

Bir kaşık propolis alın ve ağzınızda bekletin ya da yarım çay bardağı suya 10 damla propolis damlatın ve ağzınızda bekleterek için.

Propolisin suda çözünenlerinden alın.

Ağız içi yaraları nasıl geçer diyenler, propolis kürünü mutlaka deneyin. Propolisim yok, ağız yarası nasıl geçer? Haydi gelin, sizin için yeni bir öneri paylaşalım.

Ağız yarası için ne yapmalı? – İbrahim Saraçoğlu limon suyu kürü

Ağızda çıkan yaralar, ağız içi yaralar ve aft tedavisi için İbrahim Saraçoğlu limon suyunu öneriyor. 1 tatlı kaşığı limon suyunu ağzınıza alın ve ağzınızda gezdirin. Günde 2-3 kez yapabilirsiniz. Limon suyu da aftlar için hızlı ve etkili bir çözümdür.

Ağız içindeki yaraya ne iyi gelir? Boğazda aft tedavisi bitkisel önerilerinden et etkililerinden biri de adaçayıdır.

Ağızdaki aft yarasına ne iyi gelir? – Adaçayı gargarası

Ağız içi yaraları için adaçayı gargarası çok etkilidir.  Bir bardak sıcak suya 2-3 tutam adaçayı ekleyin ve 10 dakika kaynatın. Ilıdıktan sonra süzün ve günde 3 kez gargara yapın.

Ağızdaki aft yarasına ne iyi gelir, ağızda çıkan yaralara ne iyi gelir diyorsanız, adaçayı sizin için çok etkili olacaktır.

Ağız içi yaralarına bitkisel çözüm – Sumak gargarası

Ağız içi aft ne iyi gelir? Ağızda sürekli yara çıkması durumunda sumak kullanıldığını duymuş muydunuz? Evet, ağız yarasına iyi gelen şeyler arasında sumak da vardır.

Bir bardak suyu kaynatın ve su kaynadıktan sonra bir tatlı kaşığı dolusu sumak tozu ilave edin. Bir taşım kaynatın, ılıyınca süzün. Günde 3-4 kez gargara yapın.

Ağızdaki yaralar nasıl iyileşir? – Dut pekmezi kullanımı

Dut pekmezi, ağız yaralarına mükemmel geliyor, mutlaka deneyin. Bir tatlı kaşığı dut pekmezini ağzınızda gezdirerek bekletin. Yine aftların durumuna göre günde 3-4 kez yapabilirsiniz.

Peki dildeki yaraya ne iyi gelir mi dediniz? Dut pekmezi size de iyi gelecektir.

Ağız içinde çıkan yaralar nasıl geçer? – Mucize yoğurt

Ağızdaki aft nasıl geçer?  Evinizde yoğurt yapıyor musunuz? O zaman çok şanslısınız. Hemen bir kâse yoğurt alın ve ağzınızda gezdirerek tüketin. Yoğurdu özellikle aftlara temas ettirmeye çalışın. Daha ilk kaşıkta nasıl rahatladığınızı göreceksiniz.

Dudak içi yarası nasıl geçer, dildeki yaralara ne iyi gelir, ağız yarası nasıl iyileşir? Hepsine birden yoğurt çözüm olacaktır.

Ağız içi yarası nasıl geçer? – Karbonatlı su

Sizce aft üzerine karbonat sürmek doğru mu? Ağız yarasına karbonat nasıl uygulanır?

Aftın üzerine karbonat sürebilirsiniz. Karbonat, hem mikropları öldürecek hem de ağzınızın ph dengesini düzenleyecektir.

İsterseniz bir çay bardağı karbonata 2 çay kaşığı karbonat ekleyin ve ağzınızda bekleterek gargara yapın. Karbonatla ağız yaraları için doğal gargara hazırlayabilirsiniz.

Aft tedavisi karbonat kürünü mutlaka deneyin ve İngiliz Karbonatı kullanın.

Ağızdaki aft nasıl geçer diyenlere tuzlu ve sirkeli su mucizesinden bahsedelim.

Aft nasıl geçer evde bitkisel çözüm – Tuzlu sirkeli gargara

Ağızda çıkan aft nasıl geçer diye sorsanız hemen herkes size tuzlu suyu önerir, değil mi?  Bir çay bardağı ılık suya 2 çay kaşığı tuz ve 2 tatlı kaşığı elma sirkesi ekleyin ve gargara yapın.

Eğer doğal ev yapımı sirkeniz yoksa, bu kür size uygun değil. Sirkeyi evinizde hazırlayın. Evde Sirke Tarifi yazımızı okuyun.

Ağızda aft yarası nasıl geçer? Aft bitkisel-doğal tedavi önerisinde yine sirke mucizesi var.

Aft en çabuk nasıl geçer? – Ahmet Maranki kürü

Ağız yaralarına bitkisel çözüm Maranki kürü nasıl yapılır? Ağız yarası için şifalı bitkiler hangileridir?

1 tatlı kaşığı kişnişi toz haline getirin. Bir çay bardağı sıcak suya ekleyin ve 15 dakika bekletin. Her sabah aç karnına ve akşamları da yatmadan önce bir bardak daha tüketin.

Ağızdaki aft nasıl geçer diyenlere yeni bir kür önerisi verelim.

Elif Güveloğlu’ndan aft en etkili çözüm önerisi

Ağız içi afta bitkisel çözüm için, eşit miktarda kantaron ve kalendula yağını karıştırın. 1 kaç damlada papatya ve melissa yağı ekleyin. Aftlara sürün.

B 12 vitamini takviyesi

Boğazda aft, ağız içi aft nasıl geçer diyorsanız, mutlaka B 12 vitamini seviyenizi kontrol ettirin. B 12 vitamini seviyenizi yükselttiğiniz zaman aftların neredeyse hiç oluşmadığını görebilirsiniz.

B12 vitamini kullanan bir çiftin hikâyesini okumuş muydunuz? B 12 Kullananlar yazımızı kaçırmayın.

Çinko takviyesi

Ağızdaki aft nasıl geçer, aftalara ne iyi gelir? Çinko takviyesi kullanabilirsiniz. Eğer vücudunuzdaki yaralar kolay kolay iyileşmiyorsa ve sık sık aftlarınız çıkıyorsa, mutlaka çinko değerlerinizi kontrol ettirin.

Çinko Takviyesi Kullanan başlıklı yazımızı okuyun ve çinkonun etkilerini gözlemleyin.

Aft yapmayan diş macunu

Ağızdaki aft nasıl geçer? Sürekli aft sorunu yaşıyorsanız, diş macununuzun içeriğini kontrol edin. Diş macununuzda SLS bulunmasın. SLS aft oluşumunu tetiklemektedir.

Aft sorunu yaşayanlar neler söylemiş:


Boğazda aft sorunu yaşıyorum. Tuzlu suyla gargara yaparak rahatlamaya çalışıyorum.


Ağızdaki aft karbonatla geçiyor ancak karbonatını bolca atıyorum ve gargara yapıyorum.


Afta tuz basmak yaraya tuz basmaktı. Bunu da yaptım sonunda. Ağız çok hassas bir bölge olduğu için çok acıyor ama işe yarıyor.


Aft-ağız içi yarasi için doğal öneriler arıyorsanız, aloe vera deneyin. Aloe veranın jelini suyla karıştırın ve ağzınızda bekletin. Ben de en çok işe yarayan yöntem bu.


Aft için şap kullanıyorum. Şap taşını ağzımda gezdiriyorum. Yaralar çabucak kapanıyor. Sürekli, çok sık aft çıkması yaşıyorsanız mutlaka deneyin.


Şiddetli ve sürekli aft çıkması için zeytin yaprağı çok etkili oluyor. Zeytin yaprağını kaynatıp gargara yapıyorum. Ağızda çıkan aftlar nasıl geçer diyenler denesinler.


Ağızdaki aft nasıl geçer? Siz de uyguladığınız yöntemlerinizi aşağıdaki yorum kutumuzdan bizimle paylaşın. Belki de sizin yönteminiz bir başkasına şifa olur. 🙂

Yazar Tuba KARADAĞ

Fiskosta.com'un sizlerle olabilmesi için yorum ve desteklerinizi bekliyoruz. Lütfen yazılarımızı sosyal ağlarınızda paylaşın. Sevgiler. :)

Bir yorum

  1. Aftta kesin çözüm Allah’ın izniyle günde en az 3 zeytini çekirdeği ile beraber yemek kendimden biliyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir