Anasayfa / Edebiyat / Albert Camus/Yabancı
Albert Camus Yabancı incelemesi
Albert Camus Yabancı

Albert Camus/Yabancı

Albert Camus Yabancı kitabı ile döneminde büyük ses getirmiştir. Varoluşçuluğun bu önemli eseri hâlâ üzerinde çok tartışılan temel kitaplardandır.

Peki Yabancı’da ne anlatılır?

Albert Camus Yabancı

Dünya edebiyatının en değerli yazarlarından biri olarak gösterilen Cezayir doğumlu Fransız yazar Albert Camus, ilk kitabı Yabancı’da bireyin topluma yabancılaşması konusunu titizlikle işlemiştir.

Öyle ki romanda savunulan tezin ve ana fikrin dünyanın ve evrenin, dolayısıyla insanın ve her şeyin anlamsızlığı olması, bunun da absürd (saçma) edebiyat etrafında buluşması, Yabancı’yı Varoluşçuluk kitaplarından biri konumuna getirmektedir.

Roman başkişisi Meursault’un annesinin ölümüne, kendi duygusal ve iş ilişkilerine, hayatına, tanrıya, kısacası yaşama bakışı, iç dünyası, varoluş anlayışı, yalın, akıcı ve sarsıcı bir üslupla kaleme alınmıştır.

İnsan psikolojisinden cinayete, duygusal ilişkilerden bedensel ve zihinsel esarete kadar her şeyin bulunabileceği Yabancı, bir kitaptan çok ötesi; yaşam bilinmezliğinin insan algısındaki bir örneğidir.

Aralarında Yabancı’nın da yer aldığı listemiz için Okunması Gereken Kitaplar yazımıza göz atabilirsiniz.

Albert Camus Yabancı ile çok özel bir imza atmıştır dünya edebiyatına.

Yazar Tuba KARADAĞ

Fiskosta.com'un sizlerle olabilmesi için yorum ve desteklerinizi bekliyoruz. Lütfen yazılarımızı sosyal ağlarınızda paylaşın. Sevgiler. :)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir