Anasayfa / Edebiyat / Anatole France/Kırmızı Zambak
Anatole France Kırmızı Zambak özeti
Anatole France Kırmızı Zambak

Anatole France/Kırmızı Zambak

Anatole France Kırmızı Zambak kitabını konuşacağız sizlerle.

Fransız edebiyatının dünya edebiyatında özel bir yeri vardır. Özellikle klasik romancılığın önemli isimleri Balzac, Stendhal, Hugo gibi niceleri, önemli eserleriyle değer katmıştır roman türüne.

France ise en az bu isimler kadar değerli bir yere sahiptir dünya edebiyatında. Kırmızı Zambak’a biraz daha yakından bakalım şimdi.

Anatole France Kırmızı Zambak

Nobel Edebiyat Ödülü sahibi isimlerden biri olan Fransız yazar Anatole France’in en değerli ve etkileyici eseri olarak Kırmızı Zambak’ın gösterilmesi yanlış olmayacaktır; zira kişi ve mekân betimlemeleriyle, psikolojik çözümlemeleriyle ve aslında durağan temposu ile diğer dünya klasiklerinin tipik bir örneği ise de roman baş kişisinin, ki Thérése adıyla tanıyoruz onu, karşımıza capcanlı çıkması ve yine çevresindeki belli başlı kişilerin de bu konuda ondan geri bırakılmaması, eseri bir başyapıt konumuna yükselten ana sebeptir.

Bir aldatma öyküsüdür, Kırmızı Zambak. Fransa’dan İtalya’ya uzanan olay örgüsünde birden fazla aşkla karşılaşır, her ilişkinin kendi içindeki açmazlarını ve tutkularını yaşarız yazarın kaleminden, her şey bizim başımızdan geçiyormuş gibi.

Anatole France’den, aşkın, aldatmanın, heyecanın, tutkunun, umutsuzluğun anlatıldığı, insan psikolojisinin ustaca işlendiği enfes bir dünya klasiği: Kırmızı Zambak.

Bitirirken, Okunması Gereken Psikolojik Romanlar yazımızın da ilginizi çekebileceğini belirtelim.

Anatole France Kırmızı Zambak okuma listenizde mutlaka olması gereken bir kitap.

Yazar Tuba KARADAĞ

Fiskosta.com'un sizlerle olabilmesi için yorum ve desteklerinizi bekliyoruz. Lütfen yazılarımızı sosyal ağlarınızda paylaşın. Sevgiler. :)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir