Anasayfa / Anne&Bebek / Anne Sütü Hakkında Soru ve Cevaplar

Anne Sütü Hakkında Soru ve Cevaplar

Anne sütüne dair aradıklarınızı fiskosta.com’da bulabilirsiniz.

Annenin doğum yaptıktan sonraki sütü çok önemlidir; bu nedenle, ne olursa olsun bebeğin bu mucizeden yararlandırılması gerekir. Annenin ilk günlerde gelen, kolostrum denilen sütünü alan bebeğin bağışıklık sistemi güçlenir ve hastalıklara karşı korunur.

Bebeğin gerekli olan vitamin ve mineralleri alabilmesi ve kolay sindirebilmesinde yeri doldurulamayan anne sütü, ilk 6 ay boyunca bebeğe verilmelidir. Anne sütünün en büyük özelliği, bebeğin daima yaşına ve ihtiyaçlarına uygun olarak değişim göstermesidir.

Bebeğe mama verilmeye başlandıktan sonra, anne sütüne dönmek zor olabilmektedir. Anne sütüne karşı ilgisi azalan bebek, zamanla emmeyi bırakır ya da azaltırsa, anne sütü de azalacaktır. Annenin sütünün gelmesi için, bebeğinin emmesi gerekir. Bu mucizeden yararlanabilmek için, özellikle ilk 6 ayda hiçbir ek besine gerek duyulmadan bebeğin anne sütüyle beslenilmesi gerekir.

Yeni doğan bebek hemen emzirilmeli mi?

Annenin bebeğini ilk fırsatta emzirmesi gerekir. Anne sütünün yararları göz önünde bulundurulmalı, hem de anne ile bebek arasındaki iletişim mümkün olduğunca çabuk sağlanmalıdır.

Anne sütü gelmiyorsa

Kimi durumlarda annenin doğum yapar yapmaz sütü gelmeyebilir. Böyle durumlarda endişeye kapılmamalıdır; vücudundaki enerji depoları, bebeği bir süre idare edecektir ve emmeye çalıştıkça annenin sütünün gelmesi kolaylaşacaktır.

Anne sütü bebeğe yetiyor mu?

Hemen hemen bütün anneler aynı endişeyi taşırlar: Acaba sütüm bebeğime yetiyor mu? Ekstra durumlar dışında, her annenin sütü yeterli gelir. Bebeğin özellikle ilk altı ayda hiçbir ek besin verilmeden süt ile beslenmesi gerekir ve sık sık emzirilmesi durumunda süt de artış gösterecektir. Zaten, doktor kontrolü altında olacak bebeğin kilosu ve gelişimi de bu konuda daha net bilgi edinilmesine yardımcı olacaktır.

Anne sütü bebeğe ne zamana kadar verilmeli?

Ek gıdaya gerek kalmaksızın, su da dâhil ilk 6 ay bebeğe sadece anne sütü verilmelidir. 6. aydan itibaren ek gıdalarla birlikte verilecek olan anne sütüne, çocuk 2 yaşına gelene kadar devam edilmelidir.

Yazar Tuba KARADAĞ

Fiskosta.com'un sizlerle olabilmesi için yorum ve desteklerinizi bekliyoruz. Lütfen yazılarımızı sosyal ağlarınızda paylaşın. Sevgiler. :)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir