Anasayfa / Püf Noktası / Arap Sabunu Nerelerde Kullanılır?

Arap Sabunu Nerelerde Kullanılır?

Arap sabunu nerelerde ve nasıl kullanılır? Son yıllarda arap sabununa oluşan ilgi artmaktadır. Sizlere arap sabununu nerelerde kullanabileceğinize dair fikirler vereceğiz. Ancak belirtmekte yarar var ki, doğal olanı, çok daha etkili sonuçlar almanıza yardımcı olacaktır. Ayrıca arap sabunu seçerken parfümlü olmamasına özen gösterin. Temizlik esnasında sabununuzu sıcak suya ilave ederek öyle kullanın.

Saç yıkamak

Arap sabunu ile saç yıkamak, ilk başta şaşırtıcı gelebilir. Peki, ünlü şarkıcılardan Barış Manço’nun saçlarını arap sabunuyla yıkadığını duymuş muydunuz? Modacılardan Gülşah Saraçoğlu da saçlarını yine arap sabunuyla yıkadığını söylemiştir. Eğer doğal olanını bulabilirseniz, saçlarınızı arap sabunuyla yıkayın.

Çelik ve metallerde

Evinizdeki musluk başları, kapı kolları gibi metal ve demir bölgeleri arap sabunuyla silin. Arap sabunu, metalleri parlatmakta ve bütün matlığı gidermektedir.

Parke temizliği

Parkelerin temizliğinin ve parlaklığının sağlanmasına yönelik çok çeşitli ürünlerle karşılaşırsınız market raflarında. Oysaki ihtiyacınınız olan temizlik malzemesi, arap sabunundan başka bir şey değildir. Arap sabunuyla parkelerinizi sildiğinizde, elde ettiğiniz parlaklığa inanamayacaksınız. Üstelik çok daha yüksek meblağlar ödediğiniz parke temizleyicisine de ihtiyacınız kalmayacak.

Lavabo ve klozet temizliği

Arap sabunu, banyo ve tuvalet temizliğinde de çok ideal bir deterjandır. Klozeti arap sabunuyla fırçalayın ve üzerine bir kova kaynar su dökün. Klozetiniz tertemiz olacak, parlayacak ve en önemlisi de koku yapmayacaktır. Ne zaman tuvaletiniz koku yapsa, bu uygulama imdadınıza yetişecektir. Lavabolar da aynı şekilde dezenfekte edilebilecektir.

lavabodaki_kotu_kokular_fiskosta

Perde temizliği

Kış mevsiminde perdelerin ne kadar çok kirlendiğinden ve oluşan is lekelerinin çıkmadığından hemen bütün kadınlar şikâyetçidir. Ne kadar geç yıkarsanız, kirler de o denli zor çıkar. İşte, arap sabunu burada da kolaylık sağlamaktadır. Perdenin kornişle buluştuğu noktalar simsiyah olur. Bu bölgelere biraz arap sabunu sürerek bekletin ve çamaşır makinenizi ön yıkama yaptırın. Ayrıca çamaşır deterjanı gözüne de bir miktar arap sabunu eklemeyi unutmayın. Kirler oturmuş olsa da, bu uygulamayla perdelerinizin temizliğini çok rahat yapabileceksiniz.

Duvar temizliği

Her yıl duvarları boyamanız hem maliyetli hem de zahmetli olacaktır. Eğer badana yapamayacaksanız, duvarlarınızı arap sabunuyla silin. Arap sabunu, duvar temizliğinde gerçekten çok etkilidir. Bu sayede lekeler, çok daha kolay çıkacak ve durulanması da pratik olacaktır.

Halı ve koltuk temizliği

Koltuklarınızı ve halılarınızı silerken, renklerinin solmaması en büyük beklentinizdir; bu yüzden, deterjan seçiminde zorlanırsınız. Hele bir de evinizde bebeğiniz varsa, deterjan belirlemek daha bir zor olmaktadır. Burada da arap sabunu size çok iyi bir seçenek oluşturmaktadır. Halı ve koltuklarınızı arap sabunuyla silerseniz, hem renkleri solmayacak hem de çok güzel temizlenecektir. Katkı maddeleri bakımından en masum deterjan olması ise, bebek bulunan evlerde de kullanım imkânı yaratacaktır.

erkan_samci_hali_temizligi_fiskosta_2

Mutfak tezgâhında

Boş bir kutunun yarısına arap sabunu koyun; mümkünse sıvısı olsun. Kutunun boş kalan kısmını da sirke ile doldurun. İşte, size harika bir temizlik malzemesi. Bu karışımla mutfak tezgâhını, evyeyi ve yemek masasını silin. Pırıl pırıl ve tertemiz olacaktır.

Temizlikten bu kadar bahsetmişken, yağlı ve sararan mutfak dolapları Arap sabunu ve sirke ile nasıl temizlenir, öğrenmek için tıklayın.

Herkese kolay gelsin. 🙂

Temizlikte pratik bilgiler

Mutfakta püf noktalar

Yazar Tuba KARADAĞ

Fiskosta.com'un sizlerle olabilmesi için yorum ve desteklerinizi bekliyoruz. Lütfen yazılarımızı sosyal ağlarınızda paylaşın. Sevgiler. :)

6 Yorumlar

  1. Arapların sabunu da her şeye yarıyor

  2. Evcil hayvanlarinizi da yikayabilirsiniz. Hijyen ve tüylerin parlamasini sağlar.

  3. Arap sabununu bütün evin temizliğinde kullanıyorum. çok da memnunum. kokusu ve temizliği hoşuma gidiyor. lavaboları parlatıyor, koltuklarda lekeleri çıkarmada çok etkili.

  4. Arap sabunu nerelerde kullanılır araştırdım. Her türlü deterjan kulandım hepside alerji kaşınma yaptı. bide arap sabununu kullanım dedim tesadüf şimdi evimin her köşesinde arap sabunu onsuz olmaz mükemmel

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir