Anasayfa / Sağlık / Ayak Kemiği Çıkıntısı Ameliyatsız Tedavi | 6 Etkili Çözüm
Ayak kemiği çıkıntısı ameliyatsız tedavi ve çözüm yolları
Ayak kemiği çıkıntısı ameliyatsız tedavi

Ayak Kemiği Çıkıntısı Ameliyatsız Tedavi | 6 Etkili Çözüm

Sizde de mi ayak kemiği çıkıntısı oluştu. Son zamanlarda ayak bunyonu sorunuyla uğraşır mı oldunuz? Severek giydiğimiz stilettolar, hatta belki de babetler bile bu sorunu tetikliyor olabilir.

Bugün sizlere ayak kemiği çıkıntısı ameliyatsız tedavi yollarını anlatacağız. Bu yöntemler gözünüzü hiç korkutmasın. Evde kolayca uygulayabileceksiniz.

Ayakta kemik çıkması ve büyümesi olanlar, bu sorunu durdurmanın hatta iyileştirmenin 6 pratik yolunu uygulayın. Şimdiden çok iyi sonuç alacağınızın garantisini veriyoruz.

Halluks valgus(bunyon) nedir?

Halluks valgus, ayak başparmağı ekleminde oluşan bozulmaya denilir. Bunyon, yani başparmak çıkıntısıdır.

Ayakta kemik çıkıntısı belirtileri nelerdir?

  Ayaktaki kemik çıkıntıları, başparmağın kenarındaki eklem bölgesinde ağrıyla kendini belli eder.

 Siz bunu pek önemsemezsiniz; fakat sürekli ağrımaya devam eder.

 Özellikle, ayakkabı giydiğinizde ağrıyı daha net hissedersiniz.

 Ayakkabınızı çıkardığınızda başparmak kenarının kızardığını görürsünüz.

 Biraz ihmal ettiğinizde, geçen süreyle birlikte başparmakta hafif kızarıklık ve çıkıntı oluştuğunu fark etmeye başlarsınız.

 Gerekli önlemi almazsanız kemik çıkıntısı her geçen gün büyür ve başparmak içe doğru girerek diğer parmakların da yapısını bozar.

 Bazen de ayak üstünde kemik çıkması şeklinde kendini gösterebilir.

Ayak kemiği çıkıntısı neden olur, nedenleri nelerdir?

Genetik yatkınlık, ayakta başparmak çıkıntısı için önemli bir etkendir. Ailenizde böyle bir sorun varsa önlem almanız gerekebilir.

Basış şeklinizdeki bozukluklar, halluks valgusu tetikleyebilir.

Kadınlarda ayak kemiği çıkıntısı görülme sebebi, daha çok ayakkabı seçiminden olmaktadır. Sivri burunlu, yüksek topuklu ayakkabılar ve kovboy çizmeleri ayak tarağında kemik çıkıntısı yapabilir.

Halluks valgus tedavisi nasıl yapılır?

Ayak kemik çıkıntısı için aparat

Ayak başparmağı kemik çıkıntısı için halluks valgus gece ateli kullanılır. Bu aparat gece yatarken kullanılır. İsterseniz gün içerisinde evde de kullanabilirsiniz. Ayak kemiği çıkıntısı düzeltici, her gece kullanıldığında işe yarayacaktır; yeter ki düzenli kullanın.

Halluks valgus gece ateli

Halluks valgus makarası, silikon ve yumuşak bir yapıdadır. Parmak aranıza ayak kemik çıkıntısı için makara yerleştirin ve çorabınızı giyin. Daha sonra ayakkabınızı giyebilirsiniz. Ayak kemiği çıkıntı düzeltici ve rahatlatıcı silikon aparat, mutlaka yanınızda bulunsun ve sürekli kullanmayı alışkanlık haline getirin.

Ayak bunyonu tedavisi

Halluks valgus ameliyatsız tedavi bu yöntemlerle yapılmaktadır. Bunyon çok ilerlemişse ameliyat uygulanmaktadır.

Halluks valgus ağrısı nasıl geçer diyorsanız, ayak kemiği çıkıntısı için aparat kullanmak, bu ağrıları geçirecek ve sorununuzun artmasını engelleyecektir.

Ayak kemiği çıkıntısı ameliyatsız tedavi uygulamaları nelerdir?

Ayak kemiği çıkıntısı nasıl önlenir? Bunyonun büyümesi nasıl durdurulur? Ayakta oluşan başparmak çıkıntısı nasıl küçültülebilir?

 Ayakta kemik çıkıntısı için makara hazırlayın

Ayak kemiği çıkıntı düzeltici silikon bir malzemeden olduğunda, zamanla pişiklere sebep olabilir. Bu yüzden pamuk ve pamuklu kumaşla kendi aparatınızı hazırlayabilirsiniz.

Ayak kemik çıkıntısı nasıl önlenir?

Bir sargı bezi ya da pamuklu kumaş alın ve içine pamuk koyarak rulo şeklinde sarın.

Bu rulonun kalınlığını kendiniz ayarlayın; başparmağınızın arasına koyduğunuzda kemik çıkıntısı kalmasın.

Kendi hazırlayacağınız makarayı her akşam parmak aranıza yerleştirin ve üzerine de bir çorap giyin ki makara kaymasın.

Makara ayağınızı hiç rahatsız etmeyecek ve pişik oluşmasına sebep olmayacaktır.

Hazırlayacağınız makarayı geceleri mutlaka kullanın. Gündüzleri ise aynı şekilde uygulayarak ayakkabınızı giyin.

Size biraz zahmetli gibi görünse de çok faydasını göreceksiniz. Oluşan ayak kemiği çıkıntısı büyümeyecek, bir miktar da küçülecektir; ağrılarınız ise geçecektir.

Ayakta kemik çıkma tedavisi için ilk ve en önemli adım budur. Kendinize aşağıdaki görselde olduğu gibi bir şey de hazırlayabilirsiniz. Ayaktan çıkmadığı için kullanımı da daha kolay oluyor.

halluks valgus için

Ayak kemiği çıkıntısı aparat yapımından sonra sıra masajda.

 Ayak başparmak kemiği çıkıntısı için masaj uygulayın

Ayak kemiği çıkıntısı ağrısı için masaja ihtiyacınız var. Masaj, hem ağrılarınızı dindirecek hem de kemik çıkıntısını bir nebze de olsa küçültecektir.

Kadınlarda ayak kemiği çıkınıtısı

Kemik çıkıntısını başparmağınızla iyice bastırın ve ayak parmağınızı dışa doğru açtırın. Parmağınızı dışa doğru çekerken, bunyona daireler şeklinde masaj yapın.

Masajı yaparken vazelin ya da bitkisel bir yağ sürerek yapabilirsiniz. Bu masajı alışkanlık haline getirin.

 Ayak kemiği çıkıntısı lastik egzersizi yapın

Ayak kemiği çıkıntısı nasıl düzeltilir? Lastik egzersizi çok işinize yarayacak. O bölgedeki eklemleri güçlendirecek ve deformasyonun düzelmesine yardımcı olacaktır.

Ayak üstünde kemik çıkması

Ayak kemiği çıkıntısı lastik

Bir lastik alın, saç lastiği bile olabilir. Lastiği iki ayağınızın başparmağına geçirin. Her iki ayak parmağınızı da dışa doğru açmaya çalışın.

Bu egzersizi düzenli olarak uygulamayı alışkanlık haline getirin.

 Kendi kendinize ayak başparmak kemik çıkıntısı tedavisi uygulayın

Akşamları evde televizyon izlerken, bilgisayarda zaman geçirirken bu uygulamayı mutlaka yapın. Mantık, tek ayağınızı ayak kemiği çıkıntısı makara amacıyla kullanmak.

Kemik çıkığı olan parmak aranıza diğer ayağınızı geçirerek makara amacıyla kullanın. En çok önerilen ve basit uygulamalardan biridir.

⇒  Ayak kemiği çıkıntısı olanlar için ayakkabı seçiminde dikkat!

Ayakkabının burnunun dar olmasından kaçının.

3,5-4 cm’den daha yüksek topuklu ayakkabı giymeyin.

Ayak kemiği çıkıntısı nasıl önlenir ve engellenir diyorsanız, ayakkabı seçerken çok dikkatli olun.

Ayak kemiği çıkıntısı bitkisel tedavi yolları

Ayak başparmağı kemiği çıkıntısı, ayak üstünde kemik çıkması-şişlik varsa, beyaz bir kâğıdın üzerine ayak kalıbınızı çıkarın. Çıplak ayakla kâğıda basarak bir kalemle ayağınızın şeklini çizin. Ayakkabı seçerken bu kalıptan yararlanın.

  Ayak kemiği çıkıntısı bitkisel tedavi yöntemini deneyin

Bunyon bitkisel tedavi için çeşitli yöntemler deneyebilirsiniz. Ayak kemiği çıkıntısı ameliyatsız doğal tedavi yöntemleri sizi rahatlatacaktır.

Birinci yöntem:

Kırmızı pul biberle sirkeyi karıştırın. Kemik çıkıntısına sürerek sıcak bir havluyla sarın.

Havluyu ne kadar sıcak tutarsanız o kadar iyidir.

15 dakika beklettikten sonra masaj yapın.

Her gün 2 kez tekrarlayabilirsiniz.

Hemen etkisini gösterecektir; ağrınızın azaldığını fark edeceksiniz.

İkinci yöntem:(Şems Arslan’dan)

Bunyon bitkisel tedavi için Şems Arslan harika bir formül önerdi.

Vişne ağacının gövdesinin kabuklarını cam bir kavanoza koyun. Üzerini geçecek kadar beyaz şarap ekleyin ve 21 gün boyunca güneş görmeyen bir yerde, özellikle karanlıkta bekletin. 21 gün sonra süzün.

Bu harika karışımdan her gün birer tatlı kaşığı sabah-akşam tüketin. İsterseniz dıştan da sürebilirsiniz. Bu şifalı karışım ayak kemiğinde oluşan çıkıntıları eritiyor. 2 .haftadan itibaren faydasını görmeye başlayacaksınız.

Ayakta kemik büyümesi bitkisel tedavi-çözüm yöntemini mutlaka uygulayın. Ayak kemik çıkıntısı nasıl geçer diyorsanız, önerilere uyun.

Ayak başparmak kemik çıkıntısı tedavisi için siz neler yapıyorsunuz, bize yazın. Aranızda ayak bunyonundan kurtulan var mı?

Ağrısız ve bunyonsuz ayaklara kavuşabilmeniz dileğiyle. 🙂

Yazar Tuba KARADAĞ

Fiskosta.com'un sizlerle olabilmesi için yorum ve desteklerinizi bekliyoruz. Lütfen yazılarımızı sosyal ağlarınızda paylaşın. Sevgiler. :)

110 Yorumlar

 1. Bendede ayak kemiği çıkıntısı var. gece yatarken bir çift çorabın birini kıvırıp baş parmağının arasına koyup yatıyorum. gündüzde eczaneden sargı bezini araya koyup ayakkabımı giyiyorum. canımı makara gibi açtırmıyor ama biraz kalın olması lazım. arada vazelinle de masaj yapıyorum 15 dakika kadar.

 2. Benim ayağımda kemik çıkıntısı var ve hiçbiri çözüm olmadı.

 3. Tuba hanım 17 yaşindayım. bana bu hastalık 15 yasimda sağ ayağımda belirti gösterdi. annemle hastaneye gittik slikon aparat verdiler parmak arasına konulmasi için hiçbir faydasını görmedim. üstüne arttı şimdide sol ayağimda biraz oluşmaya başladı tekrar hastaneye gittik siyah renkteki ayak korsesi verdiler. acaba bu sefer düzelir mi amaliyat olmak istemiyorum amaliyat olmadan bu gider değil mi?

  • Aynurcuğum en azından ilerlemesini durdurabilirsin. Hem gündüz hem de gece mutlaka ama mutlaka parmak arası için aparat kullan. Akşamları kemik çıkıntısına masaj yap. Hem ilerlemez hem de bir miktar küçülür. O yüzden çok dikkatli ol lütfen. Baş parmağının içe kaymasını engellemeye çalış.

 4. O kadar güzel anlatmışsınız ki. Söylediklerinizi uygulamaya çalışacağım.

 5. Merhaba, benim ayak baş parmağımda bir problem yok, ayağımın üst tabanında tam orta ve yan kısımlarda kemik oluşumu var. Yöntemler ayaktaki her türlü kemik için uygun mu? Yoksa sadece ayak baş parmağındaki kemik çıkıntıları için mi uygulanıyor?

  • Melek Hanım, geçmiş olsun. Siz de bu önerileri rahatlıkla uygulayabilirsiniz. Eğer düzenli olarak gece ve gündüz aparatını kullanırsanız kemik çıkıntısı daha fazla oluşmuyor ve geri çekiliyor. Sevgilerimle. 🙂

 6. Tuba Hanım sol ayağımda 3 sene önce yüksekten düştügümde parmaklarımda kırıklar oluştu ve alcıya alındı. daha önce halgus valgus belirtisi vs yoktu hiç. alcı 1 ay boyunca ayagıma baskı yaptı muhtemelen,(alcıdayken ayagım şişti genelde) ve sol baş parmagım baskıdan dolayı yön değiştirdi. sürekli ayakta calısıyorum ayakkabı giyebiliyorum ama bot vs giyemiyorum kesinlikle. kosabilmemde vs cok sorun yok ama agrı yapıyor. özellikle geceleri düzenli gece ateli kullanırsam gecme şansı varmıdır? Fiziksel olarak görünürde cok ileri seviye değil ama agrısı var sürekli..

  • Geçmiş olsun Ahmet Bey. Geçme şansı tabii ki var. Özellikle ilerlemeden önlem alırsanız, ağrılardan da kemik çıkıntısının büyümesinden de kurtulabilirsiniz. Geceleri mutlaka atel kullanın. Gündüzleri de aynı şekilde sürekli ayakkabının içinde kaldığı için şekil bozukluğu oluşuyor. Bunyon koruyucu silikon makaralar var. Gündüzleri de bunu kullanırsanız kısa sürede ağrısı kesilir.

   • Merhaba, Şems arslan’ın tarifi işe yarar mı,herhangi bir yan etkisi var mı? Bu tarifi kullanıp geri dönüş aldığınız oldu mu tuba hanım?

 7. Merhaba Tuba hanım. Öncelikle vermiş olduğunuz faydalı bilgiler için sizi tebrik ederim.Ben de bu sorunu yaşayan biriyim.önce doktora gittiğimde makara verdi bu makarada sorunumu tam olarak çözmedi diğer parmaklarım yamuldu diyebilirim. Ne yapmalıyım?

  • Parmak arası çıkıntısı için olan makaralar standart olduğundan her soruna iyi gelmeyebiliyor. Kendi makaranızı pamuk ve sargı beziyle kendiniz hazırlayın. Büyüklüğünü iyi ayarlayabilirseniz, diğer parmaklara da zararı olmaz.
   Hem gündüz hem de gece bunu kullanmanız gerekiyor. Özellikle ayakkabı içinde parmaktaki kemik çıkıntısı daha ok artıyor. Ayakkabınızı giyerken de mutlaka kullanın.
   Bir yağ ya da kremle mutlaka masaj yapın. Kan dolaşımı artıyor, iyileşme hızlanıyor. Biraz sabırlı ve uzun süre devam etmek gerekiyor. Geçmiş olsun.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir