Anasayfa / Sağlık / Ayak Kemiği Çıkıntısı Ameliyatsız Tedavi | 6 Etkili Çözüm
Ayak kemiği çıkıntısı ameliyatsız tedavi ve çözüm yolları
Ayak kemiği çıkıntısı ameliyatsız tedavi

Ayak Kemiği Çıkıntısı Ameliyatsız Tedavi | 6 Etkili Çözüm

Sizde de mi ayak kemiği çıkıntısı oluştu. Son zamanlarda ayak bunyonu sorunuyla uğraşır mı oldunuz? Severek giydiğimiz stilettolar, hatta belki de babetler bile bu sorunu tetikliyor olabilir.

Bugün sizlere ayak kemiği çıkıntısı ameliyatsız tedavi yollarını anlatacağız. Bu yöntemler gözünüzü hiç korkutmasın. Evde kolayca uygulayabileceksiniz.

Ayakta kemik çıkması ve büyümesi olanlar, bu sorunu durdurmanın hatta iyileştirmenin 6 pratik yolunu uygulayın. Şimdiden çok iyi sonuç alacağınızın garantisini veriyoruz.

Halluks valgus(bunyon) nedir?

Halluks valgus, ayak başparmağı ekleminde oluşan bozulmaya denilir. Bunyon, yani başparmak çıkıntısıdır.

Ayakta kemik çıkıntısı belirtileri nelerdir?

  Ayaktaki kemik çıkıntıları, başparmağın kenarındaki eklem bölgesinde ağrıyla kendini belli eder.

 Siz bunu pek önemsemezsiniz; fakat sürekli ağrımaya devam eder.

 Özellikle, ayakkabı giydiğinizde ağrıyı daha net hissedersiniz.

 Ayakkabınızı çıkardığınızda başparmak kenarının kızardığını görürsünüz.

 Biraz ihmal ettiğinizde, geçen süreyle birlikte başparmakta hafif kızarıklık ve çıkıntı oluştuğunu fark etmeye başlarsınız.

 Gerekli önlemi almazsanız kemik çıkıntısı her geçen gün büyür ve başparmak içe doğru girerek diğer parmakların da yapısını bozar.

 Bazen de ayak üstünde kemik çıkması şeklinde kendini gösterebilir.

Ayak kemiği çıkıntısı neden olur, nedenleri nelerdir?

Genetik yatkınlık, ayakta başparmak çıkıntısı için önemli bir etkendir. Ailenizde böyle bir sorun varsa önlem almanız gerekebilir.

Basış şeklinizdeki bozukluklar, halluks valgusu tetikleyebilir.

Kadınlarda ayak kemiği çıkıntısı görülme sebebi, daha çok ayakkabı seçiminden olmaktadır. Sivri burunlu, yüksek topuklu ayakkabılar ve kovboy çizmeleri ayak tarağında kemik çıkıntısı yapabilir.

Halluks valgus tedavisi nasıl yapılır?

Ayak kemik çıkıntısı için aparat

Ayak başparmağı kemik çıkıntısı için halluks valgus gece ateli kullanılır. Bu aparat gece yatarken kullanılır. İsterseniz gün içerisinde evde de kullanabilirsiniz. Ayak kemiği çıkıntısı düzeltici, her gece kullanıldığında işe yarayacaktır; yeter ki düzenli kullanın.

Halluks valgus gece ateli

Halluks valgus makarası, silikon ve yumuşak bir yapıdadır. Parmak aranıza ayak kemik çıkıntısı için makara yerleştirin ve çorabınızı giyin. Daha sonra ayakkabınızı giyebilirsiniz. Ayak kemiği çıkıntı düzeltici ve rahatlatıcı silikon aparat, mutlaka yanınızda bulunsun ve sürekli kullanmayı alışkanlık haline getirin.

Ayak bunyonu tedavisi

Halluks valgus ameliyatsız tedavi bu yöntemlerle yapılmaktadır. Bunyon çok ilerlemişse ameliyat uygulanmaktadır.

Halluks valgus ağrısı nasıl geçer diyorsanız, ayak kemiği çıkıntısı için aparat kullanmak, bu ağrıları geçirecek ve sorununuzun artmasını engelleyecektir.

Ayak kemiği çıkıntısı ameliyatsız tedavi uygulamaları nelerdir?

Ayak kemiği çıkıntısı nasıl önlenir? Bunyonun büyümesi nasıl durdurulur? Ayakta oluşan başparmak çıkıntısı nasıl küçültülebilir?

 Ayakta kemik çıkıntısı için makara hazırlayın

Ayak kemiği çıkıntı düzeltici silikon bir malzemeden olduğunda, zamanla pişiklere sebep olabilir. Bu yüzden pamuk ve pamuklu kumaşla kendi aparatınızı hazırlayabilirsiniz.

Ayak kemik çıkıntısı nasıl önlenir?

Bir sargı bezi ya da pamuklu kumaş alın ve içine pamuk koyarak rulo şeklinde sarın.

Bu rulonun kalınlığını kendiniz ayarlayın; başparmağınızın arasına koyduğunuzda kemik çıkıntısı kalmasın.

Kendi hazırlayacağınız makarayı her akşam parmak aranıza yerleştirin ve üzerine de bir çorap giyin ki makara kaymasın.

Makara ayağınızı hiç rahatsız etmeyecek ve pişik oluşmasına sebep olmayacaktır.

Hazırlayacağınız makarayı geceleri mutlaka kullanın. Gündüzleri ise aynı şekilde uygulayarak ayakkabınızı giyin.

Size biraz zahmetli gibi görünse de çok faydasını göreceksiniz. Oluşan ayak kemiği çıkıntısı büyümeyecek, bir miktar da küçülecektir; ağrılarınız ise geçecektir.

Ayakta kemik çıkma tedavisi için ilk ve en önemli adım budur. Kendinize aşağıdaki görselde olduğu gibi bir şey de hazırlayabilirsiniz. Ayaktan çıkmadığı için kullanımı da daha kolay oluyor.

halluks valgus için

Ayak kemiği çıkıntısı aparat yapımından sonra sıra masajda.

 Ayak başparmak kemiği çıkıntısı için masaj uygulayın

Ayak kemiği çıkıntısı ağrısı için masaja ihtiyacınız var. Masaj, hem ağrılarınızı dindirecek hem de kemik çıkıntısını bir nebze de olsa küçültecektir.

Kadınlarda ayak kemiği çıkınıtısı

Kemik çıkıntısını başparmağınızla iyice bastırın ve ayak parmağınızı dışa doğru açtırın. Parmağınızı dışa doğru çekerken, bunyona daireler şeklinde masaj yapın.

Masajı yaparken vazelin ya da bitkisel bir yağ sürerek yapabilirsiniz. Bu masajı alışkanlık haline getirin.

 Ayak kemiği çıkıntısı lastik egzersizi yapın

Ayak kemiği çıkıntısı nasıl düzeltilir? Lastik egzersizi çok işinize yarayacak. O bölgedeki eklemleri güçlendirecek ve deformasyonun düzelmesine yardımcı olacaktır.

Ayak üstünde kemik çıkması

Ayak kemiği çıkıntısı lastik

Bir lastik alın, saç lastiği bile olabilir. Lastiği iki ayağınızın başparmağına geçirin. Her iki ayak parmağınızı da dışa doğru açmaya çalışın.

Bu egzersizi düzenli olarak uygulamayı alışkanlık haline getirin.

 Kendi kendinize ayak başparmak kemik çıkıntısı tedavisi uygulayın

Akşamları evde televizyon izlerken, bilgisayarda zaman geçirirken bu uygulamayı mutlaka yapın. Mantık, tek ayağınızı ayak kemiği çıkıntısı makara amacıyla kullanmak.

Kemik çıkığı olan parmak aranıza diğer ayağınızı geçirerek makara amacıyla kullanın. En çok önerilen ve basit uygulamalardan biridir.

⇒  Ayak kemiği çıkıntısı olanlar için ayakkabı seçiminde dikkat!

Ayakkabının burnunun dar olmasından kaçının.

3,5-4 cm’den daha yüksek topuklu ayakkabı giymeyin.

Ayak kemiği çıkıntısı nasıl önlenir ve engellenir diyorsanız, ayakkabı seçerken çok dikkatli olun.

Ayak kemiği çıkıntısı bitkisel tedavi yolları

Ayak başparmağı kemiği çıkıntısı, ayak üstünde kemik çıkması-şişlik varsa, beyaz bir kâğıdın üzerine ayak kalıbınızı çıkarın. Çıplak ayakla kâğıda basarak bir kalemle ayağınızın şeklini çizin. Ayakkabı seçerken bu kalıptan yararlanın.

  Ayak kemiği çıkıntısı bitkisel tedavi yöntemini deneyin

Bunyon bitkisel tedavi için çeşitli yöntemler deneyebilirsiniz. Ayak kemiği çıkıntısı ameliyatsız doğal tedavi yöntemleri sizi rahatlatacaktır.

Birinci yöntem:

Kırmızı pul biberle sirkeyi karıştırın. Kemik çıkıntısına sürerek sıcak bir havluyla sarın.

Havluyu ne kadar sıcak tutarsanız o kadar iyidir.

15 dakika beklettikten sonra masaj yapın.

Her gün 2 kez tekrarlayabilirsiniz.

Hemen etkisini gösterecektir; ağrınızın azaldığını fark edeceksiniz.

İkinci yöntem:(Şems Arslan’dan)

Bunyon bitkisel tedavi için Şems Arslan harika bir formül önerdi.

Vişne ağacının gövdesinin kabuklarını cam bir kavanoza koyun. Üzerini geçecek kadar beyaz şarap ekleyin ve 21 gün boyunca güneş görmeyen bir yerde, özellikle karanlıkta bekletin. 21 gün sonra süzün.

Bu harika karışımdan her gün birer tatlı kaşığı sabah-akşam tüketin. İsterseniz dıştan da sürebilirsiniz. Bu şifalı karışım ayak kemiğinde oluşan çıkıntıları eritiyor. 2 .haftadan itibaren faydasını görmeye başlayacaksınız.

Ayakta kemik büyümesi bitkisel tedavi-çözüm yöntemini mutlaka uygulayın. Ayak kemik çıkıntısı nasıl geçer diyorsanız, önerilere uyun.

Ayak başparmak kemik çıkıntısı tedavisi için siz neler yapıyorsunuz, bize yazın. Aranızda ayak bunyonundan kurtulan var mı?

Ağrısız ve bunyonsuz ayaklara kavuşabilmeniz dileğiyle. 🙂

Yazar Tuba KARADAĞ

Fiskosta.com'un sizlerle olabilmesi için yorum ve desteklerinizi bekliyoruz. Lütfen yazılarımızı sosyal ağlarınızda paylaşın. Sevgiler. :)

Beni de oku :)

Seboreik dermatit saç derisinde döküntü kaşıntı

Seboreik Dermatit Saç Derisinde Döküntü, Kabuklanma, Pullanma | % 100 Doğal Losyon

Seboreik dermatit, saç derisinde döküntü yaşıyor ve bir türlü çözüm bulamıyor musunuz? Saç derisinde kızarıklık, ...

95 Yorumlar

 1. Ayakta kemik çıkıntısı bende de oluştu. İki ayağımın başparmağı kemiğinde de çıkıntı ve ağrı var. Lütfen yardım edin.

  • Merhaba Reyhan Hanımcığım, yukarıda yazdığımız önerileri mutlaka uygulayın. Ayak kemiği çıkıntısı aparatı kullanarak ve masaj yaparak kemiğin uzamasını durdurabilirsiniz. Hatta bir miktar da küçülme oluyor. Sağlıkla kalın, sevgiler. 🙂

 2. Merhaba en fatma lastik kullanmaya basladim ama sonrasi aciyor normal mi

  • Merhaba Fatma Hanımcığım sanırım lastik egzersizi sonrası baş parmak çıkıntısı ağrı yapıyor. Ondan bahsediyoruz. Bu çok normal ve doğru yaptığınızı gösteriyor. Bu egzersiz o bölgede kan akışını hızlanıyor ve kasları kuvvetlendiriyor. Uygulamaya devam. Şifa olsun. 🙂

 3. SERAP KUMBASAR

  Merhaba Tuba hanım, benim de sağda daha büyük olmak üzere iki ayak başparmağımda da kemik çıkıntısı var. İki haftadır cok ağrı yapıyor. Dr a gittim, kemik boyunun 25 ml olduğunu artık cok büyüdüğünü ve ameliyat olmam gerektiğini söylediler. Ben romatoid artrit hastasıyım aynı zamanda bu yüzden ameliyat biraz sorunlu olabilir diyorlar. Şimdi ben bu kemiği doğal yollar ile eritip normal boyutuna gelmesini sağlayabilir miyim. Hemen cevap verebilirseniz sevinirim.

  • Çok geçmiş olsun Serap Hanımcığım. Keşke kemik çıkıntısı fazla oluşmadan önlem almış olsaydınız. Bu noktada doğal yollarla küçültülebilir mi, bilgi sahibi değilim. Ama yukarıdaki önerilerime uyarsanız kemik çıkıntısı büyümeye devam etmez, ağrılarınız geçer ve size ciddi bir sorun teşkil etmez.
   Akşamları mutlaka parmak arasına makara kullanın.
   Lastik egzersizini yapın.
   Gün içerisinde de parmak arası makarayı sürekli kullanın. Çok rahatlayacaktır. Örneğin evde terlik giydiğinizde baş parmağınızı terliğin kenarına takın ve o şekilde oturun. Oradaki kemik çıkıntısını sürekli içe girmiş pozisyonda tutmaya çalışın.
   Ben de de başladı bu sorun. Kendime sargı beziyle bir makara hazırladım. Yumuşacık oluyor, rahatsız etmiyor. Her gece düzenli kullanıyorum. İnanın çok faydası oluyor. Hem ağrılarım geçti hem de kemik çıkıntısı birazcık küçüldü.
   Daha sağlıklı olabilmenizi diliyorum. 🙂

   • Merhaba Tuba hanim benim sol ayagimda sorun var. 4 senedir isvicrede yasiyorum bunu bir türlü anlamadilar rotgen cekip hicbir seyiniz yok deyip gönderiyorlardi beni.. en sonunda emar cektiler ve sol ayagimda( Morton nörimona) sinir sikismasi oldugunu tespit ettiler sonra beni hastaneye gönderdiler. amaliyat yapacak doktor amaliyattan vaz gecti ortapedi ayakabisi almami tavsiye etti bu sorunun bas parmagimdaki kemik cikintisindan kaynaklandigini söyledi benim ayak basparmagimda cok ileri derecede bir cikinti yok ve üstelik ayak bas parmagim agrimiyor siz farkinda degilsiniz dedi.. acaba gercekten bu sorunum ayak bas parmagimdanmi kaynaklaniyor.. sizin fikrinizi alabilirmiyim.. cevabiniz icin simdiden tesekür ederim…

    • Ayla Hanımcığım, çok geçmiş olsun. Keşke bilebilseydim. Ayak kemiği çıkıntısı olan bazı hastalarda ağrı yapmayabiliyor. Bu yüzden ağrı doğru bir ölçüt olmayabilir. Ayakkabı giydiğiniz zamanlarda 3. ve 4. parmaklarınızda elektriklenme ya da uyuşma hissedebilirsiniz. Başparmakta oluşan henüz tam belli olmayan çıkıntı sinir sıkışmasına neden oluyor. O yüzden sorununuzun temelinde yine ayak kemiği çıkıntısı yatıyor olabilir.

 4. Merhaba Tuba hanım benimde iki ayak baş parmağımda bu sorun var. İstediğim ayakkabıyı giyinemiyorum spor ayakkabısı sürekli giyiniyorum. Benim sizden ricam şu bu egzersizi kaç defa veya kaç saat yapmamız gerekiyor. Bilgi verirseniz çok sevinirim.Şimdiden çok teşekkürler.

  • Geçmiş olsun Yasemin Hanımcığım. Lastik egzersizine yeni başladığınızda biraz ağrı yapabiliyor. O yüzden 15+15+15 şeklinde 3 tekrar yaparak başlamanızı öneririm. Günde 100-150 kez yapabilirsiniz. Ayırabildiğiniz zamana bağlı. Önemli olan baş parmak etrafındaki kasları kuvvetlendirmek. Sevgiler.

 5. bu sargi aparatini nerden nasil bulabilirim?

 6. Tuba Hanım, ayak baş parmağımda çıkıntı oluşmuştu. 3 aydır sizin önerilerinizi düzenli olarak uyguluyorum. Her gece mutlaka parmak arası için pamuk kullanıyorum. Söylediğiniz gibi sargı beziyle yaptım. Lastik egzersizi de yapıyorum. Ağrılarım azaldı ve kemik biraz daha küçüldü gibi. Çok teşekkür ederim. Ağrılarımın geçmesi bile yeter bana.

 7. Merhaba tuba hanım. Ayak baş parmaklarımın yan dış kısmında benimde hafif çıkıntılar başladı ağrıyor, dr gitmiştim silikon parmak arası verdi ama düzenli kullanmadım. Ciddiyetinin farkında değildim rahatsızlığımın. Benim ayak üstünde birde sol ayağımın iç kısmında kemik büyümesi oldu çok acı veriyor dayanamıyorum nasıl kurtulabilirim?

  • Ayten Hanım geçmiş olsun. Ayakta kemik büyümesine ne kadar erken müdahale edilirse o kadar çabuk yol alınıyor. Yukarıdaki yazımda yapmanız gerekenleri anlattım. Lastik egzersizini ve masaj uygulamasını mutlaka yapın.
   Hem gece ateli hem de gündüz mutlaka terlik ya da ayakkabınızın içerisine parmak arası makarasını kullanın. Bunlara dikkat ederseniz ağrılarınız kısa sürede kesilir. Zaten yaptıklarınızın işe yaradığını oradan anlarsınız. Kemik çıkıntısı bir miktar da küçülür.
   Bir yakınımda sizdeki gibi ayak üstünde kemik çıkıntısı başladı ve ağrı yapıyordu. Ancak 1-1,5 yıl boyunca bu iki aparatı kullanarak düzeltti. Umarım siz de faydalanırsınız. Sevgilerimle.

 8. Tuba hanım çok teşekkür ederim canım cevap verdiğiniz için. Evet söylediklerinizi yapıcam inşallah faydasını görücem. tek isteğim ayağımın üstündeki kamburumsu tümsekliğin ve yana doğru fındık büyüklüğüne yakın çıkıntının geçmesi, gerçekten ciddi anlamda acı çekiyorum yürürken günlük ihtiyaçlarımı giderirken çok zorlanıyorum ve sizin tavsiyeleriniz beni umutlandırdı. Hemen yapıcam. İyiki varsınız. sevgi ve selamlar.

 9. Ayağımın yan tarafında serçe parmağımın dibinde yeni cikinti oluşuyor yaklaşık bir aydır. Aparat ya da tedavi o bölge içinde varmidir

  • Serçe parmaktaki kemik çıkıntısı için de koruyucu aparatlar bulunuyor. Bunları medikallerden temin edebilirsiniz. Ayrıca ne kadar erken müdahale ederseniz, o kadar etkili olur ve çabuk yol alırsınız. Hiçbir şey yapamıyorsanız, yukarıda yazımda tarif ettiğim gibi pamuk ve sargı beziyle parmak arası makarası hazırlayın ve parmak arasına koyun, üzerine de bir çorap giyin. Kendi tedavinizi hemen başlatmış olun. 🙂
   Sevgilerimle.

 10. Merhaba bende de basladi kemik cikintısı.önlem olarak evde yaz kıs parmak arası terlik giyiyorum. En azından normal terliklerin ayağin iki tarafina olan baskısı olmuyor.

 11. Merhaba. Bende bu kemik sorunu ile yıllarca uğraştım. Uzun süre düz vites araba kullanmaktan dolayı, sol ayağımda ki baş parmakta ciddi çıkıntı ve ağrı çektim. Daha sonrasında silikon aparatlar kullandım. Gece yatarkende ilk fotoğrafta görülen bileğe bağlanarak parmağı dışa çeken aparatı kullandım. Zamanla çok faydalı oldu herkese tavsiye ediyorum. Farklı bir yöntem olarak size yazmak istediğim. İşte yada evde sandalye yada koltukta otururken, sol ayağımın baş parmak arasını, sağ ayağımın bileğine arkadan yerleştirerek oturmayı adet haline getirdim. Zamanla çok faydasını gördüm. Kemikte küçülme oldu ve artık ağrı çekmiyorum. Faydalı bilgileriniz için teşekkürler.

  • Harikasınız, yapılabilecek her şeyi denemiş ve başarılı olmuşsunuz. Tebrik ederim. Kemik çıkıntısı olan ayak başparmağını diğer ayağın bileğine geçirme egzersizinden yukarıda bahsetmiştim. Gerçekten çok etkili oluyor.
   Geçmiş olsun, sevgilerimle. 🙂

 12. Merhaba tuba hanım ben plastik aparatı aldım, sargı bezi yerine aparatı kullansam, lastik egzersizini uygulasam sizce çözüm olur mu, daha yeni başladı ağrılar 1 hafta oluyo.

  • Geçmiş olsun Selin Hanımcığım. Tabii ki çok faydası olur. Bu uygulamalara ne kadar erken başlarsanız o kadar çabuk düzeliyor. Parmak arası makarası gün içerisinde çok iyi oluyor. Yalnız gece için uygun değil. Gece ateli kullanırsanız ya da gösterdiğim gibi sargı beziyle kendiniz hazırlarsanız çok etkili olur. Gündüz parmak arası makarası, gece de gece ateli kullanarak bir aya kadar kendinizi çok daha iyi hissedeceğinizi ümit ediyorum. Sevgiler. 🙂

 13. Meraba Tuba hanım ayni sikayetler bende de var. Bahsettiğiniz basit yontemleri lastik islemini ve silikon olan aparati çok yaptım o anlık agrimda bir rahatlama oluyor. Fakat tamamen geçmiş değil, ağrı tuttuğu zaman dayanılmaz oluyor. Yazinizin aralarinda gördüğüm aparatlari nereden temin edebilirim. Yardımcı olursaniz sevinirim. Ayni şikayet kizimda da var. Şimdiden teşekkür ederim

  • Merhabalar geçmiş olsun. Bahsettiğim yardımcı aparatları medikallerde bulabilirsiniz. Ayak kemiği çıkıntısı oluştuktan ve üzerinden zaman geçtikten sonra düzelebilmesi de zaman alıyor. Gece atelini de parmak arası makarasını da düzenli olarak kullanmayı alışkanlık haline getirin. Hemen sonuç beklemeyin. Bazen aylarca kullanmanız gerekebilir. Çok zahmetli olmadığını düşünüyorum. O ağrılara dayanmaktansa bu ürünleri kullanmak gerekir. Bunyonun ilerlemiş hali ciddi anlamda sorun yaratıyor.
   Sevgilerimle…

 14. Tuba hanım yaptığımız makaranın üzerine çorap giysek olur mu, geceleri ayağımdan çıkıcak gibi çünkü ya da ben mi yanlış yaptım acaba

 15. Kullandığım plastik aparat ayağımı daha kötü yaptı, ufacıkdı şuanda büyüdü napmam gerekiyor tuba hanım yardım edin lütfen

 16. merhaba tuba hanim, yaziniz cok yararlı gorunuyor. hemen basladim bugun okur okumaz. bir sorum olacak yalniz. hani lastikle germe hareketi yapacagiz ya, sac lastigini gecirip iki ayagi ayiriyoruz, bunu yaparken bas parmaklarimizi aksi yone cekecek miyiz peki(serçe parmaga dogru) yoksa serbest mi birakacagiz? tesekkur ederim simdiden.

  • Merhaba Cansu Hanım,
   Geçmiş olsun. Baş parmaklarınızı ters yöne doğru çekin. Asıl lastik germe egzersizini baş parmakları yapacak. Baş parmağın kenarındaki kemikler çalışacak, zaten o bölgede ağrı da hissedebilirsiniz.

 17. Iyi günler benim ayağımın arka tarafında topukda bir çıkıntı oluştu yürümekte zorluk çekiyorum ayakkabılar acıtıyor bunun da bir tedavisi var mı acaba

  • Merhaba Burcu Hanım,
   Geçmiş olsun. Topuk arkası koruyucular satılıyor. Ayakkabının içine yerleştiriliyor. Bunlardan temin edebilirsiniz. Bir de o bölgeye sürekli masaj yapmanızı tavsiye ederim. Bunyona yapılam masaj, kan akışını hızlandırıyor ve bunyonun büyümesini engelliyor. Ayrıca ağrıları da gideriyor.
   Yine de doktor muayenesini ihmal etmeyin. Sevgilerimle. 🙂

 18. Merhaba Tuba Hanım,
  3-4 yıldır sol ayağımın serçe parmağı tarafında bir çıkıntı var. Alt kısmı nasırlaşmış durumda, ağrısı, görüntüsü beni çok rahatsız ediyor ameliyatla aldırmayı düşünüyorum önerebileceğiniz bir doktor var mı?

 19. Tuba Hanım bir aydır önerilerinize uyuyorum. ayağımdaki arılar neredeyse tamamen geçti. masaj yapıyorum ve aparatları da kullanıyorum. lastik egzersizini günde 100 kere yapıyorum. teşekkür ederim.

 20. Ben Büşra benim de ayaklarımda çıkıntı var bunun için en etkili alet nedir bana bir tane önerebilirmisiniz

  • Merhaba Büşra Hanım, geçmiş olsun.
   Parmak arası makarası almanız gerekiyor. Bu makarayı gün içerisinde parmak arasına yerleştirip üzerine de bir çorap giyin. Ayakkabı giydiğinizde de makarayı çıkarmayın. Şikayetleriniz ciddi oranda azalacaktır.

 21. Merhaba bende bu durumdan biraz muzdaribim. bende ağrı yapmıyor fakat yürüyüşümü kötü etkilediğinin farkındayım, slikon ayırıcıdan almıştım memnun kalmadım kullanamadım, lastikle denemiştim egzersiz biraz faydası olmuştu ama bende aparattan istiyorum. yurt dısında yasıyorum nasıl temin edebilirim bi fikriniz varmı teşekkürlerr

  • Medikal ürünleri satan her yerden ayak kemiği çıkıntısı atellerini ve makaralarını bulabilirsiniz. İnternet üzerinden de rahatlıkla temin edebilirsiniz. Geçmiş olsun.

 22. iyi günler tuba hanım bende aynı sıkıntı çekiyorum ayakkabı seçimi nasıl olmalı teşekkür ederim

  • Ayakkabının burnunun geniş olmasına dikkat edin. Yukarıda yazımda tarif etmiştim. Ayağınız çıplakken bir kağıda çizerek kalıbını çıkarın. Seçtiğiniz ayakkabının tabanını çıkardığınız kalıba ölçün. Eğer kalıpla ayakkabı tabanı uyuşursa kemik çıkıntısı çok fazla ağrı yapmaz. Geçmiş olsun.

 23. Benim de her iki ayağımda serçe parmağımın yanında çıkıntılar var, uzun süre ayakkabı giyince sızlıyo ve görüntü olarak da rahatsızım. bunun içinde sanırım slikonlar var acaba bi faydası olur mu yada ne yapmalıyım

 24. Zübeyde Ulusal

  Merhabalar benim ayagimda da aynı sorun var. doktora gittim ameliyat olmam gerektigini söyledi. Bende ameliyattan korktugum içim ayak bunyonu aldim. Şimdilik ağrım yok acaba düzenli kullanirsam geçermi. Teşekkürler.
  Yurt dışindaki arkadaş için söylüyorum ben gitti gidiyordan getirttim.

  • Merhaba, geçmiş olsun.
   Düzenli kullanırsanız çok faydasını görürsünüz. Fazlasıyla büyümüş kemiği yok etmesi tabii ki mümkün değil. Ancak kemik bir miktar küçülüyor. Üstelik ağrılar kesiliyor ve çok rahat ediyorsunuz. Ben size ısrarla parmak arası makarasını düzenli olarak kullanmanızı öneririm.
   Sevgiyle ve sağlıkla kalın. 🙂

 25. Sargı bezinden parmak arası makarası yaptım. ayağımdaki ağrılar kesildi. sağolun tuba hanım. ayak ağrısı da çok zor gerçekten. ayakkabı terlik giyemiyorsun ağrıdan.

 26. Mrb.bende de yeni çıktı çok ağrıyor. dar ayakkabıdan olmuş sanırım. buz uyguluyorum sizce nasil faydası olurmu

  • Buz, anlık bir rahatlama sağlasa da kalıcı çözüm olamayacaktır. Kemik çıkıntısının artmaması için önlem almalısınız. Yukarıdaki önerilerden faydalanabileceğinizi düşünüyorum. Geçmiş olsun.

 27. Ben de bir yıldır bunyonla uğraşıyorum. Bütün ayakkabılarım müzelik oldu. Aparatsız yaz kış ayakkabı giymiyorum. daha fazla deforme olmuyor böylelikle. ancak gece aparatı uykumu engelliyor. Varis oluşturur diye kullanamıyorum. Topuklu ayakkabısız hiçbir elbise etek olmuyor, az topuklu ama önü yuvarlak ve büyük ayakkabı alıyorum. Zor bir hayat bunyonla yaşanan. Ameliyat olmaktan korktuğum için lastik egzersizi bir süre yaptım. Bazen masaj da yapıyorum. Çok sağlıksız bir sektör var giyim, ayakkabı üzerine. Dikkat etmek gerek.

 28. Çok faydalı bir yazı olmuş teşekkür deriz. Yorumların her birine de ayrı ayrı cevap vermeniz de ayrıca takdire şayan. Benim sormak istediğim bunyonun ameliyattan sonra tekrar etme olasılığı nedir?

  • Merhaba, geçmiş olsun Hilal Hanımcığım,
   Doktorlarımız, iyi bir bunyon ameliyatından sonra kemik çıkıntısının tekrarlanma olasılı olmadığı belirtiyor.
   Basış bozuklukları giderilmeli ve doğru ayakkabı seçimine çok dikkat edilmeli diye düşünüyorum. Tedbirli olmakta yarar görüyorum.

 29. Tuba hanim merhaba, benim başparmak kenarında değil ama 5 cm kadar uzaklığında kemik çıkıntısı oluştu. Birkaç saatliğine topuklu giymiştim ondan sonra oluşan bir çıkıntı, üzerine baskı uygulandığında ağrı yapıyor, bu konuda bir öneriniz var mı?

  • Merhaba Burçin Hanımcığım,
   Ayakkabı seçiminize çok dikkat edin. Yukarıdaki önerilerime siz de uyun. Parmak arası için mutlaka makara kullanın. Kısa sürede ağrılarınız geçer ve kemik çıkıntısı ilerlemez. Kemik çıkıntısı ne kadar büyürse ağrısı da düzelmesi de o kadar zor oluyor.
   Geçmiş olsun. 🙂

 30. Halluks valgus ayakkabısı

  Merhaba arkadaşlar baş parmak yamukluğu ağrınızı azaltacak ayakkabı ve terlikler mevcuttur doktorumun tavsiyesi ile satın aldım ve çok memnun kaldım size de tavsiye ederim. Geçmiş olsun herkese

 31. Merhaba, benim de ayak baş parmaklarımda çıkıntılar oluşmaya başladı. Ağrı yok. Ayak kemiği büyümesini durdurmak için ne öneriyorsunuz. Saygılar.

  • Geçmiş olsun Gülay Hanımcığım. Bir el kremi sürerek ayak kemiğinde çıkıntı oluşan bölgeye masaj yapın. Her gün düzenli olarak uygularsanız çıkıntının büyümesini engellersiniz, hatta biraz da küçülür. Gündüzleri ayakkabı ve terlik giyerken mutlaka parmak arası makarası kullanmaya özen gösterin.

 32. Merhaba Tuba hanım. daha önce kullanmış olduğum dar ayakkabı yüzünden özellikle sol baş parmağında ağrılar ve dışa doğru kemik çıkıntısı oluştu. bu beni hem sağlık olarak hemde görüntü olarak rahatsız ediyor. zira giydiğim tüm ayakkabılarda o çıkıntı kendini gösteriyor ve ayrıyeten ağrılar devam ediyor. ayak kemiği çıkıntısına bitkisel çözümler ya da farklı öneriler var mıdır? bu konuyla ilgili bana yardımcı olursanız sevinirim. saygılar.

  • Merhaba Ahmet Bey,
   Geçmiş olsun. Yukarıdaki öneriler gerçekten çok etkili. Hepsini dikkatle okuyup uygulamanızı tavsiye ederim. İlk önce kemik çıkıntısına masaj yapmaya başlayın. Nasıl masaj yapmanız gerektiğini yukarıda anlattım. Ne kadar çok masaj yaparsanız, ağrısı o kadar hızla geçer. Özellikle gündüzleri ayakkabı giyerken mutlaka parmak arası aparatı kullanın ki kemik çıkıntısı artmasın, hatta bir nebze de küçülsün. Ağrı hissettiğiniz sürece kemik büyümeye devam ediyordur, unutmayın.

 33. Merhaba. ben daha 15 yaşındayım. kac senedir bunyonla ugrasiyorum, ayakkabi giymekte zorlanıyorum çünkü hem agriyor hemde ayakkbim ayagimda kötü duruyor

  • İlknurcuğum, ilk önce bunyonun neden olduğu ağrıyı kesmemiz gerekiyor. Bunun için de en etkili şey masaj. Bunyonuna bir el kremi sür, baş parmağınla daireler şeklinde masaj yap. Bunu yaparken de baş parmağını dışa doğru çek. Bu masajı günde 3-4 kere uygula, ağrılarına çok iyi gelecektir. Parmak arası aparatlarını gece ve gündüz kullanmayı mutlaka alışkanlık haline getir. Bunyonun büyümesini engellemek için parmağını sürekli düz tutman gerekiyor. Yani, terlik ve ayakkabı giyerken de aparatını ihmal etmemelisin.

 34. Tuba hanım sorunlarımiza faydalı ve çok çabuk bir şekilde cevap verdiğiniz için teşekkür eder saygılar sunarım.

 35. Merhabalar benim ayağımda da bu kemik çıkıntısı var Ve ayakkabı giyerken zorlanıyordum. işimden dolayı topuklu
  Ayakkabı giymek zorundayım. Gritti markalı bir ayakkabı aldım tavsiye üzerine ve böyle bir rahatlık yok. Topuklu
  ama yok gibi. Hem Hotiç mağazalarında satılıyor hem de İnternet sitelerinden online alışveriş yapabiliyorsunuz. Magazaya gidip deneyin derim beni kurtardı.

 36. Merhabalar yazdan beri sol ayagim bas parmak yaninda cikinti olustu ve agrilarim artmaya basladi. yukarida anlattiginiz bir yontem dikkatimi cekti. sol bas parmagin arasina sag ayak bilegini koymak. Bu islemi ne kadar sure yapmak dogru yada oturma esnasinda bu poziyonda oturmak(bir kac saat gibi ) sorun yaratirmi. bilgi icin tesekkur ederim

  • Merhaba Emin Bey, geçmiş olsun. Bahsettiğiniz uygulamanın herhangi bir zararı olmaz ve ayak kemiği çıkıntısına çok iyi geliyor. Zaten çok uzun süreler yapamazsınız; çünkü ağrı da yapıyor. O yüzden kısa sürelerle başlayın ve arttırarak devam edin. Gün içerisinde de yine aralar vererek sık sık ve düzenli olarak uygulamaya dikkat edin.

 37. Merhaba ben daha 12 yaşındayım. 4 yıldır ayak kemiği çıkıntısı ile cebelleşiyorum. doktor ameliyat dedi çok korktum. silikonu 2 yıldır kullanıyorum genellikle çok ağrı oluyor ama ben de dar ayakkabı giymiyorum. nasıl oldu ben de anlamadım nasıl geçer en etkili yöntem nedir

  • Yukarıdaki önerilerin hepsi denenmiş ve çok etkili yöntemler. Hepsi bir bütün. Ne kadar düzenli ve sabırlı uygularsan o kadar katkısı olacaktır. Yaşın sebebiyle sende çok daha iyi sonuç verecektir. Özellikle lastik egzersizini mutlaka öneriyorum. Geçmiş olsun.

 38. Merhaba benimde sağ ayağımda 1 senedir kemik çıkıntısı var ve ayakkabımı giyince çok ağrı yapıyor. iyileşmesi için halluks aldım yinede ağrıyor. ne yapmalıyım ayak kemiğimin düzelmesi için şimdiden teşekkür ederim

  • Ayak kemiği çıkıntısı inatçı ve sürekli kontrol altında tutulması gereken bir durum. Ağrı yapıyorsa bu sorunun arttığını gösterir. Lütfen yukarıdaki önerilerimizi okuyun. Her gün düzenli olarak masaj yapmayı ihmal etmeyin. Lastik egzersizi de çok etkili oluyor. Kendinize sürekli dikkat ederek, yukarıdaki önerileri uygulamayı alışkanlık haline getirerek şikayetlerinizden büyük oranda kurtulabilirsiniz. Geçmiş olsun.

 39. Tuba hanim 22 yasindayim. kendimi bildim bileli hallux valgusum var. iki ayagimda da cok agrim var. iki doktor ameliyat dedi. biri gece ateli verdi gece ateli bana iyi gelir mi

  • Tabii ki iyi gelir Didemciğim. En azından ayak kemiği çıkıntısının büyümesini engeller. Bir miktarda küçülme yapar. Yukarıdaki önerileri düzenli olarak uygulamanı tavsiye ederim. Geçmiş olsun.

 40. Gonul Yonturk Cohen

  Tuba hanim, her soruya ictenlikle cevap vermissiniz. Bu davranisiniz cok hosuma gitti. Bilgilerinizi paylastiginiz ve ayni zamanda nezaketiniz icin size tesekkur ederim.

 41. Tuba hanım , romatoid artrit hastasıyım ve 2 günde sağ ayak baş parmağımda bir kemik çıkıntısı oluştu fazlasıyla ağrı var bu önerdiğiniz yöntemler bana da uygunmudur ? Cevaplarsanız sevinirim .

  • Geçmiş olsun Semra Hanımcığım. Ayağınızdaki kemik çıkıntısı için mutlaka bir doktora görünün. Eğer sizin rahatsızlığınızla alakalı bir durum değil ve genel bir sorunsa tabii ki bu yöntemler size de çok iyi gelecektir. Sevgilerimle.

 42. Merhabalar, babamın ayağının arka kısmında kemik büyümesi var ve ağrıları arttı. Parmak için önerileriniz olmuş acaba ayak arkasında oluşan çıkıntı içinde öneriniz var mı? Ağrı kesilmesi için yukarıda yazılanları yapacağız fakat atel uygulaması nasıl olmalı? Yardımcı olursanız hem duacı hem minnettar oluruz. Saygılarımla…

  • Merhaba Nimet Hanımcığım, geçmiş olsun. Ayak arkası kemik çıkıntısı için de koruyucu bunyon aparatları satılıyor. Medikallerden temin edebilirsiniz. Aynı şekilde birazcık nemlendirici krem ya da yağ sürerek masaj yapın. Günde 2 kez 5’er dakika masaj yaparsanız, ağrılarınızın kesildiğini göreceksiniz. Hem de bunyonun daha fazla büyümesini engellemiş olacaksınız. Sevgilerimle. 🙂

 43. Merhabalar. 26 yaşındayım ve bu çıkıntıyla yeni tanıştım. Ağrılarım oldu fakat çok can yakıcı değildi. Takii giymediğim babetimi deneyene kadar böyle bir sorunum olduğunu bilmiyordum. Yazınızda anlattığınız herşeyi uygulayacağım.Fakat merak ettiğim tek şey o çıkıntı düzelecek mi? Benim ağrım yok ama biliyorum olmayacak anlamına gelmez. Şuan ki isteğim düzelsin ve eski ayaklarıma kavuşayim. O görüntü gidecek mi? Teşekkür ederim şimdiden

  • Merhaba Melis Hanım, geçmiş olsun. Ayak kemiği çıkıntısı bu uygulamalarla tamamen geçmiyor ama bir nebze de olsa küçülüyor. Zararın neresinden dönersek kardır. Çünkü bunyon sürekli büyüyor ve hem ağrı yapıyor hem de kötü bir görüntüye neden olabiliyor. Sevgiler. 🙂

 44. Merhabalar benim baş parmakla alakalı bir sorunum yok ama sağ ayak 2. parmağımın ekleminde sorun var ayağım normalken belli değil ama parmaklarımı aşağı doğru bükerken belli oluyor eklemim aşağı doğru kaymış gibi bir kısmı yerinde ve aralarında boşluk var yani anatomik olarak garip durumda şuan 20 yaşındayım ve 13 yaşında oluşmaya başladı doktora gittiğimizde hiç bir şey demediler yani 18 yaşına kadar kemikler geliştiği için birşey yapmadılar normalde ağrımıyordu bu aralar ağrımaya başladı Sgk borcumuz yüzünden hastaneye de gidemiyorum internette araştırıyorum ama sürekli karşıma bu başparmak ile ilgili sorun çıkıyor benim problemim hakkında bilgi yok lütfen bana yardımcı olur musunuz?

  • Merhaba Gizemciğim, mutlaka muayene olman gerekiyor. Çünkü ben doktor değilim. Verdiğim bilgiler yeterli gelmeyecektir.
   Bazen ayak kemiği çıkıntısı olduğunda hemen fark edilmeye biliyor. Kişiler baş parmağında çıkıntı ya da ağrı hissetmeyebiliyor. Başparmakta oluşan henüz tam olarak belli olmayan ayak kemiği çıkıntısı, diğer parmakları etkileyebiliyor. Lastik egzersizini sende yapabilirsin. Sargı bezinden kendine makara yapıp sorunlu parmağının arasına koyabilirsin. Hatta bu makaralardan iki tane hazırlayıp problemli parmağının iki tarafındaki boşluğu destekleyebilirsin. Düzenli olarak kullanırsan çok faydasını görürsün. Geçmiş olsun.

 45. Merhaba Tuba hanim, ben 14 yasimdayim. kendimi bildim bileli ayagimin sekli boyle fakat ne agri nede sizinti hissediyorum sizce normal midir?

  • Ayağımın şekli böyle derken ayak kemiği çıkıntısından söz ediyorsun galiba. Bazı kişilerde kemik çıkıntısı ağrı yapmayabiliyor. İlerde kemik çıkıntısı büyüyüp daha büyük problemlere neden olabilir. Ayakkabı seçiminde zorlanırsın. O yüzden mutlaka doktora gitmelisin. Geçmiş olsun. 🙂

 46. Merhaba Tuba hanım, benimde sol ayagimin iç tarafinda kemikleşme oldu ve çok ağrıyor doktora gittim, kemiklesiyor dedi krem verdi ama hiç bir faydasını görmedim. aksine ağrısı dizime kadar vuruyor ayakkabı giyemiyorum.

 47. Merhaba tuba hanim. Benim giydigim ayakkabidan kaynakli heralde ayagimin arkasinda kemik cikintisi olustu, agri falanda yok. Yardim eder misiniz?

  • Merhaba Elif Hanım, geçmiş olsun. Bazı ayakkabılar gerçekten böyle sıkıntılara neden olabiliyor. Ayağımızı rahatsız eden ayakkabılardan ne olursa olsun kaçınmak gerekiyor. Oluşan kemik çıkıntısına vazelin ya da herhangi bir krem sürerek masaj yapmanızı öneririm. Arka tarafta oluşan kemik çıkıntılarının artmasını engellemek için silikon biçiminde aparatlar var. Onlardan kullanırsanız çıkıntı daha fazla büyümez.

 48. Merhaba, kolay gelsin hanımefendi. Sol ayağım içten baş parmak arkasından çatlamış. 5 gün önce sargıyı çıkardım. Şişlik falan kalmadı. Henüz ayağa kalkamadım. Ne yapmamı önerirsiniz?

 49. Merhaba tuba hanım gece ateli en etkilisi veya hangisini almamızı önerirsiniz teşekkürler saygılar

 50. 11 yasındayım. serce parmagımın yanında kemik cıkti benim ne yapmam gerek?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir