Anasayfa / Estetik / Bacak Dolgusu Nedir, Nasıl Yapılır?

Bacak Dolgusu Nedir, Nasıl Yapılır?

“Bacaklarım inceydi. Hele bazen, gözlerime olduğundan da ince görünmekteydi. Kendimle ne kadar barışık olmaya çalışsam da, bacaklarımı sorun yapmıyor değildim hani. Özellikle de bazı kıyafetlerimi yine ince bacaklarımdan dolayı bir türlü kendime yakıştırmayınca, kararımı verdim: Bacak dolgusu yaptıracaktım. Şimdi soruyorum kendime, neden bu kadar beklemişim diye.”

İnce bacaklar için estetik uygulamasından duyduğu memnuniyeti yukarıdaki cümleleriyle bizimle paylaşan fiskosta.com okuyucumuz, şu an bu satırları okuyan sizlerin de inanıyoruz ki hislerinin tercümanı olmuştur. Şimdi gelin, bacak dolgusuna dair ne varsa konuşalım ve kafanızdaki sorulara cevap bulalım.

Bacak dolgusu nedir?

Bacaklarının inceliğinden şikâyeti bulunanların da, çarpık bacak sorunundan mustarip olanların da uygulatabileceği bir işlemdir. Yani, hem estetik hem de çarpık yürüme sorununu tedavi edici özelliğe sahiptir.

Bacak dolgusu nasıl yapılır?

Yağ enjeksiyonu ve bacak silikon protezi olmak üzere başlıca iki yolla yapılır. Operasyon için genel ya da bölgesel anestezi yöntemine gidilir. Ameliyat esnasında hiçbir ağrı ya da sızı yaşanmayacaktır. Ameliyattan sonra ise yaklaşık iki hafta kontrolün sürdürülmesi gerekir ki, olası herhangi bir problemin önüne geçilebilsin. Sıkça gelen sorulardan birine burada hemen değinelim: Ölüm riski söz konusu değildir.

Bacak silikonu kolayca yerleştirilir ve bir ömür kullanılabilir; belli aralıklarla değiştirmek gerekmeyecektir. Dizin arkasından gerçekleştirilecek endoskopi ile protezler bacağa yerleştirilecektir. Yaklaşık 1,5 saat süren ameliyattan sonra bacaklarda daha kalın ve biraz kaslı görünüm elde edilmiş olacaktır.

Yağ enjeksiyonu ise, bacaklara yağ transferi olarak düşünülebilir. Vücutta fazla olan, örneğin, bacak, karın ve bel bölgesindeki yağlar, liposuction ile vücudun dışına ya da başka herhangi bir bölgesine alınabilir. Bacak dolgusunda da yapılacak işlem, bu kadar basittir. Elbette her hasta için bu yöntem uygulanmayacaktır; vücudunda yağ oranı fazla olanlar için geçerlidir.

İnce bacak dolgusu işleminden sonra yağların hemen tutması beklenmemelidir. Özellikle de hastanın kendi yağından işlem yapılacaksa, daha sabırlı olunmalıdır. Bacağın son halini alabilmesi için 2. seans beklenmelidir. 2. seansta kapatma ve düzeltme işlemleri uygulanacaktır. Bacaklara verilen şekil, kalıcı olacaktır. Ameliyat süresi 1,5 saat kadar sürebilmektedir.

Kök hücre ile yağ transferi de mümkündür. Bacaklardaki hafif eğriliklerin düzeltilmesinde çok etkili bir yöntemdir.

Vücudunda yeterli yağ dokusu bulunmayan hastalarda hyaluronik asit enjeksiyonu yöntemine gidilecektir. Yalnız, kalıcı bir uygulama değildir; bir yıl gidecektir.

Sıkça sorular sorular ve cevapları:

1-Ne kadar dinlenmeliyim?

Hastaların 2-3 gün kadar dinlenmeleri gerekir.

2-Ne kadar sürede tam olarak iyileşebilirim?

Etkin faaliyet süresi için yaklaşık 6 hafta beklenmelidir.

3-Spor yapmak için ne kadar beklemeliyim?

Düzenli spor yapanların bölgesel iyileşmeleri 3 ayı bulabilir.

Zararları nelerdir bacak dolgusunun?

Uzman eller tarafından uygulanması halinde, dolgu işleminin herhangi bir zararı yoktur.

Herhangi bir yan etki ihtimaline karşı, genellikle hyaluronik asit içermeyen dolgular tercih edilmemektedir.

Bacak dolgusu işleminin ardından morluk, kızarıklık gibi belirtiler bazen görülebilmektedir, fakat bu geçicidir ve herhangi bir sorunun belirtisi değildir.

Yazar Tuba KARADAĞ

Fiskosta.com'un sizlerle olabilmesi için yorum ve desteklerinizi bekliyoruz. Lütfen yazılarımızı sosyal ağlarınızda paylaşın. Sevgiler. :)

4 Yorumlar

  1. bacak dolgusu yaptırmak istiyorum. bikini giydiğim zaman dolgu, başkaları tarafından fark edilir mi?

    • Merhabalar, artık estetikte harika sonuçlar elde ediliyor. Bacak dolgusu yaptırmadan önce mutlaka estetik merkezini çok iyi araştırın.İyi bir uygulama yapıldığı zaman hiçbir şekilde belli olmuyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir