Anasayfa / Anne&Bebek / Bebeğin Cinsiyetine Dair

Bebeğin Cinsiyetine Dair

Bebeğin cinsiyeti ne zaman ve nasıl tespit edilir?

Önceki yıllara göre bebeğin cinsiyeti çok daha erken dönemlerde tespit edilebilmektedir. Gelişen teknoloji ile ultrasonların görüntü kaliteleri de artmış durumdadır.

Bebeğin organının ultrasonla görülebilmesi sayesinde cinsiyeti hakkında bilgi verilebilmektedir. Bunun için, bebeğin genital organının oluşmuş olması gerekir ki, cinsiyeti hakkında net bir kanıya varılabilsin; bu dönem, 14. hafta sonrasına denk gelmektedir.

Bebeğin cinsiyetini anlamayı güçleştiren durumlar

Çeşitli etkenler, ultrasondaki görüntü kalitesini düşürerek bebeğin cinsiyeti hakkında net bir kanıya varılmasını güçleştirir.

Annenin aşırı kilolu olması, sağlıklı bir bilgi alınması zorlaştırabilir.

Bebeğin arkasını dönmesi, bacaklarını kapatması gibi durumlarda da organının görünmesi mümkün değildir ki, bu durum, hamilelik boyunca da sürebilir.

Ultrason cihazının kalitesinin düşük olması, net görüntü verememesi sebebiyle bilgi alınmasına mani olabilmektedir.

Bebeğin cinsiyetini belirlemede hata payı

Bebeğin cinsiyetini belirleme esnasında doktorlar hata yapabilmektedirler; bu durum, doktorun deneyimiyle ve ultrason cihazının kalitesiyle ilgilidir.

Bebeğin pozisyonuna göre de hatalı bir karar verilebilir. Ancak, ileriki haftalarda muayene süresinin artırılmasıyla daha sağlıklı bir kanıya varılabilir.

Bebeğin genital bölgesi ile çeşitli sorunlar da yanlış tespite neden olabilmektedir.

Bebeğin cinsiyetini belirleme

Bebeğin cinsiyetini önceden belirlemek ve bu cinsiyeti değiştirmek mümkün değildir. Beslenme ya da genetik özellikler, bebeğin cinsiyetini belirlemede etken değildir. Ailede kız veya erkek sayısıyla ya da annenin yaşıyla, kaçıncı doğumu olduğuyla, kardeşlerin sırasıyla bebeğin cinsiyeti arasında hiçbir bağ bulunmamaktadır.

Doğumunuz ne zaman olacak?

Yazar Tuba KARADAĞ

Fiskosta.com'un sizlerle olabilmesi için yorum ve desteklerinizi bekliyoruz. Lütfen yazılarımızı sosyal ağlarınızda paylaşın. Sevgiler. :)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir