Anasayfa / Anne&Bebek / Bebeğiniz Hıçkırıyor mu?

Bebeğiniz Hıçkırıyor mu?

Bebeklerde hıçkırık, anneleri bazen endişeye düşürür. Özellikle uzun süren hıçkırık durumlarında müdahale etmeli midir, bebeğin hıçkırığını durdurabilecek pratik yöntemler var mıdır? Aradığınız yanıtlar fiskosta.com’da.

Bebeklerde hıçkırık

Çoğunlukla kısa süren ve kendiliğinden geçen hıçkırık, aslında zararsızdır. Söz konusu hıçkırıklar, duruma göre bazen daha uzun sürebilir.

Bebeklerde hıçkırık nedenleri

Hıçkırık, bebeğin diyafram kasının kasılması sonucunda oluşur. Diyaframın tahriş olması ya da midenin şişmesi, hıçkırığa sebebiyet verebilmektedir. Hıçkırık sadece bebeklerde değil, yetişkinlerde de görülür. Bebeğin 1 yaşına kadar olan hıçkırığı normal kabul edilir. Özellikle hızlı beslenen bebekler daha çok hava yutacağı için, hıçkırık daha çok gözlemlenir. Emzirme sonrasında bebeğin midesi çok şişebilir; bu da bebekte hıçkırığa neden olabilmektedir.

Bebeklerde hıçkırık nasıl giderilir?

Bebek hıçkırıyor ama aynı zamanda huzursuzluk göstermiyorsa, hıçkırığın kendi kendine geçmesini beklemek gerekir. Ancak uyumasını, beslenmesini engelliyor ve huzursuzluk veriyorsa, emzirdikten sonra bebeği bir süre dik tutarak sırtı hafif hafif okşanmalıdır; böylece, gazı çıkacak olan bebeğin hıçkırığı da azalacaktır.

Bebekte sık sık hıçkırık görülüyorsa, daha sık aralıklarla az az emzirilmelidir. Hıçkırığın tuttuğu anlarda emzirmek de yine çözüm olabilmektedir.

Bebeklerde hıçkırığa çözüm

Hıçkırık tuttuğu zamanlarda, bir çay kaşığına bir damla limon sıkılarak bebeğe verilmelidir. Limon suyunun hıçkırığı kesmesi, limonun bebeğe ekşi gelmesi bebeğin nefesini tutacak olmasıdır. Böylece diyaframı da düzelecektir. Ancak sık ve fazla limon suyu vermemeye özellikle dikkat edilmesi gerekir; bebeğin midesinde ekşime yapabilir.

Bir diğer öneri ise, bir çay kaşığı maden suyu verilmesidir. Maden suyu da aynı şekilde bebeğin hıçkırığını durduracaktır.

Ne zaman doktora gidilmelidir?

Bebek hıçkırmaktan beslenemiyor, uyuyamıyor ve huzursuzlanıyorsa, aldığınız bütün önlemlere rağmen hıçkırmaya devam ediyorsa, doktoruna rahatlıkla danışıp fikir alabilirsiniz.

Bebeklerde hıçkırık, bir endişeye neden olmamalıdır. Bilakis hıçkırık tutması, bebeğin sindirim sisteminin düzgün çalıştığının göstergesidir.

Yazar Tuba KARADAĞ

Fiskosta.com'un sizlerle olabilmesi için yorum ve desteklerinizi bekliyoruz. Lütfen yazılarımızı sosyal ağlarınızda paylaşın. Sevgiler. :)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir