Anasayfa / Anne&Bebek / Bebeğiniz Ne Zaman Oturacak?
Bebekler ne zaman desteksiz oturur?
Bebek ne zaman oturur?

Bebeğiniz Ne Zaman Oturacak?

Bebek ne zaman oturur, bebeğin oturma aşamaları nasıl başlar?

Annelerin en büyük endişelerinden biri, bebeğin oturmaya ne zaman başlayacağıdır. Özellikle, deneyimi olmayan anneler için bu dönem zorlu bir süreçtir.

Erken oturtulan bebeğin belinde eğilmeler olacağı söylentisiyle anne tedirgin bir ruh hâline sokulur.

Peki, bebekler ne zaman oturur, sizin bebeğiniz ne zaman oturmalı ve kaçıncı aya kadar oturmayan bebekte tehlike söz konusudur? Aradığınız yanıtlar Fiskosta.com’da.

Bebek ne zaman oturur?

Dördüncü aya kadar bebek vücudunun gelişimi çok önemlidir; vücudun üst tarafı bu dönemde gelişir. Bu nedenle dördüncü aya kadar bebeğin vücudunun kesinlikle zorlanmaması gerekir.

Altı aylık bebek, yanına destekler konularak birkaç dakika oturur pozisyonda kalabilir.

Sekizinci ayına gelen bebek ise, desteksiz olarak oturabilir. Tabii ki her bebeğin gelişimi, oturma, emekleme ve yürüme dönemleri farklılık gösterebilir.

Kural şudur; başını gayet rahat tutabilen, kendisini öne eğebilen, yatar pozisyonda iken huzursuzluk gösteren bebeğin artık destekle oturma zamanı gelmiş demektir.

Bebeğin oturmasını mümkün olduğunca geciktirmek, gelişimini engellemektedir; bu yüzdendir ki destekleyerek oturması için 7-8. aylar beklenmemelidir.

Bebeğin oturmasının önemi

Bebek ne zaman desteksiz oturur, konuştuk. Şimdi de bebeğin oturmasının çevresel önemine değinelim.

Sürekli yatar pozisyondaki bebeğin görebildiği renkler ve hareketler çok kısıtlıdır. Bebek, oturmaya başladığı anda sosyal ve görsel açıdan gelişim kat edecektir.

Yüzükoyun yatırılan bebek kafasını kaldırmaya başlamışsa, boyun ve sırt kasları gelişmiş demektir; artık bebeğin yavaş yavaş desteklerle oturur biçime getirilmesi gerekir.

Bebeğin emeklemesi de bir sonraki aşamadır. Bebeklerin Emekleme Zamanı makalemizden konuya dair ayrıntılı bilgi edinebilirsiniz.

Bebek ne zaman oturur, birlikte öğrendik. Bebeğinizle mutlu bir yaşam dileklerimizle…

Yazar Tuba KARADAĞ

Fiskosta.com'un sizlerle olabilmesi için yorum ve desteklerinizi bekliyoruz. Lütfen yazılarımızı sosyal ağlarınızda paylaşın. Sevgiler. :)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir