Anasayfa / Anne&Bebek / Bebeğiniz Ne Zaman Oturacak?

Bebeğiniz Ne Zaman Oturacak?

Annelerin en büyük endişelerinden biri, bebeğin oturmaya ne zaman başlayacağıdır. Özellikle, deneyimi olmayan anneler için bu dönem zorlu bir süreçtir. Erken oturtulan bebeğin belinde eğilmeler olacağı söylentisiyle anne tedirgin bir ruh haline sokulur. Peki, bebekler ne zaman oturur, sizin bebeğiniz ne zaman oturmalı ve kaçıncı aya kadar oturmayan bebek de tehlike söz konusudur? Aradığınız yanıtlar fiskosta.com’da.

Bebekler ne zaman oturur?

Dördüncü aya kadar bebek vücudunun gelişimi çok önemlidir; vücudun üst tarafı bu dönemde gelişir. Bu nedenle dördüncü aya kadar bebeğin vücudunun kesinlikle zorlanmaması gerekir.

Altı aylık bebek, yanına destekler konularak birkaç dakika oturur pozisyonda kalabilir.

Sekizinci ayına gelen bebek ise, desteksiz olarak oturabilir. Tabii ki her bebeğin gelişimi, oturma, emekleme ve yürüme dönemleri farklılık gösterebilir. Kural şudur; başını gayet rahat tutabilen, kendisini öne eğebilen, yatar pozisyonda iken huzursuzluk gösteren bebeğin artık destekle oturma zamanı gelmiş demektir.

Bebeğin oturmasını mümkün olduğunca geciktirmek, gelişimini engellemektedir; bu yüzdendir ki, destekleyerek oturması için 7-8. aylar beklenmemelidir.

Bebeğin oturmasının önemi

Sürekli yatar pozisyondaki bebeğin görebildiği renkler ve hareketler çok kısıtlıdır. Bebek, oturmaya başladığı anda sosyal ve görsel açıdan gelişim kat edecektir.

Yüzükoyun yatırılan bebek kafasını kaldırmaya başlamışsa, boyun ve sırt kasları gelişmiş demektir; artık bebeğin yavaş yavaş desteklerle oturur biçime getirilmesi gerekir

Yazar Tuba KARADAĞ

Fiskosta.com'un sizlerle olabilmesi için yorum ve desteklerinizi bekliyoruz. Lütfen yazılarımızı sosyal ağlarınızda paylaşın. Sevgiler. :)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir