Anasayfa / Anne&Bebek / Bebeğinize Klasik Müzik Dinletin

Bebeğinize Klasik Müzik Dinletin

Bebek: Bir annenin hayali, sevinci, gurur vesilesi; babanın sorumluluk bilincine varmasının en birinci sebebi. Bir bebeğin dünyaya gelmesinde rol oynamak ne büyük mutluluksa, o rolün gerektirdiği sorumluluğu taşımak da en az o nispette büyük zorluktur. Bir kere önce sağlığını ve güvenliğini temin edeceksin. Ta ki ölünceye kadar. Yani çocukları koruma görevi, ebeveynler için hiç bitmeyen türdendir. Sonra iyi bir eğitim almalarını ve ahlaklı olmalarını sağlayacaksın ki, topluma ve vatana hayır getiren bireyler olabilsinler. Ve nihayet, aslında her şeyden önce gelen de budur, anne ve baba olarak iyi bir örnek olacaksın. Neresinden bakılırsa bakılsın, çok zor bir iş olduğu, yine de insanları şevke getirdiği tartışılmaz. Şüphe yok ki, her ebeveyn kendi çocuğu için en iyisini ister ve bunun için mücadele eder. Ne var ki, yapabilecekleri ve yapmayı tasarlayabilecekleri, o ya da bu sebepten sınırlıdır. Ebeveynlerin idrakine varması gereken şey, çocuğun eğitiminin ve dış dünya ile etkileşiminin henüz anne karnında başladığıdır. Öyleyse, hamilelik sürecinden başlayarak yavaş yavaş, sonra daha kesin bir kararla ve itinayla bebeğin gerginlikten uzak tutulması, huzur bulacağı bir ortamın yaratılması sağlanmalıdır. Bunun en kolay yolu ise, bebeğe klasik müzik dinletilmesidir.

Bebeğe müzik dinletmenin yararları

Çocukların yaratıcılıklarından tutun da zekâlarına kadar pek çok alanda müziğin katkısı olduğu araştırmacılarca ispatlanmıştır. Peki, nedir bu katkılar? Fiskosta.com açıklıyor…

Duygusal gelişime katkısı

Çok küçük yaşlardan itibaren müzik dinleme alışkanlığı edinen çocuk, hırçınlık yapmayacak, sakin bir yapıya kavuşacaktır.

Zihinsel gelişime katkısı

Bebeklerin beyin kıvrımlarının gelişmesinde müziğin büyük etkisi olacaktır. Özellikle matematik zekâsına ciddi katkı sağlayacaktır.

Sosyal gelişime katkısı

Hiç şüphe yok ki, müzikle büyüyen bebekler, dil ve kulak gelişimi açısından avantaj kazanacak ve iletişimde de daha rahat, daha güvenli olacaktır. Özellikle de annelerin bebeğin gözlerine bakarak şarkı söylemesi, onların dil gelişimini çabuklaştıracaktır.

Fiziksel gelişime katkısı

Yürüsün, bir tepki versin diye sabırsızlanılan bebeğe eğer ki klasik müzik dinletilirse, ritmik hareketlenmeler gösterecek, zamanla dans etmeye bile çalışacaktır.

Müzik seçimine dikkat

Yukarıda da vurgulandığı gibi, bebeğe klasik müziğin, örneğin Mozart’ın, Beethoven’ın, Bach’ın dinletilmesi, sesli ve sert müzikten kaçınılması gerekmektedir. Gebeliğin 16’ıncı haftasından başlayarak bebeklerin dış dünya ile iletişim içerisinde oldukları unutulmamalıdır.

Yazar Tuba KARADAĞ

Fiskosta.com'un sizlerle olabilmesi için yorum ve desteklerinizi bekliyoruz. Lütfen yazılarımızı sosyal ağlarınızda paylaşın. Sevgiler. :)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir