Anasayfa / Anne&Bebek / Bebeğinizin Ağlama Sebebi Gaz Sancısı Olabilir mi?

Bebeğinizin Ağlama Sebebi Gaz Sancısı Olabilir mi?

Deneyimi olmayan anne için kendisini sözleriyle ifade edemeyen bebeğini anlayabilmek, bir hayli zordur.  Bebeğini ne kadar doyursa da, altını değiştirse de, ağlamasını susturamadıkça kendisini kötü hissedip, ruhsal olarak sıkıntı yaşamaktadır. Bebeklerde en fazla ağlama sebeplerinden biri olan gaz sancısının, yani koliğin var olduğunu nasıl anlarsınız?

Gaz problemi, akşam üzeri ya da gece saatlerinde daha fazla olmaktadır. Bu nedenle akşama doğru bebeğinizin huzursuzlandığını fark ettiğinizde aklınıza ilk olarak gaz sancısını getirebilirsiniz.

15. günden sonra ağlama nöbetleri başladıysa,

Akşama doğru ağlamaları 3 saati aşıyorsa

Ortam değiştirdiğinde rahatlıyor ve ağlamayı kesiyorsa

Karnına konulan sıcak havlu sonrası yine ağlama nöbetleri azalıyorsa

Bebeğinizin tüm ihtiyaçlarını gidermenize rağmen sürekli huzursuza

Bacaklarını karnına doğru çekiyorsa, gaz sancısı olduğunu anlayabilirsiniz.

Bebeklerde neden gaz sancısı vardır?

İlk aylarda bebeklerin sindirim sistemi yeterince gelişmemiştir. Bu nedenle, anne sütü ya da mama ile beslenen bebeğin söz konusu gıdaları parçalayıp sindirmesi zordur. Bunun dışında tek bir sebebe bağlanamamaktadır. Bebeğin kişiliğine, psikolojik durumuna, sosyal ortamına kadar birçok konu, kolik yapabilme sebepleri arasında görülmektedir.

Gaz sancısı, yani kolik şikâyetleri, bebekler için bir sağlık problemi teşkil etmemektedir. Yeter ki kesin olarak bebeğin gaz sancısı çektiğinden emin olunsun. Kolik sorunu, bebeklerin yüzde 20’sinde mevcuttur, önemli bir problem değildir.

Yazar Tuba KARADAĞ

Fiskosta.com'un sizlerle olabilmesi için yorum ve desteklerinizi bekliyoruz. Lütfen yazılarımızı sosyal ağlarınızda paylaşın. Sevgiler. :)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir