Anasayfa / Anne&Bebek / Bebeğinizle Nasıl Vakit Geçiriyorsunuz?

Bebeğinizle Nasıl Vakit Geçiriyorsunuz?

Hamilelikte

Daha anne karnındayken başlar dünyayla tanışıklığı, duyduğu seslerle gelişmeye başlar bebeğin görsel, zihinsel ve motor becerilerinin gelişimi.

17 haftalık fetüs, anne karnındayken anneye ait ilk sesleri duymaya başlar. Önce, annenin bağırsak ve kalp seslerini duyar; sonra, titreşen ses tellerinin oluşturduğu vibrasyonu duyarak annesinin sesini algılamaya başlar. Zamanla, bu seslerle var olmaya alışarak kendisini güvende hisseder, huzur bulur. Daha sonraları, duyduğu sesin önemini kavrar ve yaşamını borçlu olduğu kişinin sesini daima ayırt etmeye başlar. Bu nedenledir ki, bebeklerin anne karnındayken sizi duyduğu, algıladığı ortamdaki bütün enerjiyi his ettiği söylenir. Annenin stresli geçen hamileliği, bebeğini doğrudan etkiler. Hamilelik ne kadar sağlıklı ve huzurlu geçirilirse, dünyaya gelen bebek de o kadar sağlıklı ve huzurlu olur.

Beyin dalgalarını yormayan sesler, bebeklerin çok hoşlarına gider. Klasik müzik dinletmek, onunla konuşmak, ona bir şeyler okumak, gelişimine sürekli katkı sağlamak demektir.

Bebek doğduktan sonra

Doğduktan sonra da konuşamasa bile sizinle iletişim kurmaya çabalar.

Neler yapmalısınız?

Farklı sesler çıkararak onun dikkatini çekmeye çalışın; bebekle kurulacak ilk sesli iletişimin en sıcak yöntemlerinden biridir.

Onunla sesli konuşarak sevgi dolu sözcükler söyleyin. Yine bebeğinizin gözlerine bakarak sevgi aşılamaya çalışın.

İşaretlerle kimi nesneleri göstermeye başlayan bebek, artık öğrenmeye hazır demektir. Onun işaret ettiği nesneleri isimlendirin.

1 yaşını dolduran bebeğiniz, söylediklerinizin birçoğunu anlamaya başlar.

Resimli kitaplardan edinerek, bebeğinize kitap okuyun. Yapacağınız bu uygulama, bebeğinizin çok hoşuna gideceği gibi, zaman içerisinde kelime bilgisini de arttıracaktır.

Kısacası, bebeklikten başlanarak çocuklara yeterli zamanı ayırabilmek, artık çok daha fazla önem arz etmektedir.  Kardeş sayısı fazla olan ailelerde çocuklar birbirine bakarak kısa sürede sosyalleşebilirken, günümüzde evinde annesinden başka bir birey göremeyen bebeğin tüm gelişimi annesine bağlıdır. Ebeveynlerin en büyük görevidir,  hamilelikten önce başlanılarak huzurlu ve mutlu bir aile ortamı yaratmak.

Bebeğinize klasik müzik dinletin

Yazar Tuba KARADAĞ

Fiskosta.com'un sizlerle olabilmesi için yorum ve desteklerinizi bekliyoruz. Lütfen yazılarımızı sosyal ağlarınızda paylaşın. Sevgiler. :)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir