Anasayfa / Anne&Bebek / Bebek Maması Hazırlama

Bebek Maması Hazırlama

Bütün anneler, bebeklerini en iyi şekilde besleyip büyütmek isterler. Anne sütünden sonra hangi besinlerin bebeğin ihtiyacı olan vitamin ve mineralleri karşılayacağı endişesini taşır ve farklı arayışlara girerler. İlk 6 ay boyunca anne sütü, bebeğin ihtiyacını yeterince karşılamaktadır. 6. aydan itibarense bebeğe anne sütünün yanı sıra ek gıdalar da verilmeye başlanabilir.

6. ay, bebekler için yavaş yavaş yeni gıdalarla tanışma dönemidir. Kimi gıdaları bebeklere gönül rahatlığıyla verebilirken, kimilerinden kesinlikle sakınılması gerekmektedir. Şimdi, özellikle 1 yaşından itibaren bebeğinize gönül rahatlığıyla verebileceğiniz bebek maması tarifini sizlerle paylaşıyoruz.

Bebek maması yapımı

1 çay bardağı haşlanmış aşurelik buğday

1 çay bardağı haşlanmış ve doğranmış kuru kayısı

1 tatlı kaşığı bal

Haşlanmış aşurelik buğday, yine haşlanmış ve küçük küçük doğranmış kuru kayısı, bir tatlı kaşığı bal ya da pekmez ve haşlanmış kuru kayısının suyu ilave edilerek blendırdan geçirilir. Püre haline getirilen karışım, bebeğe yedirilir.

Buğday, bağışıklık sitemini güçlendirir, hücreleri yeniler ve B, E, C vitaminlerini barındırır. Kuru kayısıda ise, A, B, C vitaminleri vardır ve demir bakımından zengindir. Kuru kayısı, demir açısından zengin olduğu için, kansızlığa çok iyi gelir.

Önermiş olduğumuz bu bebek mamasına isteğe göre yoğurt, süt ya da kefir ilavesi yapılabilir; mevsim meyveleriyle zenginleştirilebilir.

Burada dikkat edilmesi gereken noktalardan biri, hazırlayacağınız bebek mamasının içeriğinde bebeğinize alerji yapan gıdaların bulunmamasıdır. Yumurta akı, inek sütü, kakao, çikolata, çilek, kivi ve domates gibi alerji yapma riski olan besinlere karşı temkinli olunmalıdır. Bu gıdalardan 1 yaş öncesinde uzak durulmalıdır. Elma, şeftali ve armut gibi gıdalar, bebek mamaları için ideal ve besleyici meyvelerdendir.

Bebeklerin ek gıdaya geçiş dönemi çok önemlidir. Bu dönemde sevmediği bir lezzet konusunda onu zorlamamak gerekir. Ancak bir süre geçtikten sonra, aynı lezzetle bir kez daha karşısına çıkıp şansınızı deneyebilirsiniz.

Yazar Tuba KARADAĞ

Fiskosta.com'un sizlerle olabilmesi için yorum ve desteklerinizi bekliyoruz. Lütfen yazılarımızı sosyal ağlarınızda paylaşın. Sevgiler. :)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir