Anasayfa / Dekorasyon / Bebek Odası Nasıl Hazırlanmalıdır?

Bebek Odası Nasıl Hazırlanmalıdır?

Dekorasyon, hayatımızın birçok alanında yer alıp, her geçen gün yeni tasarımlarla kendini göstermektedir. Bu alanda düzenlenmiş dergiler ve internet siteleri sayesinde kişilere tasarım ve yapılandırma hakkında bilgiler sunulmaktadır.

Boya renkleri

Çocuk odalarında mümkün olduğunca pastel renkler tercih edilmelidir. Pastel renkler sadece çocuklarda değil, yetişkinlerde de psikolojik rahatlık sağlayıp, iyi bir uyku için ortam yaratacaktır. Erkeklerde mavi, kızlarda pembe seçimi hâlâ devam etmekte olup, farklı tonları arayanlar için de lila, sarı, turuncu gibi seçenekler önerilmektedir.

Koyu renkler, odayı küçük ve sıkıcı; açık renkler ise, büyük ve ferah gösterecektir.

Çocukların ilgisini çekecek çizgi film kahramanları ile pastel renkteki odaları canlandırabilir, ilgi çekici hâle getirebilirsiniz.

Boya çeşidi

Duvar renginden daha fazla önem arz eden konu, çocuk odasında kullanılacak olan boyanın türüdür. Çocukların sağlığı açısında mutlaka su bazlı boyaların tercih edilmesi önerilmektedir. Duvarların küf ve nemden uzak, steril bir şekilde olması, onları hem bugün hem de gelecekte var olabilecek solunum rahatsızlıklarına karşı koruyacaktır. Tercihlerin silinebilir boya yönünde yapılması, annenin gönlünün rahat olmasını sağlayacak, yanı sıra odada yeterli hijyen elde edilmesine zemin hazırlayacaktır.

Hangi oda?

Bebek odasını belirlemek, birkaç noktaya dikkat ettikten sonra çok da zor değildir. Bebeğin odası, hem gürültüden uzak hem de kontrol altında tutulabilecek bir noktada olmalıdır. Mümkünse, ilk tercihiniz güneş alabilen, ayrıca 20-22 derece ısıda olan ve rahatlıkla havalandırılan bir odadan yana olmalıdır.

tasinabilir-bebek-halisi[1]

Halı seçimi

Anti-alerjik özellikte, rahat silinip temizlenebilen bir halıyı seçmelisiniz.

Mobilya seçimi

Görselliğinden önce, mobilyaların güvenilirliğine dikkat etmelisiniz. Yatağın korkulukları yüksek olmalı, mobilyalar ise kolay devrilebilir şekilde olmamalı ya da duvara monte edilmeli ki, azami güvenlik sağlanabilsin.

decorating-a-baby-room[1]

Öte yandan, kullanılacak olan mobilyadaki boya ve cilanın kalitesine dikkat etmelisiniz; çünkü ucuz yollu malzemelerin kanserojen içerdiğini, solunum yolundan girerek çocuğunuzu tehdit edebileceğini unutmamalısınız. Bu yüzdendir ki, pek çok Avrupa ülkesinde eski beşikler tercih edilmektedir.

Yazar Tuba KARADAĞ

Fiskosta.com'un sizlerle olabilmesi için yorum ve desteklerinizi bekliyoruz. Lütfen yazılarımızı sosyal ağlarınızda paylaşın. Sevgiler. :)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir