Son Konular
Anasayfa / Anne&Bebek / Bebek Sütten Ne Zaman Kesilir?

Bebek Sütten Ne Zaman Kesilir?

Bebeği sütten kesme zamanı ve şekli hakkında karar vermek, bir anne için zordur. Anne sütünün faydalarını bilen anne, bebeğini biraz daha emzirmek isterken, diğer bir taraftan da geç kalmaktan ve hata yapmaktan korkar. Bebeği sütten nasıl ve ne zaman kesmelidir?

Anne sütünün değeri, her geçen gün daha da iyi anlaşılmaktadır; bu yüzdendir ki, bebeklerin 2 yaşına kadar emmesi gerektiği söylenir. Ancak çocukları ruhsal açıdan değerlendiren gelişim uzmanları, 1 yaşının sütten kesmek için ideal bir dönem olduğunu belirtirler. Bu iki görüş arasında uzun bir süre farkı vardır ve anne, karar vermekte zorlanır.

En doğru kararı verecek olan, yine annenin kendisidir; çünkü her annenin ve çocuğun yaşadığı çevre, yaşam koşulları, fiziksel ihtiyaçları, psiko-sosyal çevresi farklılık göstermektedir. Kendini ve bebeğini gözlemleyen anne, en doğru zamanı belirleyebilecektir.

Bebeği sütten nasıl kesmeli?

Burada en önemli olan konu, sütten kesmeye karar verilen andır; bu zaman dilimi ne kadar doğruysa, süreç o kadar kolay ve kısa olacaktır. Bebeğin hasta ve huzursuz olduğu, annenin de stresli ve mutsuz olduğu dönemler, sütten kesmek için doğru bir dönem değildir. En doğru zaman belirlendikten sonra, yavaş yavaş sütten kesilmeye başlanmalıdır.

Gündüz saatlerinde, süt miktarı kademe kademe azaltılmalıdır.

Bir süre akşam uykuya dalmadan önce süt verilmeye devam edilmelidir; en sancılı süreç, akşam saatleridir.

Bebek huzursuzlanarak süt istediğinde, onu mutlaka oyalayarak çeşitli oyunlara yönlendirmek gerekir.

Bebeği sütten kesen annenin psikolojisi

Çoğu zaman bebeğini sütten kestikten sonra suçluluk duygusuna kapılır anneler; kendilerini boşlukta hissederler. Bu sebepledir ki, birden değil, yavaş yavaş sütten kesmesi önerilir. Bebeğini birdenbire emzirmeyi bırakan annenin memelerinde şişme ve hassasiyet olabilmektedir.

Bu süreçte anneye de yardımcı olunması, sütten kesmenin normal ve zaten bebeği için gerekli bir davranış olduğu konusunda destekte bulunulması gerekir. Anne ile bebeğinin birlikte daha çok zaman geçirmesi, her ikisinin de bu zaman dilimini çok daha kolay atlatmasını sağlayacaktır.

Yazar Tuba KARADAĞ

Fiskosta.com'un sizlerle olabilmesi için yorum ve desteklerinizi bekliyoruz. Lütfen yazılarımızı sosyal ağlarınızda paylaşın. Sevgiler. :)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir