Anasayfa / Anne&Bebek / Bebekler Nasıl Yıkanır?

Bebekler Nasıl Yıkanır?

Küçücük bir bebek, onu nasıl yıkayabilirim, tek başıma becerebilir miyim, canını acıtır mıyım? Anneler için bebeğini ilk kez banyo yaptırabilmek çok zordur. Bu konuda kendilerine güvenmezler ve illa bir başkasının yardımına ihtiyaç duyarlar. İlk yıkamalarda bu konularda tecrübeli insanlardan yardım alınarak başlanır, sonrakiler de pratik kazanılır. Aslında bebeğin yıkanması ve suya alışması, sanıldığı kadar zor değildir. Sadece biraz güven ve bu güveni de bebeğe yansıtabilmektir önemli olan. Birkaç noktaya dikkat ederek, kimseye ihtiyaç duymadan bebeğinizi kolaylıkla yıkayabilirsiniz. Fiskosta.com’un bebeklerin yıkanmasına dair önerileri…

Kendine güven

Önce kendinize güvenin ve bu güveni bebeğinize de yansıtarak huzur bulmasını sağlayın. Sonra kolunuzu boynunun altına yerleştirerek bebeğinizi kavrayın. Diğer elinizle poposundan tutarak bebeğinizi kucağınıza alın. Bu sırada onunla göz teması kurmaya özen gösterin. Eğer bu esnada ağlıyorsa bile suda ağlamayı bırakacaktır.

Bebeğinizle konuşarak, yavaş yavaş ayaklarını suya daldırın, tamamen suyla temasını sağlayın. Bebeğiniz suya girdiğinde şaşıracak ve algılamaya çalışacaktır. Elinizle üzerine su atarak onun bu süreci rahat geçirmesine yardımcı olun. Özellikle bebeğinizi iki elinizle kavrayarak yüzdürürseniz, bundan çok büyük keyif aldığını fark edeceksiniz.

Unutmayın siz sakin olmayı ne kadar başarabilirseniz, bebeğiniz de o derece sakin olabilecektir. Tek başınıza onu yıkayabilirsiniz, başka birinin yardımına ihtiyacınız yok. Siz tereddüt eder, korkarsanız, hatta titrerseniz, bebeğiniz bunu algılayacak ve ağlamaya başlayacaktır. Bu yüzden, bebek yıkarken ilk deneyiminiz çok önemlidir.

Bebeğiniz banyo yaptığında huzur bulacak ve rahatlayacaktır. Özellikle huzursuz zamanlarını kollayarak bu saatlerde yıkanmasını sağlarsanız, kısa sürede sakinleşecektir. Uyku öncesi yaptıracağınız banyo da onun daha iyi uyuyabilmesine katkı sağlayacaktır. Akşam saatlerinde banyodan sonra uykuya yatırmanız, bebeğinizin gelişimi için de çok önemlidir.

Yazar Tuba KARADAĞ

Fiskosta.com'un sizlerle olabilmesi için yorum ve desteklerinizi bekliyoruz. Lütfen yazılarımızı sosyal ağlarınızda paylaşın. Sevgiler. :)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir