Anasayfa / Anne&Bebek / Bebekler Neden Ağlar?

Bebekler Neden Ağlar?

Kesik kesik, bazen de durmamacasına ağlar bebekler. Kendini ifade edemeyen bebeğin neden ağladığını bulabilmek, bir anne için ilk zamanlarda çok zordur; zamanla kazanacağı tecrübe, ona her şeyi öğretecektir. Ancak, bebeğine yetememe endişesinden kurtulmak da pek o kadar kolay olmamaktadır. Bebeklerin diline dair birkaç ipucu… Bebekler ağlarken aslında ne demek isterler?

Bebeklerin beden dili

Gazı varsa

Bebeğiniz gaz sancısı çekiyorsa, dizlerini karnına çekecek ve sürekli ağlayacaktır. Gaz sancısını giderebilmek için masajlar yaparak onun rahatlamasını sağlayabilirsiniz. Ağlamasından yola çıkarak emzirirseniz, gaz sancısının artmasına neden olursunuz.

Hazımsızlık

Emzirmenize rağmen, bebek açmışçasına aranmaya devam edebilir. Anne de bebeğinin doymadığı endişesiyle mama verir. Böylesi durumlarda bebek, tuvaletini yeşil renkte yaparak sürekli kusar. Bu da bebeğin hazımsızlık çektiğini gösterir.

Altını kirletme

Bebeğin bezinin sık sık kontrol edilmesi gerekir, kirlendiği durumlarda da değiştirilmelidir. Kimi zaman da bebeğinizi sıkan bezden kaynaklanan bir rahatsızlık olabilir.

Kıyafetleri kalın gelirse

Kıyafetleri kalın geldiği zaman da onun huzursuz olduğunu gözlemlersiniz. Uykuya dalmakta zorlanabilir. Üzerine daha ince ve hafif kıyafetler giydirerek rahatlamasını sağlayın.

Can sıkıntısı

Bebeklerin de canı sıkılabilir! Gazı yoktur, altı kurudur, karnı da toktur, ancak yine de huzursuzdur. İşte o zaman anlayın ki, canı sıkılıyordur. Ona ılık bir banyo yaptırarak gezdirmeyi, sonrasında da uyutmayı deneyin.

İlgiye ihtiyaç

Bazen de kesik kesik ağlar ama gözünden yaş gelmez. Böylesi durumlarda galiba bebeğinizin nazlandırılmaya ihtiyacı vardır ve sizinle oynama isteğindedir. Onu sevdiğinizde ve konuştuğunuzda ağlaması kesiliyor, yanından biraz uzaklaştığınızda ise kesik ve kısa ağlamalarını sürdürüyorsa, bilin ki sevilmek istiyordur. Bırakın işi gücü ve bebeğinizin gelişimini yakından takip edin; tekrarı olmayacak, bir daha yaşanamayacak bu günlerin tadını çıkarın.

Yazar Tuba KARADAĞ

Fiskosta.com'un sizlerle olabilmesi için yorum ve desteklerinizi bekliyoruz. Lütfen yazılarımızı sosyal ağlarınızda paylaşın. Sevgiler. :)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir