Son Konular
Anasayfa / Anne&Bebek / Bebeklerde Boğulmalar

Bebeklerde Boğulmalar

Ebeveynleri en çok korkutan sorunlardan biridir, bebeklerde boğulma riski. Küçük yaşlardan itibaren birçok etken, onların boğulmalarına neden olabilmektedir. Bu sorunla karşı karşıya gelmeden önce önlem alınması şarttır. Nelere dikkat edilmeli ve boğulma soruna karşısında neler yapılmalıdır?

Keşfetme döneminde olan bebekler, ellerine geçirdikleri bütün cisimleri ağızlarına götürme eğilimindedirler. Bu yüzdendir ki, her daim bu yabancı cisimleri yutma riski vardır. Bebeklerin bu çeşitli cisimleri yutmaları, solunumlarının durmasına ve ne yazık ki ölümlerine sebep olabilmektedir.

Çeşitli cisimlerin yutulması durumu, 0-3 yaş arasındaki bebeklerde daha sık görülür. Nazarlık, boncuk, düğme, demir para, küçük oyuncak ve parçaları, fındık, fıstık, mısır ve daha çok çeşitli şeyler, bebeklerde yutma riski oluşturabilir.

Özellikle 3 yaşına kadar bebeklerin eline geçen objelerde çok daha dikkatli olmakta yarar vardır.  Bebeklere kuruyemiş verilmemelidir; ufak nesneler, ulaşabilecekleri yerlerden uzak tutulmalıdır; yemeklerini yerken aşırı hareketlerden kaçınmaları sağlanmalıdır. Örneğin yemek esnasında güldürülmemeli ve ağlatılmamalıdırlar. Öte yandan, yemeğini yerken ayakta olmaması, oturarak beslenmesi sağlanmalıdır.

Bebeklerde boğulmaya karşı ilk yardım

Bebek 1 yaşından daha küçükse ve boğulma tehlikesi ile karşı karşıya geldiyse, önce nefesi kontrol edilir. Eğer nefes alamıyorsa, sırtına 4-5 kez vurulur. Daha sonra yüzüstü çevrilerek göğsünün orta bölgesine 4-5 kez bastırılır. Nefes alamıyorsa, aynı işlemler tekrarlanır.

Bebek sırt üstü pozisyondayken kafası yatırılır ve ağzı açılır. Yuttuğu cisim boğazında görülüyorsa, cisim parmaklarla alınmaya çalışılır. Hala nefes alamıyorsa hemen acil servise başvurulur.

Yazar Tuba KARADAĞ

Fiskosta.com'un sizlerle olabilmesi için yorum ve desteklerinizi bekliyoruz. Lütfen yazılarımızı sosyal ağlarınızda paylaşın. Sevgiler. :)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir