Anasayfa / Anne&Bebek / Bebeklerde Kusma Ne Zaman Tehlikeli?

Bebeklerde Kusma Ne Zaman Tehlikeli?

Her yaptığıyla ebeveynlerini bazen heyecana bazen de telaşa boğan bebekler, kusmalarıyla da meşhurdurlar. Özellikle de doğumdan sonraki ilk haftalarda, beslenmelerinin ardından bolca kusarlar. Elbette geçici olan bu durum, yaklaşık 6 ay içinde kaybolacaktır. Ne var ki, fazla süt içtiğinden kustuğu düşünülerek geçiştirilen kusma edimi, kimi zaman da ciddi hastalıkları haber veriyor olabilir. Örneğin, ilk 24 ila 36 ay arasında yaşanacak şiddetli kusmaların sebebi, sindirim sistemindeki bir tıkanıklığa, yine sindirim sistemine bulaşan virüse işaret edebileceğinden, mutlaka ciddiye alınmalı ve araştırılmalıdır.

Bebekte kusmanın nedenleri

Fışkırarak kusan bebeğin hareketlerinde herhangi bir sıra dışılık yoksa iyi beslenmesine rağmen sürekli kustuğu için kilo alamaması durumu söz konusu olabilir.

Şayet kusmanın yanı sıra karında şişlik de varsa, dışkısı kanlı ve jöle kıvamındaysa, menenjit şüphesi uyandıracak denli huzursuzluk yaşıyorsa, iki bağırsak segmentinin iç içe geçmesi sorunu olabilir ve ciddiye alınması gerekir.

Bebeğin kusması ateşle birlikte ise, ishal de varsa, bağırsak enfeksiyonu yaşıyor olabilir.

Kimi bebeklerde mide biraz yukarı olduğundan, mide yerine oturana kadar kusmalar yaşanabilir.

Süte karşı bir alerji durumu olabilir ki, bu da kusmanın bir diğer sebebidir. Doktora başvurularak gerekli incelemeden geçirilmesi gerekir.

Biberonla beslenen bebeklerde kusma, daha sık görülmektedir. Beslenme sırasında gaz yutan bebeğin gazını çıkarırken belli oranda kustuğu da görülebilir.

Mide bulantısı yaşayan bebeklerde terleme, iştahsızlık ve huzursuzluk olacağından, beslenmeye devam ettirilmesi durumunda da kusabilir.

Aşırı hızlı ya da aşırı ağır beslenme durumlarında da kusma ile karşılaşılabilir.

Yazar Tuba KARADAĞ

Fiskosta.com'un sizlerle olabilmesi için yorum ve desteklerinizi bekliyoruz. Lütfen yazılarımızı sosyal ağlarınızda paylaşın. Sevgiler. :)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir