Anasayfa / Anne&Bebek / Bebeklerde Pişik Nasıl Geçer?

Bebeklerde Pişik Nasıl Geçer?

Anneler ne kadar uğraşırsa uğraşsın, bazen bebeklerde pişik oluşumuna mani olamazlar. Aslında dikkat edilecek birkaç nokta ile pişiklerin oluşmasını engellemek, eğer oluştuysa iyileşmesini sağlamak yine annenin elindedir. Pişik neden oluşur, nasıl önlenir ve neler yapılmalıdır? Aradığınız yanıtlar fiskosta.com’da.

Bebeklerde pişik neden olur?

Bebeklerde pişik oluşumunu tetikleyen çeşitli sebepler vardır. Bunların başındaysa, hassas olan bebek cildine bebek bezinin sürtünmesidir. Kimi dönemlerde de pişiklerde artış gözlenir. Örneğin bebeğin diş çıkarma, antibiyotik kullanma ve anne sütünden ek gıdaya geçme dönemleri pişik oluşumu için her zaman risklidir.

Pişik oluşmadan önlemini almak çok önemlidir.

Pişik nasıl önlenir?

En önemli önlemlerden biri, bebeğin altının sık sık açık bırakılıp hava aldırılmasıdır.

Bebeğin altının her zaman kuru ve temiz olması sağlanmalıdır.

Pişik kremi, her alt değişiminden sonra kullanılmalıdır.

Pişik kremi, ince bir tabaka halinde cildin kıvrımlarına da gelecek şekilde masaj yapılarak sürülmelidir.

Pişik nasıl geçer?

Bilinenin aksine talk pudrası kullanılmamalıdır. Pişik için pişik kremi, zeytinyağı ya da badem yağı kullanılabilir. Bebeğin altının sıkça değiştirilmesi ve temizliğine özen gösterilmesi gerekmektedir. Ayrıca sık sık havalandırmak da, oluşan pişiklerin kısa sürede düzelmesini sağlayacaktır. Günümüzde sıkça kullanılan ıslak mendiller, mecbur kalınmadıkça kullanılmamalıdır.

Cildin yüzeyinin yağlı olması ve bebek cildinin idrardan tahriş olmasını önlemek amaçlanmalıdır.

Bebeklerde pişik tedavisi

Pişik kremlerinin kullanılmasına rağmen kızarıklıklarda bir azalma söz konusu olmadı ise, doktora başvurulması gerekir. Çünkü bebekte mantar oluşmuş olabilir. Doktor bilgisi dâhilinde mantara karşı etkili kremler kullanılmalıdır.

Mantar olduğu nasıl anlaşılır?

Koyu kırmızı bir renkte gözlemlenir, mantar oluşumu.

Pişik oluşumunda doktora gidilmeli midir?

Alınan bütün önlemlere rağmen pişik geçmiyor ise, zamanla kızarıklıklar artıyor ve daha geniş bir bölgeye yayılıyorsa, bebeğin mutlaka bir muayeneye götürülmesi gerekmektedir.

Yazar Tuba KARADAĞ

Fiskosta.com'un sizlerle olabilmesi için yorum ve desteklerinizi bekliyoruz. Lütfen yazılarımızı sosyal ağlarınızda paylaşın. Sevgiler. :)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir