Anasayfa / Anne&Bebek / Bebeklerde Üst Solunum Yolu Enfeksiyonu

Bebeklerde Üst Solunum Yolu Enfeksiyonu

Özellikle soğuk havalarda bebekleri çeşitli hastalıklardan korumanın yolları nelerdir? Bebeklerin bağışıklık sistemini kuvvetlendirmenin önemi, fiskosta.com’da.

Anne sütü verin

Bir bebeğin bağışıklık sistemini korumanın en güzel yolu, onu anne sütüyle beslemektir. Bu nedenle bebeği enfeksiyonlara karşı korumak için, ilk 6 ay boyunca anne sütü verilmelidir. 6 aydan sonra ise, 2 yaşına kadar anne sütüyle birlikte ek gıdayla devam edilmelidir. Anne sütüyle beslenen çocukların başta zatürre olmak üzere, birçok hastalığa yakalanma ihtimalinin daha az olduğu gözlemlenmiştir.

Dengeli beslenmesini sağlayın

Düzenli ve dengeli beslenmek sadece yetişkinler için değil, bebekler için de çok önemlidir. Bebeğin büyümesi, gelişmesi, bağışıklık sistemi için de günlük ihtiyacı olan vitamin ve mineralleri almalıdır. Örneğin günde bir tane mandalina tüketmesi, onun ihtiyacı olan C vitaminini karşılayacaktır. Et, süt, sebze-meyve ve balık tüketimini de mutlaka gıda programına ekleyin.

Kalabalık ortamlardan kaçının

Enfeksiyonların kol gezdiği kalabalık ortamlardan bebeğinizi koruyun. Hapşırma, öksürme gibi yollarla kolayca geçebilen virüsler, üst solunum yolu rahatsızlıklarına neden olmaktadır.

Kat kat giydirin

Bebeğinize kalın bir tek kıyafet yerine birkaç kat giydirin ki, ısı izolasyonunu sağlasın. Soğuk havalarda vücut direnci düşen bebeğinizi soğuktan koruyun.

Başını koruyun

Bebeklerin başlarının çok çabuk üşüdüğünü gözlemlersiniz. Bunun nedeni, başlarının iriliği ve açıkta kalmasıdır. Bu da başlarının çabucak ısı kaybetmesine neden olmaktadır. Dışarı çıkarken, mutlaka şapka kullanarak başını soğuktan koruyun. Atkı ile de boğazının enfeksiyon almasını engelleyin.

Burnunu açık tutmaya özen gösterin

Burnu tıkalı olan bebek, çok daha çabuk enfeksiyon kapıp üst solunum yolları rahatsızlığına yakalanabilmektedir; bu yüzden serum fizyolojikle burnunu temizleyin.

Ellerini yıkayın

Bebeklerin ellerinden ne olacak demeyin. Ellerini sık sık yıkayarak enfeksiyon kapmasını engelleyin. Bakteriler, ellerden kolayca geçebilir.

Sık ilaç kullandırmayın

Her problem karşısında bebeğinize ilaç kullandırmayın. Hele hele de antibiyotiklere karşı çok dikkatli olun. Böylesi durumlarda mutlaka bir doktora danışın.

Hasta kişilerden uzak tutun

Aynı çatı altında bulunan kişilerden birinin hasta olması, bebek için her zaman risktir. Bakteri ve virüsler, hapşırma ve öksürme yoluyla bebeğe geçebilir. Böyle zamanlarda maske kullanın.

Evde sigara içilmesine izin vermeyin

Sigara dumanındaki zararlı maddeler, üst solunum yollarını yavaş yavaş tahriş eder. Böylece en ufak bir bakteri karşısında vücut kendini savunamaz ve üst solunum yolu enfeksiyonuna yakalanır. Bebeğinizi sigara dumanından uzak tutun.

Aşılarını yaptırın

Bebeğinizin aşılarını düzenli olarak yaptırın.

Bebekler, virüslere bağlı olarak rahatsızlandıysa, burun tıkanıklığı tedavisi yapılır ve ateş düşürücüler kullanılır. Ancak tedavi edilmeyen üst solunum yolu hastalıkları, zatürre ve orta kulak iltihabı gibi daha ciddi hastalıklara zemin hazırlar.

Yazar Tuba KARADAĞ

Fiskosta.com'un sizlerle olabilmesi için yorum ve desteklerinizi bekliyoruz. Lütfen yazılarımızı sosyal ağlarınızda paylaşın. Sevgiler. :)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir