Anasayfa / Anne&Bebek / Bebeklerde Yürüteç Kullanımı

Bebeklerde Yürüteç Kullanımı

Bebekleri için en doğru ve en iyiyi yapmak isteyen ebeveynler, bazen doktorların görüş ayrılığı ile bazen de geçmişten gelen göreneklerle hatalar yapabilmektedirler. Örneğin bebeklerde yürüteç kullanılmalı mıdır, kullanılmamalıdır? Bebekler sürünür, emekler ve yürür… Yani aşama aşama giderek, yol katederek gelişirler, kasları da güçlenir. Ancak, yürüteç bebeklere daha erken özgürlük tanır ve çeşitli sağlık problemlerine sebebiyet verebilir. Yürütecin başka hangi zararları vardır?

Vücudu yer çekimine karşı hazırlıklı olmayan bebek, yürüteçle yığılarak duracağından çeşitli omurga eğrilikleri sorunu yaşayabilir.

Ayak yapısı yere basmak için yeterince hazır olmayacağından ayaklarında deformasyon oluşabilmektedir.

Aynı şekilde kalça yapısı da yeterince hazır olmadan, yürüteçte tüm ağırlık kalçaya binecektir; bu nedenle, kalça problemleri de söz konusu olabilmektedir.

En önemlisi de, yürüteci ayakları ile iten bebek, parmak ucuna basma alışkanlığı kazanabilir; çünkü yürüteçte ayakları yere tam olarak basamamaktadır.

Ne yapmalı?

Bütün bu sorunlarla karşı karşıya gelmemek için, bebeğin yürümesini doğal sürecine bırakmak gerekir. Bebek bir yerden ya da ebeveyninin elinden tutunarak yürümeye çalışmalıdır. Anne ve babasının elinden tutarak yürümeye çalışan bebeğin gelişimi çok daha iyi olacak ve ebeveynleri ile arasında kuvvetli bir bağ oluşacaktır.

Yürüteç kazaları

Hele bir de yürüteç kazaları göz önünde bulundurulursa, en doğrusu yürüteçten kaçınmaktır. Yere getirilen bir düzenleme ile bebeğiniz psikolojik ve fiziksel açıdan daha sağlıklı olacaktır. Yürüteç bir özgürlük olarak görünse de, aslında tam tersidir.

Yürütecin kemiklere etkisi

Yürütecin bebeklerin kemik gelişimine olumsuz etkileri de yadsınamaz. Kemiklere yük bindikçe güçlenir. Yük alamayan kemikler, yeterli derecede gelişemezler. Çocuklar yürüteç kullanırken bacaklarına gerekli ağırlığı veremeyeceği için, kemikleri de olumsuz etkilenecektir. Çocukluk ve ergenlik dönemlerinde yürütecin kemiklere verdiği zararlar fark edilemese de, ilerleyen dönemlerde yaşıtlarına göre çok daha erken ve fazla kemik sorunlarıyla karşılaşabilmektedirler.

Yazar Tuba KARADAĞ

Fiskosta.com'un sizlerle olabilmesi için yorum ve desteklerinizi bekliyoruz. Lütfen yazılarımızı sosyal ağlarınızda paylaşın. Sevgiler. :)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir