Anasayfa / Anne&Bebek / Bebeklere İnek Sütü

Bebeklere İnek Sütü

Bebeklere inek sütü verilir mi, inek sütü ne kadar faydalı, inek sütünün zararları, inek sütü mü keçi sütü mü verilmelidir gibi daha birçok soruya yanıt bulabileceksiniz.

Bebeklere inek sütü verilir mi?

Bebeklere tavsiye edilen inek sütü hakkındaki kanılar, son yıllarda değişmiş bulunmaktadır. Bir aylık bebeğe inek sütü verilmeye başlanabileceği söylenirken, şimdilerde bir yaşını doldurmamış bebeklere inek sütü önerilmemektedir.

İnek sütünün içerisinde bulunan bir maddenin bebeklerde alerji yapabileceği tespit edilmiştir. Ayrıca inek sütünün kansızlığa ve bağırsaklarda gizli kanamaya yol açabileceği, bununla da kalmayıp içerisinde Omega-3 ve Omega-6 bulunmadığı belirtilmektedir; dolayısıyla bebeğin gelişimini yeterince destekleyememektedir. Bebeğin sinir sistemi, beyin hücreleri ve retina tabakası gelişememektedir. Hazmı anne sütüne göre çok daha zor olmakla birlikte, iyot ve çinko bakımından da oldukça fakir bir içecektir. Çinko bakımından fakir olan bir gıda, bebeğin bağışıklık sistemini destekleyemeyecek ve zihinsel gelişimine gerekli katkıyı sağlayamayacaktır. İhtiyacından çok fazla protein, sodyum, klor ve potasyum alan bebeğin tam gelişemeyen böbrekleri zarar görebilmektedir.

Bütün bu sebeplerden dolayı, bir yaşını doldurmamış bebeğe inek sütü verilmemelidir.

İnek sütü yerine

Yeri doldurulamayan anne sütü yeterli değilse, arka plana itilen inek sütünün ikamesi ne olmalıdır? Tabii ki keçi sütü… İnek sütü yerine bebeğinize gönül rahatlığıyla keçi sütü verebilirsiniz. Neden mi?

Sindirimi inek sütüne göre çok daha kolaydır. İnek sütünden daha fazla kalsiyum içerirken, çeşitli vitamin ve minerallerin de keçi sütünde daha fazla olduğu gözlemlenmektedir.

Anne sütüne en yakın olarak keçi sütü kabul edilmekte ve bebeklere de keçi sütü içirilmesi önerilmektedir.

Bu görüşün aksini savunan uzmanlar da yok değildir. Görüşler ikiye ayrılmış durumdadır. İnek sütünün önceliğini savunan ve keçi sütüne bebek beslenmesinde yer verilmemesi gerektiğin söyleyen uzmanlardan etkileniyorsanız, doktorunuzun fikrini almanızda yarar bulunmaktadır. En önemlisi de bebeğinizi gözlemlemenizdir.

Yazar Tuba KARADAĞ

Fiskosta.com'un sizlerle olabilmesi için yorum ve desteklerinizi bekliyoruz. Lütfen yazılarımızı sosyal ağlarınızda paylaşın. Sevgiler. :)

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir