Anasayfa / Anne&Bebek / Bebeklerle İlgili Doğru Bilinen Yanlışlar

Bebeklerle İlgili Doğru Bilinen Yanlışlar

Tırnak kesmek için kırkını beklemek!

Bebeklerin tırnaklarının kırkı çıkmadan kesilmemesi gibi bir uygulama vardır; bu yanlış bir davranıştır. Aksine, tırnaklar uzadığında, yani tırnak yatağını geçtiğinde kesilmelidir.

Şekerli su sarılığa iyi gelir!

Halk arasında sarılık olan bebeğe şekerli su verilir; bu da hiç doğru bir uygulama değildir. Bebek beslenmesinde, hele hele de 1 yaşından önce, şekerli gıdalardan daima uzak durulmalıdır.

İlk 3 ay emzik verilmez

Anneler, ilk üç ay bebeğe emzik vermemeye dikkat ederler. Çünkü ilk günlerde bebekler, emziği tutamazlar. Uğraş sonucu emziği tutmayı başarılar, ancak bu sefer de annesinin memesini emerken zorlanırlar; anne memesini tutarken yapılan damak hareketleri ile emzik tutarken yapılanlar farklıdır. En doğrusu, ilk 3 ayda emzik verilmemesidir.

Emziren anne üşütürse bebeğe bir şey olmaz

Anne üşüttüğü zaman, bu durumun süt yoluyla bebeğe geçmesi söz konusu değildir. Üşüten annenin kendi karnı ağrır, bu sıkıntılar bebekte hissedilmez.

Masaj yaparken zeytinyağı kullanılmamalı

Bebek masajı yapılırken zeytinyağı kullanılmamalıdır; çünkü zeytinyağında yüksek oranda oleik asit bulunmaktadır. Bebek cildine zarar verebilen zeytinyağı yerine, bebekler için üretilen bebek yağlarının kullanılması önerilir.

Bebekler büyüdükçe şaşılıkları da geçer!

Şaşılık, 1 yaşına kadar fizyolojik olarak kabul edilmekle birlikte, yine 1 yaşını doldurmasına rağmen düzelmemiş şaşılıklar için hemen doktora başvurulmalıdır.

Bebekler her ağladığında televizyon izletilerek sakinleştirilmelidir!

0-3 yaş arası bebeklerin dikkat aralıklarının oluştuğu bir dönem olduğu için çok önemlidir. Bu dönemde çok televizyon izletilen çocukların daha geç konuştuğu ve çevreleriyle iletişim kuramadığı gözlemlenmiştir.

Sütüm yetmiyor, bebeğime mama da vermeliyim!

Bu endişeyi hemen hemen bütün anneler taşırlar ve gereksiz yere mama da verirler. Peki, gerçekten bebeğe anne sütünün yeterli gelip gelmediği nasıl anlaşılır? Bebek gün içerisinde en az 5-6 kez bezini ıslatıyorsa, anne sütüyle doyuyor demektir. Buna rağmen sütünün yetmediğini düşünen anne, doktoru ile görüşmelidir ve kendi kararıyla mama takviyesi yapmamalıdır.

Yalnız yatarsa korkar!

Bebeğin odasının 6. aydan itibaren ayrı olması gerekir. Bu yaş sınırı en fazla 2 yıla kadar uzatılabilir. 2 yaşından sonra ise, aynı yatakta yatmanın doğru olmadığı gibi mutlaka odaları da ayrılmalıdır.

İshal olduğunda ağızdan alınan gıdalar kesilmemeli

1 yaşından küçük çocuklara ishale karşı mutlaka anne sütü verilmelidir. 1 yaşından büyük olanlara ise muz, elma, havuç suyu, yoğurt ve ayran verilmelidir. Ayrıca bol bol su içirilmesi de çok önemlidir.

Yazar Tuba KARADAĞ

Fiskosta.com'un sizlerle olabilmesi için yorum ve desteklerinizi bekliyoruz. Lütfen yazılarımızı sosyal ağlarınızda paylaşın. Sevgiler. :)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir