Anasayfa / Yazarlar / Bir Erkek Daha Ne İster?

Bir Erkek Daha Ne İster?

“Asalet; boyda değil, soydadır. İncelik; belde değil, dildedir. Doğruluk; sözde değil, özdedir. Güzellik; yüzde değil, yürektedir.” sözü bilindiği üzere, tüm dünyaya ışık olan büyük mutasavvıf ve düşünür Hz. Mevlana’ya aittir.

Ne güzel de söylemiş yüce düşünür, “asalet boyda değil, soydadır” diye değil mi? Ben de bu asalet kavramını erkeklerden çok, kadınlara yakıştırırım. Değil mi ki asalet, her şeyden önce kalp güzelliğini, ayakta dimdik durabilmeyi, yüksek karakterli olabilmeyi, tüm zorluklara rağmen cesaret gösterebilmeyi, her şartta edepli ve ahlaklı kalabilmeyi, kötülüğe iyilikle karşılık verebilmeyi, yanlışı gerektiğinde doğruya çevirebilmeyi, doğruyu sırası gelene değin bekletebilmeyi, haklıyken bile bazen susabilmeyi, haksızken kabul edebilmeyi, bir bakışla, duruşla ya da konuşmayla saygı uyandırabilmeyi içeren bir yaradılış özelliğidir; öyleyse, sabır ve nezaket timsali olmak gerektiren böylesi bir vasfa erkekten ziyade, kadın yakıştırılabilir.

Unutulmamalıdır ki kadın, beyaz bir sayfa gibidir; asla leke kaldırmaz. Beyaz renk, malum, temizliğin, saflığın simgesidir. Masumiyet demektir beyaz, asalet demektir. Huzur ve güven verir. Bu yüzdendir ki, beyaz da kadının rengidir; kadın ile beyaz bütünleşmiş, özdeşleşmiştir.

Kadınlardan çok şey beklendiği yanlış değildir: Nerede oturacağını bilsin, nerede kalkacağını bilsin, ne zaman konuşacağını ya da susacağını kestirebilsin. Yetmez, bir de çocuklarını yetiştirsin. Zaten bu yüzden değil midir ki, kadın özeldir ve seçicidir. Seçtiği erkekse, çok şanslıdır ve doğal olarak da çok mutlu olacaktır.

Şimdi, burada soru şu: Bir erkek daha ne ister? Bunlar ona yetmiyorsa, o kadını zaten hak etmiyor demektir.

Haksız mıyım?

Yazar Köşeli Adam

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir