Anasayfa / Anne&Bebek / Bir Yaşından Önce Bebeklerin Yememesi Gerekenler

Bir Yaşından Önce Bebeklerin Yememesi Gerekenler

1 yaşından önce verilen tuzun bebeklerin damarlarında birikerek, onların erken yaşlardan itibaren hipertansiyon hastası olmalarına neden olduğunu biliyor muydunuz? Peki ya inek sütü, buğday unu gibi besinlerin erken verilmesinin gıda alerjisine yol açtığını?…

Bebekler, 6 aylık olana kadar mutlaka anne sütü verilmelidir ve 6. aydan itibaren de ek besinlere yer verilmelidir. Henüz 6 ayını doldurmamış bebeklerin mide-bağırsak sistemleri, yeterince olgunlaşamamıştır; bu yüzden, ek besinleri almaya hazır değildirler.

1 yaşından önce bebeklere verilmesi yasak gıdalar

Kimi besinler vardır ki, 1 yaşından önce bebek beslenmesine dâhil edilmesi gıda alerjisini tetikler.

Bal

Bebeklere 1 yaşından önce bal verilmesi kesinlikle yasaktır; çünkü Clostridium Botulinum adında bir hastalığa yol açabilmektedir. Bir bakterinin sebep olduğu bu hastalık, toz, toprak ve balda üreyebilmektedir. Bal tüketen bebeğin bağırsaklarında toksin oluşarak, gıda zehirlenmesi söz konusu olabilmektedir.

Bal, bebeklere ancak 1 yaşından sonra az miktarlarda verilebilir. Hazır mamalarda bulunan bal ise, aynı riski taşımamaktadır; çünkü mama, hazırlanırken yüksek derecede ısıtılmaktadır.

Tuz

Bebeklerin 1 yaşına kadar tuz ile tanışmamış olması gerekmektedir. Evde yapılan yemeklerin bebeklere yedirilmesiyle tuz tüketiminin sağlandığı göz önünde bulundurulmalıdır. 1 yaşından küçük bebeklerin yarım çay kaşığından daha az tuz tüketmeleri gerekiyor. 1-3 yaş arası çocukların almaları gereken tuz miktarı ise, 1 çay kaşığı civarındadır. 4-8 yaş arası çocukların da 2 çay kaşığının altında tuz tüketiyor olmasına dikkat edilmelidir.

İnek sütü

Bebeklere inek sütü verilmeli midir, tartışması yaşanırken, inek sütünün kabızlık, alerji ve demir eksikliğine neden olduğu ispatlanmış durumdadır.

Yumurta akı

Yumurtanın beyazı da riskli besinler arasındadır; alerjiyi tetiklemektedir.

Çilek, çikolata ve kakao

Bebeklerin yoğurtlarına katılarak yedirilen çilek başta olmak üzere, kakao ve çikolata da alerjik reaksiyona neden olan besinler arasında bulunmaktadır.

Şarküteri ürünleri

Sadece bebeklerin değil, yetişkinlerin de kaçınması gereken şarküteri ürünleri, nitrat ve aşırı tuz barındırır; kalp-damar ve böbrek hastalıklarına davetiye çıkarır.

Kuruyemiş

Fındık, fıstık ve badem gibi sert taneli besinlerin nefes borusuna kaçması ile bebeklerde boğulmalara neden olabilirler; bu yüzdendir ki, daima dikkatli olunmalıdır.

Yazar Tuba KARADAĞ

Fiskosta.com'un sizlerle olabilmesi için yorum ve desteklerinizi bekliyoruz. Lütfen yazılarımızı sosyal ağlarınızda paylaşın. Sevgiler. :)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir