Anasayfa / Estetik / Burun Estetiği
Burun ameliyatı sonrası
Burun estetiği sonrası

Burun Estetiği

Burun estetiği sonrası nasıldır, dikkat edilmesi gerekenler nelerdir? Burun estetiğine dair sizler için genel bir yazı hazırladık.

Estetik denilince, akıllarda hep yapay bir görünüm canlanır. Bu algının yerleşmesinde hatalı ameliyatların olduğu kadar, aslında kişilerin tercihlerinin de payı bulunuyordu. Öyle ki özellikle burun estetiğinde küçük ve kalkık tarz, yani öyle her insanda rastlanamayacak bir burun beğeni topluyordu.

Her ne kadar bir zamanlar moda olsa da doğallığın dışında bir görüntü yarattığı için, söz konusu tarzdaki burunlar artık tercih edilmiyor. Peki, burun estetiği yaptırmayı düşünenlerin tercihi ne yönde oluyor?

Estetik uzmanları, sahip olunandan bile doğal bir görüntü yakalanması için çalışıyor.

Doğal burun trendi

Burun estetiği, daha serin olan sonbahar ve kış aylarında tercih edilir. Ayrıca, yüzün gelişimini tamamlamış olması da önemlidir.

Burunda doğal bir görünümün yakalanması için, eskiden olduğu gibi salt burun üzerinde çalışılması yeterli gelmeyecektir. Yüzün oranları ve genel özelliği de dikkate alınır.

Özellikle de alın ve çene ile burun arasındaki uyum göz önünde bulundurulur. Şayet gerekirse, daha doğal ve hoş bir görünümün yakalanması için elmacık kemikleri ve çene bölgelerinde de ufak tefek değişiklikler yapılır.

Burunda işlevsellik

Yaşamak için nefes almaya ihtiyaç duyulduğuna göre, sağlıklı nefes alışverişinin de yine sağlıklı bir burunla mümkün olacağını hatırlamak gerekir.

Görsellik bir yana, estetik ameliyatında burnun işlevsel açıdan da kusursuzluğu sağlanır.

Hastaların fikirleri de alınıyor

Hastaların ameliyat öncesinde fikirlerinin alınması da önemli bir etkendir.

Uygun ve uygulanabilir bir fikirde ya da talepte bulunan hastalar, doktorlar tarafından dikkate alınıyor. Tüm hastalarla bilgisayar programlarının yardımı ile kapsamlı bir görüşme gerçekleştiriliyor. İstenilen sonucun nasıl olabileceği ve nasıl olması gerektiği yönünde fikir birliğine varılıyor ve böylece, işin şansa bırakılmaması sağlanıyor.

Burun ameliyatı sonrası bakım ve dikkat edilmesi gerekenler

Burun ameliyatı sonrası zor mudur, zorluklar nelerdir, merak edilir.  Özellikle nelere dikkat edilmesi gerektiğini dilerseniz maddelendirelim:

1-Ameliyattan sonraki 4-5 saat su içmekten kaçının.

2-Doktorunuzun belirttiği ilaçlar dışında, aspirin dahil herhangi bir ilaç kullanmayın.

3-Ameliyattan yaklaşık 1 hafta sonra bol su almaya başlayabilir, lokal anestezili boğaz pastilleri kullanabilir, karbonatlı su ile boğaz gargarası yapabilirsiniz.

4-Burnunuzdaki silikonlar alınıncaya kadar yoğun etkinliklerden kaçınmalısınız.

5-Ameliyattan sonra yaklaşık 2 ay boyunca güneşten sakının.

6-Spor yapıyorsanız, fitness gibi ağır sporlara ameliyattan sonraki ikinci aydan itibaren başlayabilirsiniz.

Yukarıda belirttiğimiz konuları doktorunuzla görüşmenizde de elbette fayda var.

Bunların dışında;

Burun estetiği sonrası morluk ve şişlikler olacağından istirahat önemlidir. Kafanın biraz yukarıda tutularak 2-3 gün dinlenilmesi gerekir.

Başı aşağı eğerek bir şeyler okumak, telefonla yine aynı şekilde ilgilenmek burna zarar verebilir; 2 hafta boyunca buna dikkat edilmelidir.

Enfeksiyon riskine karşı burun ameliyatı sonrası lens kullanımı 1-2 ay ertelenmelidir.

Burun estetiği sonrası alkol kullanımı da ilk bir hafta yasaktır; yanı sıra aşırı sert ya da baharatlı gıdalardan da kaçınılmalıdır.

Yine burun estetiği sonrası hamam, sauna gibi sıcak ve nemli ortamlardan uzak durmak gerekir.

Bitirirken, gıdık estetiğine dair yazımızın da ilginizi çekebileceğini hatırlatalım.

Burun estetiği sonrası dikkat edilmesi gerekenleri ve bazı önemli konuları ayrıntılı olarak konuştuk. Dilediğiniz gibi bir burna sahip olduğunuz, güzel günler dileklerimizle…

Yazar Tuba KARADAĞ

Fiskosta.com'un sizlerle olabilmesi için yorum ve desteklerinizi bekliyoruz. Lütfen yazılarımızı sosyal ağlarınızda paylaşın. Sevgiler. :)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir