Anasayfa / Edebiyat / Charles Dickens/Büyük Umutlar

Charles Dickens/Büyük Umutlar

Büyük bir yazar, esrarengiz bir kitap; Charles Dickens, Büyük Umutlar.

Kasabadaki karanlık, ıssız ama bir o kadar da gizemli konağa henüz çocuk yaşta âdeta bir çeşit uşaklığı ifa etmek göreviyle getirilen Pip’in okuyucuyu mıknatıs misali çeken sürükleyici öyküsü…

Büyük Umutlar’ın sıra dışı bir kitap olduğunu söylemek yerinde olacaktır; çünkü zamanın durdurulduğu konakta gelinliğiyle dolaşan bir kadınla, söz konusu kadının hizmetine bakan güzel kızla ve bunların yaşamına iradesi dışı dâhil olan roman başkişisi Pip’le özgün bir öykü çıkmıştır ortaya. Yanı sıra bunca gizeme okuyucunun merakının uyanması ve dolayısıyla sürükleyici olması, hem de karakterlerin betimlemesinin çok canlı tutulması, eseri günümüzde hâlâ okunur kılan etkenlerdendir.

Romandaki kurgunun çeşitli rastlantılarla desteklenmiş olmasına karşın, İngiliz yazar Charles Dickens, Büyük Umutlar kitabı ile dünya klasiklerine özel bir eser, hatta fazlası, bir şaheser bırakmıştır.

Yazar Tuba KARADAĞ

Fiskosta.com'un sizlerle olabilmesi için yorum ve desteklerinizi bekliyoruz. Lütfen yazılarımızı sosyal ağlarınızda paylaşın. Sevgiler. :)

Beni de oku :)

Göstergebilim nedir? Metinlerarasılık göstergelerarasılık

Göstergebilim (Semiyoloji) Nedir? Örnekleri, Çözümlemeleri | 6 ve Kara Kitap İncelemeleri

Göstergebilim nedir? Göstergebilimsel çözümleme örnekleri, edebiyatta metinlerarasılık, metinlerarası kavramlar kuramı, göstergebilim kavramları… Dilerseniz, göstergebilim nedir, ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir