Anasayfa / Anne&Bebek / Çocuklarınızla Nasıl İletişim Kuracağınızı Şaşırdınız mı?

Çocuklarınızla Nasıl İletişim Kuracağınızı Şaşırdınız mı?

Çocukların çok da ciddiye alınmaması gerektiği, çünkü henüz idrak yetilerinin gelişmediği algısından olacak, onları göz ardı eder, hatta daha da ileri giderek, bulunduğumuz ortamda yok farz ederiz. Oysa bilmeyiz ki, bizi büyük bir dikkatle izleyen, sözlerimizi bir teyp misali kaydeden ve öğrendiği her şeyi ilk fırsatta devirip döken de yine aynı çocuklardır. Peki, yetiştirilmesi büyük emek isteyen ve ebeveynler için ömürlük bir sınav arz eden çocuklarımızla nasıl iletişim kurmalıyız?

Kıyaslamaktan kaçının

Yapabileceğiniz belki de en büyük hatadır, çocuğunuzu bir başkasıyla kıyaslamanız; çünkü daha o yaşta kendisini yetersiz hissedecek ve aşağılık kompleksi ile büyüyecektir. Öyleyse, çocuğunuzu böylesi zor bir psikolojiye düşürmekten itinayla kaçınmalısınız.

İsteklerine karşı çıkmayın ve anlatın

Kışın dondurma, hatta yazın da kırmızı kar yemek gibi ipe sapa gelmez isteklerde bulunabilecek çocuğunuza karşı çıkmak ve arzularını kestirip atmak yerine, onunla konuşun ve neyin neden olamayacağını anlamasını sağlayın. Örneğin, gece arabayla gezmek mi istiyor? Böylesi bir gezinti için saatin geç olduğunu, ama iyi bir uyku çekmesi hâlinde, yarın mutlaka arabayla gezdirileceğini anlatın.

Fikirlerini alın

Dinlemesinde herhangi bir sakınca olmayan sohbetlerinizde çocuğunuza da yer açın. Konuşurken onunla da göz teması kurun, anlamasını ve öğrenmesini sağlayın, meraklandırın ve fikirlerini alın. Böylelikle, kendisini önemli ve değerli hissedecektir. Yalnız, bunu herkesin yanında ve her ortamda yapmayın ya da ölçüyü kaçırmayın ki, çocuğunuz kendisini olduğundan farklı bir kimlikte görmek talihsizliğine uğramasın.

Dinleyin ve sabredin

O yaşlarda çevresinde olup bitenlere karşı keskin bir merak duygusuyla kuşatılmış olan çocuğunuz, tarafınızdan dinlenildiğini gördüğünde önce mutlu olacak, sonra gururlanacak, en önemlisi de büyük güven kazanacaktır. Özellikle, sözünü kesmeden onu sabırla dinlemeniz ve varsa şayet, yanlışlarını düzeltmeniz çok faydalı olacaktır.

Örnek tavırlar sergileyin

İlk olarak ailelerini, derken öğretmenlerini ve nihayet kimi ünlü kişileri örnek aldıkları bilinen çocukların eğitiminin aileden başladığı bilinen bir şeydir. O hâlde, her ne olursa olsun çocuğunuzun yanında sinirlenmemeli, aşırı tepkiler göstermemeli, hele küfür etmek gibi bir hataya kesinlikle düşmemelisiniz. Olgun davranmalı ve sakin konuşmalısınız ki, çocuğunuzun nasıl sizin gibi olmaya çalıştığını keyifle gözlemleyebilesiniz.

Anne öpücüğünün mucizesi

Yazar Tuba KARADAĞ

Fiskosta.com'un sizlerle olabilmesi için yorum ve desteklerinizi bekliyoruz. Lütfen yazılarımızı sosyal ağlarınızda paylaşın. Sevgiler. :)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir