Anasayfa / Püf Noktası / Çorbalarınızın Lezzetini Arttıracak Sırlar
Lezzetli çorba yapmanın püf noktaları

Çorbalarınızın Lezzetini Arttıracak Sırlar

Lezzetli çorba yapmanın püf noktaları nelerdir? Lezzetli çorba nasıl yapılır?

Lezzetli çorbalar yaparken birkaç noktaya dikkat ederseniz, sonuç da fark edilir derecede olacaktır.

Lezzetli çorba yapmanın püf noktaları nelerdir?

1- Çorbalarınızın daha lezzetli olmasını istiyorsanız, et ya da tavuk suyuyla pişirmelisiniz. İri sığır kemiklerini et suyu elde etmek için kullanabilirsiniz.

  Et Suyundan Buz Küpleri yazımızı okursanız, lezzetli çorbalarınıza ekleyebilmek için fikir alabilirsiniz.

2- Yoğurtlu çorba yaparken yoğurdun kesilmemesinin sırrı tuzunun çorba piştikten sonra ilave edilmesinde saklıdır. Böylece çok daha lezzetli bir ayranlı çorbanız olacaktır.

3- Çok sevilen çorbaların başında gelen mercimek çorbasını daha lezzetli bir hâle getirmek için kaynama esnasına geldiğinde 2 su bardağı erişte ekleyebilirsiniz. Lezzetli mercimek çorbasının vitamin değerini arttırmak için ise çeşitli sebzelerle birlikte pişirilmelidir.

4- İşkembe çorbasını dana işkembesinden yapmak sağlık açısından önem arz etmektedir. İşkembenin üzerine bulunan yağların kazınıp temizlenmesi de diğer bir kuraldır.

5- Çorbanızı ateşten almadan önce rendelenmiş kaşar peyniri ile bir taşım kaynatırsanız, çok nefir bir lezzet elde etmiş olacaksınız.

6- Çorbaya tel ya da arpa şehriyeler su kaynadıktan sonra konulmalı ve bir taşım kaynatılmalıdır. Daha sonra da, yapışmaması için karıştırılıp kendi halinde pişmeye bırakılmalıdır. Lezzetli şehriye çorbasının sırrı buradadır.

7- Sebze çorbalarının lezzetine lezzet katmak için çok küçük parçalar hâlinde doğranan kestaneler ekleyerek farklı bir tat elde edebilirsiniz.

⇒  En Lezzetli Arnavut Ciğeri yazımızdan dışarıda yediğiniz arnavut ciğerinin lezzet sırrını öğrenebilirsiniz.

8- Üzerine naneli ve biberli yağ dökülecek olan çorbanın bir sırrı vardır; nane yağa değil, çorbaya eklenmelidir. Böylece nanenin o hoş kokusu çorbaya geçecek ve harika bir lezzet verecektir.

Taşan çorbalarınız için

Çorbanızın içine birkaç tane buz parçası atarak taşmasına mani olabilirsiniz.

Çok sulu olan çorbalar

Lezzetli bir yemek hazırlamak istiyorsanız, çorbalarınız fazla sulu olmamalıdır.

2 kaşık eritilmiş tereyağını bir kaşık unla karıştırıp yavaş yavaş pişmekte olan çorbaya ekleyerek çorbanızın kıvamını koyulaştırabilirsiniz.

⇒  Lezzetli Pirinç Pilavı yazımızdan sonra en güzel pirinç pilavını siz yapabileceksiniz. 🙂

Koyu kıvamlı çorbalar yapmak istiyorsanız

2 yemek kaşığı mercimeği, pirinci, kuru bezelyeyi, buğdayı ve nohudu un hâline getirin. Bu karışımı çorbalarda kullanın. Hem daha doyurucu olacak hem de sağlıklı bir çorba elde etmiş olacaksınız.

Yağı fazla olan çorba

Yağını fazla kaçırdığınız çorbalarınıza bir marul yaprağını birkaç kez sokup çıkarın. Fazla yağın marul yaprağında kaldığını göreceksiniz.

Lezzetli çorbalar yapmanın püf noktalarını öğrendikten sonra sizler de basit lezzetli çorbalar hazırlayabilirsiniz.

  Lezzetli Salata yazımızı mutlaka okuyun. Salatayı böyle yaparsanız kat kat daha güzel olacaktır.

Yazar Tuba KARADAĞ

Fiskosta.com'un sizlerle olabilmesi için yorum ve desteklerinizi bekliyoruz. Lütfen yazılarımızı sosyal ağlarınızda paylaşın. Sevgiler. :)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir