Anasayfa / Püf Noktası / Çorbalarınızın Lezzetini Arttıracak Sırlar

Çorbalarınızın Lezzetini Arttıracak Sırlar

Çorbalarınızın daha lezzetli olmasını istiyorsanız, et ya da tavuk suyuyla pişirmelisiniz; iri sığır kemiklerini, et suyu elde etmek için kullanabilirsiniz.

Yoğurtlu çorba yaparken yoğurdun kesilmemesinin sırrı, tuzunun çorba piştikten sonra ilave edilmesinde saklıdır.

Yayla-Çorbası[1]

Çok sevilen çorbaların başında gelen mercimek çorbasını daha lezzetli bir hâle getirmek için, kaynama esnasına geldiğinde 2 su bardağı erişte eklenmelidir; vitamin değerini arttırmak için ise, çeşitli sebzelerle birlikte pişirilmelidir.

İşkembe çorbasını dana işkembesinden yapmak, sağlık açısından önem arz etmektedir. İşkembenin üzerine bulunan yağların kazınıp, temizlenmesi de diğer bir kuraldır.

Çorbanızı ateşten almadan önce rendelenmiş kaşar peyniri ile bir taşım kaynatırsanız, çok nefir bir lezzet elde etmiş olacaksınız.

domates-corbasi[1]

Çorbaya tel ya da arpa şehriyeler, su kaynadıktan sonra konulmalı ve bir taşım kaynatılmalıdır; daha sonra da, yapışmaması için karıştırılıp kendi halinde pişmeye bırakılmalıdır.

Sebze çorbalarının lezzetine lezzet katmak için, çok küçük parçalar hâlinde doğranan kestaneler ekleyerek farklı bir tat elde edebilirsiniz.

Zayıflatan-Brokoli-Çorbası-Tarifi[1]

Üzerine naneli ve biberli yağ dökülecek olan çorbanın bir sırrı vardır; nane, yağa değil, çorbaya eklenmelidir; böylece, nanenin o hoş kokusu çorbaya geçecek ve harika bir lezzet verecektir.

Taşan çorbalarınız için

Çorbanızın içine birkaç tane buz parçası atarak taşmasına mani olabilirsiniz.

Çok sulu olan çorbalar

2 kaşık eritilmiş tereyağını bir kaşık unla karıştırıp, yavaş yavaş pişmekte olan çorbaya ekleyerek çorbanızın kıvamını koyulaştırabilirsiniz.

Koyu kıvamlı çorbalar yapmak istiyorsanız

2 yemek kaşığı mercimeği, pirinci, kuru bezelyeyi, buğdayı ve nohudu un hâline getirin. Bu karışımı çorbalarda kullanın; hem daha doyurucu olacak hem de sağlıklı bir çorba elde etmiş olacaksınız.

Yağı fazla olan çorba

Yağını fazla kaçırdığınız çorbalarınıza bir marul yaprağını birkaç kez sokup çıkarın. Fazla yağın marul yaprağında kaldığını göreceksiniz.

Yazar Tuba KARADAĞ

Fiskosta.com'un sizlerle olabilmesi için yorum ve desteklerinizi bekliyoruz. Lütfen yazılarımızı sosyal ağlarınızda paylaşın. Sevgiler. :)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir