Anasayfa / Sağlık / D Vitamini Ampul Nasıl Kullanılır, Aç mı Tok mu İçilir?
D vitamini ampul kullanım şekli
D vitamini ampul nasıl kullanılır?

D Vitamini Ampul Nasıl Kullanılır, Aç mı Tok mu İçilir?

D vitamini ampul nasıl kullanılır, fiyatları nedir?  D vitamini ampul kullanımı nasıldır?

D vitamini ampul faydaları nelerdir?

Son günlerde D vitamininin önemi, sürekli vurgulanıyor. D vitamini ölçümleri yapılıyor ve hemen hepimizde D vitamini eksikliği çıkıyor? Peki, D vitamini ampul ne için kullanılır?

•  Bağışıklık sistemini güçlendirir.

•  Kemik gelişimi için olmazsa olmaz bir vitamindir.

•  D vitamini ne işe yarar; hücreleri kuvvetlendirir.

•  Kasları güçlendirir.

•  Tiroit rahatsızlığının düzelmesine yardımcı olur.

•  D vitamini yararları, saymakla bitmiyor.

Bu kadar önemli olan bir vitamin, acaba besinlerde de bulunur mu? D vitamini hangi besinlerde bulunur yazımızı mutlaka okuyun. Hiç bilmediğiniz hangi gıdalarda D vitamini yer alıyor.

D vitamini yan etkileri ve zararları nelerdir?

Önceki yıllarda D vitamininin fazlalığının toksit etkisi yaptığı düşünülerek temkinli olunuyordu. Fakat son yıllarda bilinen hiçbir zararının olmadığı belirtiliyor. Hatta vücutta vitaminin değerinin mümkün olduğunca yüksek tutulmasına çalışılıyor.

D vitamini ampul kilo aldırır mı?

D vitamini ampulleri doğru kullanıldığında, kilo aldırma söz konusu değildir. Doğrudan iştah açıcı bir etkisi de bulunmamaktadır.

D vitamini ampul nasıl kullanılır?

D vitamini ampul-ampulü nasıl içilir biliyor musunuz?

D vitamini ampul, ekmek yardımıyla alınmaktadır. Ampulü kırın ve bir ekmeğe damlatarak tüketin.  İlla ekmeğe damlatmak zorunda değilsiniz; başka gıdalara da ekleyerek tüketebilirsiniz. Ancak şu an en çok önerilen yöntem budur.

D vitamini ampul kullanımı ağız yoluyla olduğunda, vücut tarafından emilmediği söylenmektedir. Eğer imkânınız varsa, D vitamini ampul içmek yerine D vitamini iğnesi de yaptırabilirsiniz.

Eczanelerde şırıngalar satılmaktadır. Ampuldeki yağ, şırınga yardımıyla iğne olarak yapılmaktadır.

D vitamini ampul içilir mi, nasıl alınmalı, diye soranlar çoğunluktadır. Direkt içerseniz, tadı size biraz ağır gelebilir.

D vitamini yağda çözülebiliyor. Bu yüzden iğnesini yaptırma şansınız yoksa, 1 ampulü kırın ve 1 yemek kaşığı zeytinyağıyla karıştırarak tüketin.

Bebeklerde D vitamini ampul kullanılabilir. Ancak mutlaka doktoruyla iletişim halinde olmalısınız. Özellikle hamilelikte, D vitamini eksikliğini gidermeye özen göstermelisiniz.

D vitamini aç mı tok mu içilir?

D vitamini ampul, aç karnına içilmelidir. Yağlı kapsüllerin ve yağda eriyen vitaminlerin aç karnına içilmesi önerilir.

D vitamini ampul nasıl kırılır?

Daha önce hiç vitamin ampulü kullanmayanlar, ampulü nasıl kıracağı konusunda tereddüt ediyor.

D vitamini ampulü nasıl kırılır, diyenler; bir peçete ya da bezden yardım alın.

Ampulün ince kısmından bir peçeteyle tutarak kırın. İnce bir cam olduğu için elinizi kesebilirsiniz. Sakın direkt kırmaya çalışmayın.

D vitamini ampul fiyatları ne kadardır?

D vitamini ampul fiyatı ne kadar? 2.50 – 3 TL’dir.

Biz, bugün eczaneden temin ettik. D3 vitamini ampul fiyatı 3.00 TL idi.

D vitamini ampul dozu nedir?

Ampullerde 300.000 ünite bulunmaktadır.

Bunların dışında, bazı markaların bitkisel içerikli D vitamini takviyeleri de bulunmaktadır.

D vitamini içeren besinlerden mantar da,  D vitamini desteği sağlayacaktır. İbrahim Saraçoğlu’nun mantar kürü tarifini sakın kaçırmayın.

D vitamini ampul kullananlar ve yorumları


D vitamini ampul kullanıyorum; sabahları daha dinç uyanıyorum.


Herkesten duyuyorum; D vitamini kilo aldırır diye. Doktor D vitamini eksikliği için ampul önerdi. Bilemiyorum ne yapacağımı.


D vitamini içeren ampuller yerine, somon balığı tüketiyordum. Ancak D vitaminim çok düşük çıktı. D vitamini takviyesi ampul kullanıyorum.


Kızlar gebelikte D vitamini ampul kullandım; hiç grip olmadım, kendimi daha dirençli hissettim.


3 aydır vitamin d vitamini ampul kullanıyorum.  Zaten ayda bir kez alınıyor. Şimdilik bir fark hissetmedim.


Her zaman D vitamini ilaçları, ampul olarak anılıyor ama tabletleri de var. Bitkisel bir markanın tabletini kullanıyorum. Bu kış hiç grip olmadım.


Ya benim D vitaminim 7 çıktı.  D vitamini ilaç ampul yazdı doktorum. 15 günde bir kullanıyorum.


D vitamini ampul ne zaman kullanılır; prospektüste bir şey yazmıyor kızlar.

D vitamini ampul nasıl kullanılır yazımızı sosyal ağlarımızda paylaşalım. Belki bir insanı sevindirirsiniz.  🙂

Not: D vitamini artık reçetesiz satılmamaktadır.

Yazar Tuba KARADAĞ

Fiskosta.com'un sizlerle olabilmesi için yorum ve desteklerinizi bekliyoruz. Lütfen yazılarımızı sosyal ağlarınızda paylaşın. Sevgiler. :)

133 Yorumlar

 1. Devit 3 vitamini kilo aldırirmi söylermisiniz lütfen. ben bugün dahiliye doktoruna gittim ve bana bir süru tahlil yapTılar şeker hastalığından şüphelendiler çunku aşırı kilo kaybım var ama şeker hastalığım çıkmadi şükur. d vitamini eksikliği çıkti yani kemik erimesi hastalığï ve ben kilo almak istiyorum çok zayifim bi bilginiz varsa lütfen soylermisiniz devit 3 kilo aldıriyormu

  • Melisa Hanım, geçmiş olsun. Yukarıdaki yazımda da belirttiğim gibi D vitamini takviyesi kilo aldırmıyor. Yapılan çalışmalar D vitamininin iştah açıcı özelliği de olmadığını belirtiyor. Doktorunuzun önerdiği gibi kullanın lütfen. Sevgiler. 🙂

   • Hayırlı günler ben tek kullanımlık d vitamini kullandım. bir hafta adetim gecikti o yüzden olabilir mi.

    • Hiç sanmıyorum. D vitamini eksikliği regl dönemi ile ilgili problemlere neden olabiliyor; ama D vitamini takviyesi kullanmanın adet gecikmesi yaptığına dair bir bilgiyle karşılaşmadım.

 2. İyi günler benim d vit :11.4 çıktı doktorum oral damla 50.000 ı.u olarak hafta nın bir günü şişenin tamamını içmemi söyledi ben bunu ayranın içine döküp içersem vitaminin değerinde bir kayıp olur mu şimdilik 6 hafta devem etmemi söyledi .

 3. Merhaba bemim bir sorum olucak. d vitaminim 7 çıktı coledan damla günde 6 damla şeklinde verdi, bu az değilmi ya? bunu veren aile hekimi sağlık ocağı. bence çok düşük ama nettede okuyorum d vitamini alımıyla ilgili acaip karmaşa yazılar var. ampul zararlı diyenden tutun ayda bir almak sakıncasız diyenler vs aklım çorba oldu bilgilendirirmisiniz?

  • Merhaba Derya Hanım,
   Ben de güvendiğim hocalarımızın ve bilim insanlarımızın makaleleriniz takip ediyorum ve kitaplarını okuyorum. Oradan öğrendiklerimi sizinle paylaşıyorum. Doktorunuzun verdiği D vitamini miktarına benim karışmam söz konusu olamaz. Şunu belirtebilirim ki örneğin Ahmet Aydın Hocamız 50 kilo civarında olanlar için 5-6 damla D vitamini öneriyor. (1000 ünite olanlardan)
   D vitamini ampulünün zararlı olabileceğini savunanalar var çünkü tek ampul kırılıp alındığında birden fazla vitamin yüklemesi olabileceği belirtiliyor. Ampul tercih edenler bir ampulün yarısını kullanabilirler. Yani her ay yarım doz şeklinde de kullanabilirsiniz. Sevgiler.

 4. Tuba hanım benim d vitamini değerim 6.52 çıktı. Doktor bey” 4 şişe d vitamini veriyorum haftada 1 kere 1 şişe bardağa dökerek içmeniz gerek. Dört şişe bittikten sonra bir dört şişe daha içeceksiniz” dedi. Sizin düşünceniz nedir. Birde kan ve vitamin haplarıda kullanıyorum

  • Geçmiş olsun Yasemin Hanımcım. D vitamininiz çok düşük çıkmış. Bu nedenle doktorunuz haftada bir kez kullanmanızı istemiş. Doktorunuzun önerilerine tabii ki uyun. Tam güneşlenme mevsimindeyiz. Mutlaka öğle saatlerinde güneşten de yararlanmaya çalışın. Sevgiler. 🙂

 5. D vitamini ampul me kadar kullanılır teşekkür ederiz

  • Melis Hanım merhaba,
   Kilonuz, yaşınız ve şu anki D vitamini değerinize göre almanız gereken D vitamini miktarı da değişecektir. Bu yüzden lütfen doktorunuza danışarak kullanın.

 6. Merhaba Tuba hanım. Benim D vitaminim 15 çıktı ve doktorum 2 adet ampul verdi. Kontrol için 2. İlacımı kullandıktan 1 ay sonra mi kontrole gideceğim acaba. Orasını malesef tam anlayamadım da. Şimdiden teşekkkürler.

  • Merhaba Sibel Hanım. D vitamini takviyesi kullandıktan sonra yaklaşık 20 gün civarı D vitamini yüksek görünüyor. Bu yüzden daha doğru bilgi elde edebilmek için 2. ampul kullanımından 1 ay sonra D vitamini değerinizi ölçtürmenizi tavsiye ederim.

 7. d3 oral damla doktor verdi. d vitamini eksikliği için. sekiz damla sabah akşam ama aç karnına mı tüketiliyor?

  • Osman Müftüoğlu, D vitamini yağda çözündüğü için aç karnına tüketmeyi öneriyor. Ben de şimdiye kadar öyle yapıyordum. Canan Karatay da tok karnına yağlı bir yemek sonrasında D vitamini takviyesi alınmasının daha iyi olacağını belirtiyor.

 8. Meryem ozkulluk

  Aile hekimim d vitaminin çok düşük güneşten alamassin dedi.3 adet oral iğne verdi. kemik agrilarim kas agrilarim geçti. haftada kullan dedi benim ağrılar haftası geçince başlıyordu. bende eczaneden alıp alıp içtim 7 kutu kullandım ama ağrı yine başladı. ölçüm yaptıramadım içmeye devam etmeli miyim?

  • Tabii ki hayır Meryem Hanım. Lütfen bu şekilde bilinçsizce D vitamini kullanmayın. Mutlaka doktorunuzla görüşün. Kemik ağrılarınızın başka bir sebebi de olabilir. Geçmiş olsun.

 9. Merhaba ben meral, D3 vitaminin ignesini vurulduktan sonra etkisi hemen fark edilir mi yani hemen etki gosterir mi yoksa aradan zaman gecmesimi gerekiyor sevgiler

 10. Tuba hanım merhabalar, benim d vitamin 14 cıktı ve bana 3’lu ampül verdi. ekmege damlayarak kullanmamı söyledi. ben 1 ampulü 1 gunde tukete bilirmiyim yada yarı yarı 2 gune bölerek kullansam olurmu? Peki yan etkisini nasil gösterir? ben ilaçların yan etkilerinden cok etkileniyorum şimdiden tesekkürler.

  • Merhaba, D vitamini ampulünü kırdığınızda kalanı saklama gibi bir şansınız yok. Şimdiye kadar D vitamini ampulünü bir kerede kullanabileceğimiz belirtiliyordu. Som zamanlarda çeşitli sağlık makalelerinde tek bir ampulün fazla geldiği belirtiliyor. O yüzden D vitamini ampulünun yarsını siz kullanıp, diğer yarısını evdeki diğer bireylerden birine verebilirsiniz.
   Ben artık ampulün yarsını kullanmaya başladım. Sevgiler. 🙂

 11. Tuba Hanım merhaba. Ben d vitamini kullanmaya basladıgımdan beri yüzümde sivilceler olusmaya basladı. Sebebi bu mudur yoksa farkli yerde mi aramaliyım. Dr colegan d3 verdi, gunde 4 damla dedi. Sivilceler o kadar rahatsiz edici ki birakmayi dusunuyorum.

  • Merhaba bu konuda bilgi sahibi değilim ama böyle bir bilgiyle karşılaşmadım. Öncelikle başka şeyleri göz önünde bulundurun. Bu aralar beslenme düzeninizi tekrar gözden geçirin. Mevsimsel olarak biraz fazla domates tüketmişseniz sivilcelenmeye sebep olabilir.

  • Merhaba Aysude hanım kızıma 2 hafta bir dvit3 ampul veriyorum. sizdeki marka içeriğinde farklı bileşen olabilir. 3 tl. ampul 300 000 iu ve kızım 44 kilo ve sivilceleri geçti. kışın 2 haftada bir yazın ayda bir bu şekilde, kendim kışın haftada bir ampul alıyorum düzenli ve surekli. yan etkisini görmedim. NCBI da yayınlanan makalelerde tek dozla 540000 iu tek doz uygulamalarıyla hiç bir yan etkiye rastlanmadığını yazan araştırmalar var. yaşlılara haftada bir düzenli 300 000 iu uygulamalar yine oradaki makalelerde mevcut. şöylede düşünün yan etkisi olmuş olsa raşitizm olan çocuklara 300 000 iu doz tek seferde enjekte edildiğinde onlarda olurdu. ufacık bedenler sonuçta. bence ucuz tedavi olması ilaç kartellerinin işine gelmeyeceği için kendileri daha çok vitamin desteği ve ilaç satmak amacıyla insanları yanlış yonlendiriyorlar. hiç bir yan etkisi yok. bağışıklığı güçlendirdiği kesin.

 12. Doktor bana her gün 30 damla devit 3 kullanmamı önerdi. 2 kutu yazmış yeterli olur mu acaba? sonucum da 3.3 çıkmış.

 13. Benim d vitamini değerim 19 ve bir ampül kullandım on gün önce ama hala kalca kemigim ve bacak agrilarim devam ediyor. Ne surede etki eder acaba, 2. ampulu ne zaman kullanmaliyim sizce?

 14. benden devit 3 i.m oral ampul tanesine 30 tl aldılar. siz 3 tl diyosunuz doğru mu?

 15. Merhabalar ben 16 yaşındayım DEVİT 3 boy uzatır mı?

  • Merhaba Cerenciğim, D vitamini kemik gelişimine büyük katkı sağladığı için boy uzamasını da destekleyecektir. Mutlaka D vitamini değerini ölçtürerek doktorunun gözetiminde kullanabilirsin. Sevgiler. 🙂

 16. Merhabalar. Kızım 20 yaşında Hidroksi vit D 18,5 çıktı, Magnezyum ve kalsiyum değerleri normal D vit takviyesi almalı mı? Teşekkür ederim.

 17. Oğlum 9 yaşında devit 3 ampul kullanabilir mi?

 18. Merhaba doktorum Coledan-D3 150.000 I.U/10 ml oral damla verdi ve kendisi direk iç hepsini ayda 1 alırsın demesine rağmen, eczaneci günde 6 damla dedi acaba hangisini yapmalıyım? Direk içsem bir yan etkisi olur mu?

  • Sanırım bir yanlış anlaşılma olmuş. Damla verilmesindeki amaç günlük düzenli olarak vitamin alımını sağlamaktır. Doktorunuza tekrar danışma imkanınız yoksa eczacınızdan teyit alabilirsiniz. Geçmiş olsun.

 19. ocak ayı ölçümü d vitamini 62 olan biri haziran ayında d vitamini ampulu içse d vitamini fazlalığı olur zarar görür mü?

  • Merhaba Meral Hanımcığım,
   D vitamini değerinin 100’ü aşmaması tavsiye ediliyor. Güneşin bol bol olduğu bu aylarda D vitaminini güneşten alabilmek çok daha iyi olacaktır.
   Ölçüm olarak da bir şey söyleyemem çünkü 1 ampulden alınan ortalama D vitamini miktarı kişinin bünyesine göre değişiyor. Belki yarım ampul kullanmayı deneyebilirsiniz. Zaten ampulün tamamını bir seferde almak pek önerilmiyor.
   Geçmiş olsun, sevgilerimle.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir