Anasayfa / Beslenme&Diyet / Daha Fazla Kalori Harcamanın Sırları

Daha Fazla Kalori Harcamanın Sırları

Kaloriyi yavaş yavaş azaltın

Organizma, mevcut vücut kilosunu korumaya programlanmıştır; bu nedenledir ki, diyet yapan kişilerin kiloları inatla aynı kalır. Aniden düşük kalorili beslenmeye başlayan vücut, kilo vermemekte ısrar eder. Metabolizma yavaş yavaş çalışmaya başlar ve kilo vermek süreci de yavaş olur. Sağlıklı ve dengeli kilo vermenin ilk kuralı, kalori miktarını birden değil, yavaş yavaş azaltmaktır.

Kaslarınızı çalıştırın

Kasları güçlü olan kişilerin metabolizmaları da hızlı çalışır. Kaslarınızı güçlendirecek sporlar yapmak, size avantaj sağlayacaktır; bu sayede hem kalori yakacak hem de kas kütleniz genişlerken yağ kütleniz azalacaktır.

Protein almaya özen gösterin

Yumurta, et, balık, peynir, süt, yoğurt ve baklagillerde bol miktarda protein bulunur. Kasların gelişiminde proteinin yeri yadsınamaz. Proteinli gıdalar, kalori yakılmasına yardımcı olur.

Düzenli uyku

Akşam saatlerinde hafif bir yemek sonrası iyi bir uyku, kilo almanızı engeller. Metabolizma, akşam vakitlerinde yavaşlar ve kalori yakamaz; vücudun belli bölgelerinde istenmeyen fazlalıklar oluşur. İyi ve düzenli bir uyku, organizmayı da dinlendirir.

Öğün atlamayın

Temel öğün kahvaltı, çok önemlidir. Sağlıklı bir kahvaltı, gün içerisinde sizi zinde tutmakla kalmayıp, gece uyumakta olan metabolizmayı da uyandıracaktır. Kahvaltıyla uyanmayan metabolizma, kalori yakmaya başlayamayacaktır. 3 ana öğün ve 2 ara öğünle kalori biriktirmez, yakarsınız.

Harika atıştırmalıklar hazırlayın

Aralarda atıştırma olarak mutlaka meyve ve sebze tüketin. Mevsiminde bulunan meyve ve sebzeleri küçük küçük doğrayın, limon suyu gezdirerek cam kavanozlarda buzdolabında saklayın. İşte, yanınızda her yere götürebileceğiniz ara öğününüz hazır.

Ev işi yaparak kaç kalori harcayabileceğinizi biliyor musunuz?

Yazar Tuba KARADAĞ

Fiskosta.com'un sizlerle olabilmesi için yorum ve desteklerinizi bekliyoruz. Lütfen yazılarımızı sosyal ağlarınızda paylaşın. Sevgiler. :)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir