Anasayfa / Dekorasyon / Dekorasyonda Siyah-Beyaz Uyumu

Dekorasyonda Siyah-Beyaz Uyumu

Asaletin rengi siyahın beyazla uyumu bilinen bir şeydir. Giyimden arabaya kadar ağırlığını hissettiren bu iki renk, son dönemde ev dekorasyonunda da sıkça kullanılır olmuştur; çünkü siyahın temizliği her ne kadar zorsa da, özellikle beyazla oluşturduğu bütünlüktendir ki, pek çok yerde dikkatleri çeker durur.

Neden siyah-beyaz?

Şatafatı ve ağırlığı sebebiyle siyahın tercihi yaygındır. Beyaz da çok gösterişli olmakla birlikte, özellikle duruluğu ile vazgeçilmez bir renktir. Gelgelelim söz konusu iki renk bir arada kullanıldığında, renklerin birinden feragat etmek zorunda kalınmayacağı gibi, üstelik yakalanacak şıklık ile tatmin olunacaktır.

Zeminde

Ev dekorasyonu, zeminden başlar. Küçük bir mekânın zemini siyaha boyandığında söz konusu alan daha küçük görüneceğinden ve havası boğucu olacağından, beyazı tercih etmeniz gerekir.

Hayır, büyük bir odanın dekorasyonunu mu yapıyorsunuz? O hâlde siyahı düşünebilirsiniz.

Yine süpürgeliklerin de zıt renklerde olması, örneğin beyaz zemin için siyah süpürgeliklerin seçilmesi küçük bir ayrıntı gibi görünmekle birlikte, mekâna şık bir hava katacaktır.

Kırmızı-Desenli-Duvar-Kağıdı-Dekorasyon-Örnekleri-15[1]

Duvarlarda

Tek renkten ziyade, iki rengin uyumu görülen duvarlarda, seçeceğiniz bir kenarı canlı, diğer kenarlarıysa daha sade renklere boyatabilirsiniz. Siyah-beyaz dekorasyonunda kırmızı, pembe gibi üçüncü rengi tercih edebilirsiniz ki, böylece yastıklarda ya da nesnelerde aynı rengin kullanılmasıyla mekânınızı daha canlı tutabilirsiniz.

Uzun yıllar kullanıla gelen duvar kâğıtları ise demode olmakla birlikte, yine odanızın tek duvarını iri desenli bir duvar kâğıdı ile kaplatabilirsiniz.

ev-aksesuar-modelleri-1315921684[1]

Aksesuarlar

Mobilyalarınızda siyah renge mi ağırlık verdiniz? Öyleyse siyah aksesuarlardan kaçının ki, içinde kaybolmasın. Aksesuarlarınızın gösterişli durması için zıt renkler seçmelisiniz. Yine üçüncü bir rengin dâhil edilmesiyle de dinamik bir hava yaratabileceğinizi göz ardı etmemelisiniz.

tekli-siyah-beyaz-desenli-koltuk[1]

Kumaş seçimi

Eğer ki koltuklarınızı tek renk seçmişseniz, yastıklarda desenli kumaş tercih etmelisiniz; böylece koltuklarınızı hareketlendirmiş olacaksınız. Yine berjer düşünüyorsanız, diğer koltuklarla aynı rengi ve modeli ya da rengi farklı olanını kullanmanızda bir sakınca yoktur.

Yazar Tuba KARADAĞ

Fiskosta.com'un sizlerle olabilmesi için yorum ve desteklerinizi bekliyoruz. Lütfen yazılarımızı sosyal ağlarınızda paylaşın. Sevgiler. :)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir