Anasayfa / Anne&Bebek / Diş Çürüğü Bulaşıcı mıdır?

Diş Çürüğü Bulaşıcı mıdır?

Annenin diş çürükleri, bebeğe bulaşır mı, bulaşırsa, nasıl ve hangi yollardan bulaşır? Bebeği ağzından öpmek doğru mudur?

Bebeğini koruma güdüsünde olan anneler, bazen hatalar yaparlar ve bunun da farkında olmazlar. Diş çürükleri, bulaşıcı olabilmektedir. Anne, bebeğinin ağzından öperek, mamanın ısısını kontrol ederken, emzik ya da mama kaşığını ağzına alarak çeşitli bakterilerin ona geçmesine neden olacaktır. Eğer annede çürük diş bulunuyorsa, bebek risk altındadır; bu davranış, çocukta erken çürümelere neden olacaktır.

Ebeveynlerin bu konuya gerekli itinayı göstermeleri çok önemlidir. Bebek doğduğunda, ağzında çürük yapan bakteriler bulunmaz. Ancak bu bakterilerin taşınması çok da zor değildir. Dişlerinizde çürük varsa ve çeşitli diş ve diş eti hastalıklarına sahipseniz, bebeğinizin biberon ve kaşığı ile ağız teması kurmaktan kesinlikle kaçınmalısınız.

Süt dişlerinin çıkması ile bebeğin dişleri, ebeveynler tarafından temiz bir tülbent parçası ya da özel fırçalar ile fırçalanmalıdır. Yine, şekerli gıdalarla uykuya yatırılan bebeğin ağzında çürüğe elverişli bir ortam oluşturulur.

Çeşitli alışkanlıklar, çok erken yaşlarda kazanılır; diş fırçalama alışkanlığı da bunlardan bir tanesidir. Çocuklara model olunarak onların ağız hijyenine gerekli önemi vermesi sağlanmalıdır. Şeker ve hazır gıdalar konusunda mutlaka ölçülü olun; çünkü diş çürükleri ve yeterli derecede sağlanamayan ağız bakımı, birçok hastalığa davetiye çıkarmaktadır.

Şunu da vurgulamak gerekir ki, sudan uzak çeşitli ortamlarda anne, bebeğin emziğini ağzına alarak temizler, mamasının ısısını bebeğinin kaşığıyla kontrol eder. Bu gibi uygulamalar, annede diş çürüğü bulunmaması halinde, bebeğin bağışıklık sistemini geliştirir. Aksi halde, özenle büyütülen çocuklara yarar yerine zarar verilebilir.

Yazar Tuba KARADAĞ

Fiskosta.com'un sizlerle olabilmesi için yorum ve desteklerinizi bekliyoruz. Lütfen yazılarımızı sosyal ağlarınızda paylaşın. Sevgiler. :)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir