Anasayfa / Sağlık / Dişlerinizi mi Sıkıyorsunuz?

Dişlerinizi mi Sıkıyorsunuz?

Rüyaların etkisiyle, yaşanılan stresle ya da diğer faktörlerle gece uyurken dişlerin sıkılması durumu söz konusu olmakla birlikte, pek ciddiye alınmaz. Oysa bu sorunun zaman içerisinde diş kaybına yol alabileceği bilinse, duyarsız kalınamayacağı şüphesizdir.

Dişlerin uyurken sıkılması durumu, dişlerde aşınmalara ve özellikle diş köklerinde hasarlara sebebiyet verir. Böyle olunca da, zamanla dişlerin kaybedilmesi kaçınılmazdır. Öte yandan, gerek ağız gerekse vücut sağlığı açısından sıkıntılar yaşanabileceği de göz ardı edilmemelidir.

Genellikle stresle ilişkilendirilen diş sıkma sorunu yaşandığında çene kaslarının sıkma gücünün 5 tonu bulabildiği düşünüldüğünde, durumun vahameti az çok tahmin edilebilecektir.

Diş sıkma tedavisi

Peki, diş sıkmamak için neler yapılmalı, nasıl önlem alınmalıdır? Diş sağlığı için öncelikle mümkünse stresten uzak durulmalıdır. Aksi durumda, baş, boyun ve hatta bel ağrılarına hazırlıklı olunmalıdır.

Tıpta bruksizm adı verilen diş sıkması rahatsızlığının önlenebilmesi için sıcak bir havlu ile çene eklemine her gün 20 dakika masaj yapılmalıdır. Yanı sıra şeker ve kafein tüketmekten kesin olarak kaçınılmalı, çeneyi asla yormayacak kadar yumuşak besinler tercih edilmelidir. Hepsinden önemlisi ise, çene sıkmayı önleyen bir aparatın gece yatarken kullanılmasıdır.

Öte yandan, bembeyaz dişlere sahip olmak için evde diş beyazlatma formülünü de uygulayabilirsiniz.

Yazar Tuba KARADAĞ

Fiskosta.com'un sizlerle olabilmesi için yorum ve desteklerinizi bekliyoruz. Lütfen yazılarımızı sosyal ağlarınızda paylaşın. Sevgiler. :)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir