Anasayfa / Beslenme&Diyet / Diyet Yapmadan Kilo Verme Önerileri Dr. Mehmet Öz’den

Diyet Yapmadan Kilo Verme Önerileri Dr. Mehmet Öz’den

Gerek yanlış beslenmeden gerekse düzensiz uykudan kaynaklanan, çağımızın yaygın sorunlarından biri olan fazla kilolardan kurtulabilmek için denemediğimiz yol yoktur. Spor yaparız, nice diyet programları uygularız, hatta para saçarak zayıflatıcı haplar bile kullanıp, kilo veremediğimiz gibi bir de canımızdan oluruz. Peki, yok mudur bu fazla kilolardan kurtulmamızın yolu? Amerika’da büyük saygı uyandıran Dr. Mehmet Öz, diyet yapmadan kilo verebileceğiniz birkaç öneriyle sizlerle.

Şekerli içeceklere veda edin

Şekerin insan gıdası üzerindeki olumsuz etkileri, zamanla yüksek sesle dillendirilmeye başlandı; öyle ki, kanser etkisi bile yaptığı bilinmekte. Bu yüzden, şekeri hayatınızdan büyük ölçüde çıkarmalısınız. Özellikle de koladan kesinlikle uzak durmalısınız; bir kutu kolada 155 kalori bulunmaktadır. Şekerli besinler size bolca kilo aldırmakla kalmaz, şeker hastalığı, kemik erimesi ve diş çürümesi gibi sorunları da miras bırakır.

Öğünlerden önce su için

Hem metabolizmanızı hızlandıracağından hem de açlık hissinizi bastıracağından, öğünlerden önce su içmelisiniz.

7’den sonra yemek yemeyin

Akşam 7’den sonra yenen yemekler, insan sağlığı için çok zararlıdır ve kilo yapmak için birebirdir. Yatmadan en az 3 saat kadar önce yemek yemeyi bırakmalısınız ki, mideniz rahat kalabilsin. Çok acıkmanız durumunda, banyo yaparak bedeninizi rahatlatabilir ya da oyalanacak bir şeyler bulabilirsiniz.

Küçük porsiyonları deneyin

Midenin kandırılabilir bir yapısı vardır. Yani büyük bir porsiyon ile küçük bir porsiyon arasında mideniz açısından pek bir fark yoktur aslında. Önemli olan, yeterli miktarı kafanızda tartmanızdır. Yarım porsiyonla açlığınızı bastırabilirsiniz. Ayrıca, yumruğunuzdan büyük olan atıştırmalıklardan uzak durmayı kendinize prensip belirleyebilirsiniz.

Farklı besinleri bir araya getirin

Diyet yapmadan kilo vermek kararı almışsanız, menünüzü mümkün olduğunca çeşitlendirerek işe başlayın. Sebze ağırlıklı olmasına dikkat etmeniz gereken yemek listenizden hemen her şeyi, ama azar azar yiyin.

Spor yapın

Spora yaşamınızda yer açmak zorundasınız; bu, her şeyden önce kalp ve damar sağlığınız açısından büyük önem arz ediyor. Hiçbir egzersiz yapamıyorsanız bile, her gün yarım saat kadar tempolu yürüyüşle yediklerinizi eritebilir, zinde kalabilirsiniz.

Her sabah tartılın

Alacağınız ve vereceğiniz kiloların bilincinde olmak için, her sabah açken tartılın; böylece, kilolarınızı günbegün kontrol edebileceksiniz.

Diyet yapmadan kilo vermek, günlük yaşamda birkaç noktaya dikkat edilerek çok rahatlıkla uygulanabilecek bir yöntemdir.

Yazar Tuba KARADAĞ

Fiskosta.com'un sizlerle olabilmesi için yorum ve desteklerinizi bekliyoruz. Lütfen yazılarımızı sosyal ağlarınızda paylaşın. Sevgiler. :)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir