Anasayfa / Güzellik / Doğal Saç Boyanızı Evinizde Yapın
Evde doğal saç boyası yapımı
Evde doğal saç boyama nasıl yapılır?

Doğal Saç Boyanızı Evinizde Yapın

Evde doğal saç boyama nasıl yapılır, hangi renk için hangi tarif uygulanır? Evde kolayca yapılan bitkisel saç boyası tarifleri için harika öneriler paylaşacağız.

Evet, barındırdığı kimyasallardan dolayı kansere neden olabileceği söylenen saç boyalarının doğalını bulmakta zorlanırız. Evde saç boyası yapımı için tarif arayışına girdiğimiz zaman da içerisinde kına olan karışımlara rast geliriz.

Eğer doğal yollarla saç renginizi değiştirmek istiyor ve tarifimizde kına olmasın diyorsanız, doğal saç boyası tarifi Fiskosta.com’da.

Evde doğal saç boyama nasıl yapılır?

Evde bitkisel saç boyası hazırlama önerilerimize başlıyoruz. Öncelikle koyu renk saçlar diyeceğiz…

Evde koyu renk saç boyama

Koyu kumral-kahverengi saçlarınız varsa ya da kahverengi tonlarında bir saç rengi istiyorsanız, bu tarif tam size göre:

10 tane asma yaprağı

1 bardak taze yeşil cevizin etli kabukları

Yarım bardak sirke

1 bardak su

Kaynamakta olan suya ceviz kabukları, asma yaprakları ve sirke eklenerek kısık ateşte kaynatılır. Rengi iyice koyulaşana kadar kaynayan karışım ılıdıktan sonra süzülür. Bu karışımla saçlar yıkanır, istenilen koyuluğa erişilene kadar devam edilir.

Saçları koyulaştıran ikinci pratik yöntemin sırrı ise pırasanın yeşil kısımlarında gizlenir. Yine pırasanın yaprakları kaynatıldıktan sonra süzülür ve son durulama suyu olarak kullanılır. Birkaç işlemden sonra saçların rengi koyulaşacaktır.

Evde siyah saç boyama

Kömür gibi simsiyah saçlarınız var ve kimyasal etkilerinden dolayı boya kullanmıyorsunuz ya da saç renginizin siyah olmasını istiyorsunuz. İşte, aradığınız tarif burada.

Yarım bardak çivit otu

Yarım bardak lavanta

Yarım bardak ebegümeci

Yarım bardak su

Kaynar suya kurutulmuş ebegümeci, lavanta ve çivit otu eklenerek 1 saat bekletilir. Rengi koyulaşan karışım karıştırılır ve süzülür.

Hazırlanan bu doğal saç boyası saçlara sürülerek 1 saat bekletilir ve daha sonra durulanır.

Bu doğal boyanın etkisi çok kuvvetli olduğu için, el ve yüze sürüldüğünde hemen yıkanmalıdır.

Evde açık renk saç boyama

Sizi duyar gibiyiz; sarı-açık kumral saç rengine sahipsiniz ve saç renginizi daha da açmak istiyorsunuz ya da koyu renk saçlara sahipsiniz ama kimyasal açıcılar kullanmadan saçlarınızın renginin açılmasını istiyorsunuz. Pratik ve etkili doğal saç boyası yapımı sizlerle:

3 yemek kaşığı nergis

3 yemek kaşığı papatya

3 limonun suyu

1 bardak su

Kaynar suya atılan çiçekler, yarım saat bekletilir ve süzülür. Süzülen karışıma limon suyu eklenir.

Karışım, saçlara sürülerek güneşte kurutulur. Saç renginiz açıksa, çok daha kısa sürede etkisini gösterecektir ancak koyu renkli saçların açılması zaman alacaktır.

Evde doğal yollarla saç boyamaktan bu kadar bahsetmişken, Şems Aslan’ın Saç Boyası Tarifi yazımızı da hatırlatalım sizlere.

Suna Dumankaya’dan Evde Doğal Saç Boyası Yapımı da ilginizi çekecektir, mutlaka okuyun.

Evde doğal saç boyama nasıl yapılır, hangi yöntemler uygulanır, anlattık. Herkese kolay gelsin.

Yazar Tuba KARADAĞ

Fiskosta.com'un sizlerle olabilmesi için yorum ve desteklerinizi bekliyoruz. Lütfen yazılarımızı sosyal ağlarınızda paylaşın. Sevgiler. :)

5 Yorumlar

  1. Ya benim saçım siyah kahverengi olmasını istiyorum ne yapmalıyım☺

    • Merhaba Nida Hanım, asma yaprağı ve ceviz kabuğu ile yapılan doğal saç boyası sizin için çok uygun olacaktır. Düzenli uygularsanız, istediğiniz sonucu alabileceğinizi düşünüyorum. Sevgiler. 🙂

  2. Ne güzel ya, miss gibi doğal saç boyası.

  3. ya benim saçım kahverengi. kumral olmasını istiyorum fakat nergistir, papatyadır, sirkedir, bende yok. daha çok her evde bulunan malzemelerle nasıl saçımı açabilirim?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir