Anasayfa / Beslenme&Diyet / Dr. Mehmet Öz’ün Metabolizma Hızlandırıcı Önerileri

Dr. Mehmet Öz’ün Metabolizma Hızlandırıcı Önerileri

Vücudun hareketsizken de yaktığı enerji olarak tanımlanan metabolizma hızınız hakkında Dr. Mehmet Öz’ün önerilerine geçmeden, yaşınıza, boyunuza ve kilonuza göre metabolizma hızınızı ölçmeniz gerektiğini hatırlatalım; böylece, vücudunuzun kilo almazdan önce ne kadar kalori tüketebildiğini belirleyebilirsiniz ve daha sonra da metabolizmanızı hızlandırarak kilo vermeniz için gerekenleri yapabilirsiniz.

Metabolizma hızınızı ölçmek için tıklayın.

Metabolizma hızlandırma yöntemleri

Kaloriyi azaltın

Sıkı bir diyete girdiğinizde pek çok besinden faydalanamayacağınız için, vücudunuz panik yapacaktır ve metabolizmanız da yavaşlayacaktır. Etkili bir diyet, günlük kalori miktarını normalden 100 kadar azaltmaktan geçer. Örneğin, akşam yemeğinden sonra dondurma yiyerek metabolizmanızı hızlandırabilirsiniz. Her zaman tükettiğiniz dondurma miktarından 3 kaşık kadar daha azıyla yetinirseniz, 100 kalori eksilteceksiniz demektir.

Süt ürünlerinin tüketimine özen göstermelisiniz; yağ hücrelerini yakmada uyarıcı olan kalsiyumu edinebileceksiniz.

Proteine dikkat edin

Metabolizmanın hızlanmasında proteinin çok büyük bir önemi vardır; öyleyse, haftada mümkünse 2 kez balık yemelisiniz. Özellikle de Omega-3 barındıran somon türü balıkları tercih etmelisiniz.

Sık ve az yiyin

Az ama sık yemek, metabolizmayı hızlandıran önemli bir faktördür. Beslenmenizi 3 ana ve 2 ara öğün olarak belirleyebilir, kendinize bir metabolizma diyeti uygulayabilirsiniz.

Metabolizma hızlandırma püf noktası

Buzlu içeceklere yer verin

İçeceklerinizi de iyi belirlemelisiniz. Öyle ki, yeşil çay, su ve kahveyi bolca tüketebilirsiniz. Yalnız, içlerine buz atmalısınız, o şartla; çünkü buz ile vücudunuz ısınmak üzere harekete geçecek ve metabolizmanız hızlanacaktır.

Çinko tüketin

Çinko tüketimine de özen göstermelisiniz. Çinko içeren multivitaminler, ihtiyacınızı giderecektir.

Çinko tablet hakkında ayrıntılı bilgiye ulaşmak için Solgar Çinko Tablet Kullananlar yazımıza göz atabilirsiniz.

Metabolizma hızlandırma ana kuralı

Spor yapın

Fiziksel hareketler, en doğal metabolizma hızlandırma yöntemidir. Kısa sürecek düzenli bir spora, örneğin yarım saat sürecek tempolu bir yürüyüşe ya da evinizde uygulayabileceğiniz basit birkaç egzersize yaşamınızda mutlaka yer vermelisiniz.

Yazar Tuba KARADAĞ

Fiskosta.com'un sizlerle olabilmesi için yorum ve desteklerinizi bekliyoruz. Lütfen yazılarımızı sosyal ağlarınızda paylaşın. Sevgiler. :)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir