Anasayfa / Güzellik / Dudak Kremi Nasıl Yapılır?

Dudak Kremi Nasıl Yapılır?

Özellikle sonbahar-kış mevsiminde dudaklar kurur, çatlar ve soyulur. İşin kötü tarafı, ne kadar özen gösterilse de dudakların soğuk havaya maruz kalması nedeniyle korunmasının da zor olmasıdır. Sırf bu sebeple dudak balsamları, nemlendiriciler ve daha nice çeşitli ürünler sunulmaktadır. Hatta kullanılan nice rujun dahi içerisinde nemlendirici barınmaktadır. Bunca seçeneğin içerisinde doğru olan ürünü bulmak ve seçim yapmak gerçekten de bayanları yeterince zorlamaktadır. Zihinlere de ister istemez pahalı olan ürünün kaliteli olacağı düşüncesi yerleşmiştir.

Şimdi, çok uygun bir maliyetle uzun süre kullanabileceğiniz ve çok da memnun kalacağınız 2 dudak kremi tarifini paylaşıyoruz.

1 tatlı kaşığı bal mumu

1 çay kaşığı kakao yağı

1 çay kaşığı buğday yağı

1 çay kaşığı lavanta yağı

Bal mumu, kakao yağı ve buğday yağı, benmari usulünde eritilir. Daha sonra lavanta yağı ilave edilerek karıştırılır. Küçük bir krem kutusuna konularak arzu edilen her zaman kullanılır. Buğday yağında bulunan E vitamini, dudakları besleyecek ve lavanta yağı da çok güzel kokmasını sağlayacaktır. Kakao yağı, E vitamini bakımından zengindir; yoğun nemlendirici ve onarıcı özellikleri vardır.

Bu kadar pratik yapılabilen doğal dudak kreminin hazırlaması bir o kadar zevkli ve sonuçları da çok tatmin edicidir. Gelelim diğer tarifimize:

Gliserin

Vazelin

Bal

Eşit miktarlardaki gliserin, vazelin ve bal karıştırılarak bir krem kutusuna konulur. İhtiyaç halinde dudaklara krem gibi sürülür. Gliserin ve bal, kuruyan ve çatlayan dudaklara nem vererek pürüzsüzleştirecektir.

Günde birkaç kez kullanılması daha çabuk sonuç alınmasını sağlar. Bunların dışında dudaklara düzenli olarak yapılacak olan dudak maskesi ve dudak peelingi sayesinde çok daha bakımlı dudaklara sahip olabilirsiniz.

Dudak maskesi

1 çay kaşığı bal

1 çay kaşığı yoğurt

Bal ve yoğurt karıştırılarak ince bir kat halinde dudaklara sürülür. Hazırlanan bu karışımı dudaklar emdikten sonradır ki, 2. ve hatta 3. kat da sürülür, 15-20 dakika sonra yıkanır. Bu maske haftada bir defa uygulanmalıdır. Bir ay içerisinde pürüzsüz, yumuşacık ve doğal kırmızı renginde dudaklara sahip olduğunuzu göreceksiniz.

Dudak peelingi

1 çay kaşığı limon yağı

1 çay kaşığı şeker

Şeker ve limon yağı karıştırılır. Diş fırçası bu karışıma batırılarak, hafifçe fırçalanır. Haftada bir kez dudak peelingi yapmak yeterli gelecektir; bu sayede dudaklarınızın rengi açılacaktır. Peeling sonrasında ise, önermiş olduğumuz doğal dudak kreminden mutlaka sürmelisiniz.

Yazar Tuba KARADAĞ

Fiskosta.com'un sizlerle olabilmesi için yorum ve desteklerinizi bekliyoruz. Lütfen yazılarımızı sosyal ağlarınızda paylaşın. Sevgiler. :)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir