Anasayfa / Anne&Bebek / Emzik Nasıl Olmalı?

Emzik Nasıl Olmalı?

Kimi zaman alışveriş merkezlerinde gördüğümüz bebek ürünleri hoşumuza gider ve çocukluğumuza dönmek isteriz. Ama bir ürün seçmek istediğimizde, aslında bu kadar çok seçeneğin diğer bir taraftan da kafa karıştırıcı olduğunu fark ederiz. Renkli ve süslü olanı seçmek isteriz? Peki, doğru olan ürün o mudur gerçekten? Emzik seçerken nelere dikkat etmeliyiz, ideal bir emziğin özellikleri nelerdir?

İdeal emziğin özellikleri

Yassı

İnce-uzun

Yumuşak

Eğilip bükülebilen

Yukarıdaki özelliklerde bir emzik kullanmak, çocuğun ağız ve çene yapısı bakımından çok önemlidir. Emziğini kendisi alabilen bebek, çok daha huzurlu ve mutlu olacaktır. Bunun için de emziğin alt ve üst bölümlerinin mümkün olduğunca belirgin olması gerekmektedir. İdeal olmayan bir emzik, damağa basınç yapmaktadır. Ağız boşluğuna temas eden kısım ne kadar genişse, damağa uyguladığı basınç o kadar az olacaktır. Emziğin tabanının delikli olmalıdır ki, hava akımı sağlanabilsin ve bebeğin salyası çenesini tahriş etmesin.

Damaksız emzikler, 1 yaşından küçük bebeklerde kullanılmalı; 1 yaşından sonra ise, damaklı olan modeller tercih edilmelidir. Silikon emzikler, yumuşak ve pürüzsüz olduğu için kabul görmesi çok daha kolay olur; bu nedenle, başlangıç için silikon emzik kullanılmalıdır. Kauçuk emzik ise, daha çabuk eskimekte ve sık değiştirilmesi gerekmektedir; ancak diş çıkartma dönemi ve sonrası için idealdir, çünkü dayanıklıdır.

Emzik deyip geçmemek gerekir. Emzik ne kadar uygunsa, uzun süreli kullanımlardan görülecek zarar o denli aza inecektir.

Bebeğe 3 ay emzik verilmemesi gerekir. Emzik alışkanlığı kazanan bebeğin uykuya dalar dalmaz emziğinin alınması gerekir; çünkü emziği düşen bebek, her seferinde uyanacak ve annesini de uyandıracaktır.

Rengârenk ürünler, çoğu zaman hatalı kararlar vermeye yol açabilir. Söz konusu bebekler olduğunda, karar vermeden önce iki kere düşünülmelidir. Şık olan değil, en kullanışlı olan seçilmelidir. Bebeklerin kıyafetlerinden biberonuna kadar bütün eşyalarının kaliteli malzemelerle yapılmış olmasına dikkat edilmelidir ki, kullanılan kalitesiz boyalar ile çeşitli hastalılara davetiye çıkarılmasın.

Emzik ne kadar sürede değiştirilmeli?

Bebek büyüdükçe, çene yapısına uygun olabilmesi için 2-3 ayda bir emziği yenilenmelidir. Silikon ya da kauçuk malzemelerden yapılmış emzikler tercih edilmelidir.

Yazar Tuba KARADAĞ

Fiskosta.com'un sizlerle olabilmesi için yorum ve desteklerinizi bekliyoruz. Lütfen yazılarımızı sosyal ağlarınızda paylaşın. Sevgiler. :)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir