Anasayfa / Püf Noktası / Erkan Şamcı Halı Temizliği Önerileri
Erkan Şamcı halı temizliğinde karbonat

Erkan Şamcı Halı Temizliği Önerileri

Erkan Şamcı halı temizliği ile ilgili harika bilgiler verirken, halıları kimyasallarla temizlemekten yine de uzak kalamıyoruz. O yüzden, bahar temizliğine başlayan ve halı temizliğini Erkan Şamcı’nın önerilerine uyarak gerçekleştiren Esra Hanım, Erkan Şamcı’nın halı temizliği yöntemlerini nasıl uygulamış; sonuçlarını bizimle paylaşıyor.

Merhaba

Bahar temizliğine başladım ve aynı zamanda yerlerde emekleyen bir bebeğim var. Halıları yıkamaya vermekten kaçınmak istedim, bebeğimi kimyasallardan uzak tutabilmek için. Bu bahar halılarımı silmeye karar verdim ve gerçekten kimyasalları kullanmadan da çok etkili bir temizlik elde ettim.

Erkan Şamcı halı temizliği için karbonat

Önce aktardan açık olarak satılan karbonatlardan aldım.

Daha sonra halılarımın üzerine karbonat serperek 15 dakika beklettim.

Elektrik süpürgemin ayarını daha güçlü konuma getirerek süpürdüm.

Erkan Şamcı halı temizliği için sirke

İkinci aşama olarak sıcak suya biraz arap sabunu ilave ederek köpürttüm.

Halılarımı hazırladığım arap sabunu ile sildim.

Erkan Şamcı halı temizliği için sirke

Halılarımı arap sabunuyla iyice sildikten sonra son aşama için sirkeye ihtiyacımız var.

Yine bir miktar suya sirke ilave ederek halılarımı sirkeli suyla sildim.

Sirkeli suyla sildikten sonra pırıl pırıl oldu renkleri.

Arap sabununun kalıntıları da temizlendi.

Camları açarak kurumaya bıraktım.

Ekolojik yaşam uzmanı Erkan Şamcı, ev temizliği için harika formüller veriyor ve en güzel tarafı, doğal malzemeler kullanılabilmesi. Ancak 3-4 aşamalı bir iş ve benim zamanım yok, diyenler de var. Ben de halılarımın tümünü bu şekilde temizleyemedim. Biraz kolaya kaçabilir ve aynı şekilde etkili bir temizlik elde edebiliriz.

Erkan Şamcı halı temizliğinde pratik yöntem

Bir leğene arap sabunu ve sirkeyi karıştırdım. Daha sonra bu karışım ile bütün halılarımı sildim. Bu sefer tek bir işlemde halılarım temizlenmiş oldu; hem de yeterince temizlendi.

Halılarımın temizliğinden bu kadar etkili sonuç alınca, Erkan Şamcı doğal temizlik önerilerine uymaya başladım. Ev temizliği için karbonat ve sirkeyle ne kadar etkili temizleyiciler yapılabildiğini görmüş oldum.

Hepinize, özellikle benim gibi küçük çocuğu olan herkese öneriyorum.

Erkan Şamcı, halı temizliği önerisini deneyimleyip fiskosta.com okurlarıyla paylaşan Esra Hanım’a teşekkür ediyoruz.

⇒Arap sabunu nerelerde kullanılır?

Yazar Tuba KARADAĞ

Fiskosta.com'un sizlerle olabilmesi için yorum ve desteklerinizi bekliyoruz. Lütfen yazılarımızı sosyal ağlarınızda paylaşın. Sevgiler. :)

3 Yorumlar

  1. Erkan şamcı halı temizliği önerilerini çok güzel yazmışsınız. ben de arap sabunuyla silip sirkeli suyla duruluyorum. çok güzel oluyor. 2 yıldır halıları yıkatmaya gerek duymadım. Tuba hanım bir yere çay döküldü ve lekesini çıkaramadım. bir öneriniz olur mu?

    • Doğal temizlik malzemeleri kullanmanıza çok sevindim Gülhan Hanımcığım. Çay lekesine bol bol limon kolonyası dökün ve ertesi güne kadar bekletin. Ertesi gün beyaz sabunla silin. Kolay gelsin. 🙂

  2. Erkan Şamcı’nın halı temizliği önerilerini ben de uyguluyorum. Gerçekten çok iyi sonuç veriyor. Herkese tavsiye ederim.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir