Anasayfa / Sağlık / Erken Yaşta Menopoz İçin Bitkisel Çözüm Kürleri | Belirtileri ve Tedavisi
Erken yaşta menopoz için bitkisel çözüm, erken yaşta menopoz belirtileri
Erken yaşta menopoz için bitkisel çözüm kürleri

Erken Yaşta Menopoz İçin Bitkisel Çözüm Kürleri | Belirtileri ve Tedavisi

Erken yaşta menopoz için bitkisel çözüm nedir? Erken menopoz önlenebilir mi? Hangi doğal kürler uygulanabilir? Erken yaşta menopoz tedavisi için neler yapılabilir?

Birbirinden etkili doğal kürler paylaşacağımız makalemize hemen başlayalım.

Erken menopoz nedir?

Erken menopoza bitkisel çözüm konusuna girmeden önce, erken menopozun ne olduğuna kısaca değinelim.

Erken menopoz, normal kabul edilen 40’lı yaşlardan önce olan menopozdur.

Erken menopoz belirtileri nelerdir?

Bayanlarda erken menopoz son dönemde yaygın görülen sıkıntılardan biridir. Peki erken yaşta menopoz belirtileri nelerdir? Erken menopoz belirtileri ve yaşı için ne söylenebilir?

Erken menopoz adet kesilmesi şeklinde kendini gösterebilir ki en önemli işaret budur. Yine, adet gecikmesi erken menopoz belirtisidir. Kesin tanımı da, bir yıldan uzun süre adet görememek şeklinde yapılabilir. Erken menopoza girince ne olur? Erken menopoz ateş basması şeklinde de kendini gösterebilir. Bu konuda daha ayrıntılı bilgi sahibi olmak için Menopoz Döneminde Ateş Basması yazımızı okuyabilirsiniz.

Erken menopoz nasıl anlaşılır, başka belirtileri var mıdır? Terleme, sinirlilik hali gibi durumlar da en erken menopoz belirtileri arasında gösterilir. Bazı kadınlarda bu şikâyetlerin hiçbiri de olmayabilir.

Erken menopoz nedenleri nelerdir?

Erken menopoza girmenin nedenleri neler olabilir, hangi sebeplere dayandırılabilir?

En sık sorulan sorulardan biridir: Erken menopoz genetik mi? Evet, erken menopoz neden olur diyenler için en önemli sebebin genetik faktörler olduğunu belirtelim.

Diğer yandan, kanser tedavisi, yaşam şekli gibi nedenler de menopoza erken girilmesinde önemli etkenlerdir.

Depresyon kaynaklı erken menopoz sık görülen bir durumdur. Strese bağlı erken menopoz da yine oldukça yaygındır.

Peki erken menopoz geçici olabilir mi? Evet, bazı kadınların belli sebeplerle geçici olarak erken menopoza girdiğini de biliyoruz. Bu anlamda sürecin iyi gözlemlenmesi ve doktor muayenesi önemlidir. Yani erken menopoz düzelir mi? Bazı durumlarda düzelebileceğini belirtelim. Yine erken menopoz hormon tedavisi ile de giderilebilecek bir sorundur.

Erken menopoz nedenleri ve belirtileri konusuna değindiğimize göre, hamilelik üzerindeki etkisinden de kısaca bahsedelim.

Erken menopoz ve hamilelik

Erken menopoz döneminde hamile kalınır mı? Erken menopoz olup hamile kalan var mı? Erken menopoz etkileri nelerdir?

Erken menopoz zararları konusunda hamileliğe ayrıca değinmek lazım. Erken menopoz olup hamile kalanlar var mıdır? Erken menopoz yaşayanlar için kendiliğinden gebe kalma şansı yüzde 3-5 civarıdır. Ailesinde erken menopoz yaşanmış olanların, yani genetik olarak bu riski taşıyanların bu anlamda çok daha dikkat etmesi ve erken yaşta çocuk sahibi olması gerekir çünkü bu sorunun en büyük etkisi, yumurtalıklardan kaynaklı olarak çocuk sahibi olamamaktır.

Erken menopoz tedavi edilebilir mi? Tıbbi yöntemlerin yanı sıra, az sonra sizlerle paylaşacağımız doğal öneriler ile menopozu önleyebilir ya da geciktirebilirsiniz. Erken menopoz tedavi edilmezse, az önce belirttiğimiz gibi, kadınların çocuk sahibi olma şansı kalmayacaktır.

Erken yaşta menopoz için bitkisel çözüm önerilerimize de değineceğiz ama son olarak erken menopoz yaşı hakkında da birkaç şey söyleylim.

En erken menopoz yaşı kaçtır?

Menopoz en erken kaç yaşında olur? Bekârlarda erken menopoz görülür mü? Erken menopoz ne zaman başlar?

Ülkemizde menopoz yaşı için ortalama 47 diyebiliriz. Erken menopoz nasıl teşhis edilir? Birtakım hormon testleri ile menopoza girilip girilmediğinin tanısı kolayca konulabilmektedir.

Peki erken menopoz kaç yaşında başlar? Erken menopoz yaş sınırı var mıdır? Hayır, 18, 20, 22, 25 yaşında erken menopoz görülebilmektedir. Evet, yani 20’li yaşlarda erken menopoz, çeşitli etkenler dolayısıyla ne yazık ki yaşanabilmektedir.

En erken menopoz kaç yaşında olur konusuna da değindiğimize göre, erken menopozu önleyen bitkiler nelerdir, erken menopoz için bitkisel çözüm yöntemleri neler olabilir, kısaca değinelim.

Erken menopoz kürü

Doğal yollarla kadınlarda erken menopoz tedavisi için ne söylenebilir? Bitkilerle erken menopoz tedavisi mümkün müdür? Erken menopoz başlangıcı sonrası neler yapılabilir?

Erken menopoz için bitkisel ilaçlar bir seçenek olabilir mi? Evet, erken menopoz kürleri ile erken menopoza çözüm bulunabilir. Nelerdir bu kürler? Erken menopoz için şifalı bitkiler hangileridir?

Soğan kürü

Civanperçemi kürü

Çobançantası kürü

Adaçayı kürü

Nar kürü

Çörek otu kürü

Erken menopozda yapılması gerekenler konusunda yukarıda saydığımız kürler önemli bir yer tutar. Nasıl uygulayacağınızı az sonra anlatacağımız bu kürler sayesinde erken menopoz geciktirilebilir mi? Evet, doğru ve düzenli bir uygulamayla çok faydasını görebilirsiniz.

Erken menopoz alternatif tıp ile önlenebilir mi? Doğal kürler ile erken menopoz tedavi edilir mi? Dilerseniz, konuya biraz daha ayrıntılı olarak girelim.

Erken yaşta menopoz için bitkisel çözüm

Erken menopoz şifalı bitkiler ile önlenebilir mi? Erken menopoz nasıl tedavi edilir? Erken menopoz için kür uygulanabilir mi?

Evet, erken menopoz tedavisi bitkisel yöntemlerle sağlanabilir. Öyleyse, ilk erken menopoz bitkisel çözüm önerimiz gelsin.

Şems Aslan’dan erken yaşta menopoz için bitkisel çözüm kürü

1 su bardağı taze sıkılmış üzüm suyu

Bir çay bardağı taze sıkılmış nar suyu

İki meyve suyunu bir tencereye boşaltın. Ocağın altını yakıp hafifçe ılımasını sağlayın. Bu karışımı bir bardağa koyun ve yine bardağa 1 çay kaşığı karabiber ilave edip için. Bu kürü her gün içmelisiniz. Erken menopoz durdurulabilir mi? Evet, durdurabilir, menopoza girmenizi geciktirebilirsiniz, erken menopoz sorunundan kurtulabilirsiniz.

Civanperçemi erken menopoz kürü

Bir diğer erken yaşta menopoz için bitkisel çözüm kürü malzemelerimiz:

15 gram kadar kıyılmış civanperçemi

1 buçuk litre su

Civanperçemini bir buçuk litre kaynar suda haşlayın, soğuduktan sonra süzün.

Yemeklerden önce günde 3-4 fincan için. Hazırlayacağınız bu çayı aynı gün tüketin.

3 hafta uyguladıktan sonra 1 ay ara verin. Bunu toplam 3 ay yapabilirsiniz. Bu kür sayesinde erken menopoz engellenir mi? Evet, düzenli bir uygulamayla olası bir erken menopozdan kurtulabilirsiniz.

Adaçayı erken menopoz kürü

Erken menopozu engellemek için uygulayabileceğiniz yöntemlerden biri de adaçayı kürüdür. Öyleyse erken yaşta menopoz için bitkisel çözüm kürü malzemelerimiz:

1 tatlı kaşığı adaçayı

1 bardak kaynar su

Bir bardak kaynar suya adaçayını ekleyin, çayı 10 dakika beklettikten sonra için.

Sabah akşam aç karnına bir hafta boyunca tüketin. İkinci hafta günaşırı, yani bir gün durup bir gün tüketin. Üçüncü hafta üç günde bir içmelisiniz bu çayı. Dördüncü hafta ise ara verin. Bunu toplam 3 ay yapabilirsiniz. Erken menopozu engellemek için ya da erken menopozda iseniz bundan kurtulmak için çok etkili bir formül.

Erken menopoz çobançantası kürü

Erken menopoz çaresi için bir kür daha…

20-25 gram çobançantası

1 litre su

Bir litre sıcak suya çobançantasını atın, birkaç dakika kaynatın ve süzün.

Erken menopoz nasıl önlenir diyenler… Bir hafta boyunca her gün bu kürü uygulayın. Bir hafta ara verdikten sonra tekrar devam edin. Bunu 3 hafta uygulayarak erken menopoza çare bulabilirsiniz.

Erken yaşta menopoz için bitkisel çözüm önerilerimiz devam ediyor. Sırada Maranki var.

Erken menopoz Ahmet Maranki kürü

Maranki erken menopoz tedavisi için ne önermiş, bir göz atalım.

Malzemeler:

Civanperçemi kürü

100 gram ısırgan otu

100 gram çobançantası

100 gram eğir otu

100 gram at kuyruğu civanperçemi

Bal

Hepsinden eşit miktarda malzemeleri karıştırın, bir kavanoza koyun. Daha sonra bu karışımdan bir tatlı kaşığı alarak bir bardak sıcak suya koyun. 10 dakika demlendikten sonra süzün. Bal ilave ederek tüketebilirsiniz.

Her sabah ve gece yatmadan önce aç karnına olmak koşuluyla günde 2 kere tüketin. 1 hafta boyunca böyle devam edin. İkinci hafta günaşırı kullanın. Üçüncü haftada 3 günde bir kullanın ve ara verin. 3 ay boyunca küre bu şekilde devam edin. Bitkisel erken menopoz tedavisi için Maranki’nin bu kürü uygulanabilir.

İngiliz karbonatı erken menopoz kürü

Erken menopoz için ne yapılmalı diyenlere çok kolay ama etkili bir yöntemden bahsedelim.

Bir bardak ılık suya bir çay kaşığı tepeleme karbonat ilave edin ve iyice karıştırın. Karbonat eridikten sonra yudum yudum tüketin. Her sabah aç karnına içmeye özen gösterin. Yanı sıra, günde 2 litre su tüketin.

Karbonatın sizi rahatsız etmemesi için yarım çay kaşığıyla başlayabilirsiniz. Şikayetlerinizin durumuna göre karbonat miktarını arttırabilirsiniz.

Erken yaşta menopoz için bitkisel çözüm son bir öneri daha paylaşalım, sonra da Saraçoğlu’nun formüllerine geçelim.

Çörek otu erken menopoz kürü

Çörek otu da erken yaşta menopoz için bitkisel çözüm arayanlara iyi bir seçenek olabilir. Nasıl mı?

1 tatlı kaşığı çörek otunu öğüterek tüketebileceğiniz gibi yine 1 tatlı kaşığı çörek otu yağını da tercih edebilirsiniz.

Çörek otu, hormonları dengeler. Özellikle erken menopoz riski olanların düzenli olarak çörek otu tüketmeleri gerekir.

Erken menopoz tedavisi İbrahim Saraçoğlu kürü

Erken menopoz için soğan kürü duymuş muydunuz? Peki ya aslanpençesini?… İbrahim Saraçoğlu erken menopoz için kür öneri ile bizlerle…

Erken menopoz bitkisel tedavisi için soğan kürünü apayrı bir yere koymak gerekir. Erken menopoz İbrahim Saraçoğlu kürü ile önlenebilir. Nasıl mı? Hemen anlatalım.

Erken menopoza soğan kürü

Malzemeler:

1 orta boy kahverengi kabuklu soğan

Bir buçuk bardak su

Suyu kaynatın. Bu arada soğanın kahverengi kabuklarını soyun, soğanı dörde bölerek kaynamakta olan suya atın ve ağzı kapalı olarak 5 dakika kaynatın. Daha sonra süzün ve sıcak sıcak tüketin. Yemeklerden 1-2 saat sonra, gönde 2 defa tüketmeye özen gösterin. Bu kürü 15 gün boyunca uygulayın. Erken menopoz soğan kürü ile giderilebilir, bunu belirtelim.

Bu soğan kürü erken menopoz için çok etkili bir yöntemdir. İbrahim Saraçoğlu erken menopoz için soğan kürü uygulanması gerektiği söylüyor, sizlerle paylaşmış olalım.

Testere dişli aslanpençesi kürü

İbrahim Saraçoğlu erken menopoz tedavisi için aslanpençesi kürünü de öneriyor. Erken menopoz Adnan Saraçoğlu için önce malzemeler diyelim:

1 buçuk bardak su

1 tatlı kaşığı testere dişli aslanpençesi

Erken menopoz aslanpençesi kürü nasıl uygulanacak, hemen anlatalım.

Bir buçuk bardak suyu kaynatın. Bir bardak testere dişli aslanpençesini ilave ederek 7 dakika daha kaynatın. Ilıdıktan sonra süzün. Günde 2 bardak için. Sabah kahvaltısından ve akşam yemeğinden 2 saat sonra olmak koşuluyla tüketmeye özen gösterin.

Aslanpençesi kürünün hormon dengeleyici bir özelliği olduğunu belirtelim. İbrahim Saraçoğlu erken menopoz aslanpençesi kürü ile tedavi edilebilir diyor, müjdesini verelim.

İbrahim Saraçoğlu erken menopoz tedavisi için neler önermiş, sizlerle paylaştık. Yanı sıra pek çok doğal formülden de bahsettik. Erken menopoz için bitkisel tedavi yöntemleri uygulanarak olası sorunların önüne geçilebilir ama tekrarlayalım; kürleri düzenli ve doğru uygulamak şarttır.

Erken yaşta menopoz için bitkisel çözüm önerileri nelerdir, kürler nasıl uygulanmalıdır, ne yapılmalıdır? Faydalanabileceğiniz bir yazı olduğunu umuyoruz. Sizler de uygulayacağınız kürleri, sonuçlarını ve sorularınızı aşağıdaki yorum kutumuzdan bize yazabilirsiniz.

Sağlıklı günler dileklerimizle…

Yazar Tuba KARADAĞ

Fiskosta.com'un sizlerle olabilmesi için yorum ve desteklerinizi bekliyoruz. Lütfen yazılarımızı sosyal ağlarınızda paylaşın. Sevgiler. :)

9 Yorumlar

 1. Esim 25 yasinda erken menopoza girdi. simdi 33 yasinda. once adet oluyodu, yaklasik 1 yildir hiç adet olmuyor. çocuk Sahibi olmak istiyoruz.

 2. Merhaba 37 yaşındayım iki yıl önce erken menopoz teşhisi konuldu fsh 33tü. Testere dişli Aslan pençesi ve hayıt tohumu kullandım incir kürü uyguladım sonrasında çok şükür hamile kaldım. şimdi bir yaşında kızım var. Sorum şu emziriyorum emzirme döneminde testere dişli Aslan pençesi ve hayıt tohumu kullanabilir miyim? sütten kızıma geçer mi?

  • Merhaba Ebru Hanım,
   Tebrik ederim. Kızınızı en güzel ve sağlıklı günlerde büyütmenizi diliyorum. İbrahim Saraçoğlu’nun emziren annelere 4. ayından itibaren kür kullanımına izin verdiğini biliyorum. Siz yine de kendisine danışarak kesin bilgi edinin lütfen. Sevgilerimle. 🙂

 3. 40 yaşındayım 1,5 aydır adet giremiyorum. fsh yüksek. adet olmamı sağlayacak kur nedir? yardımcı olursanız sevinirim

  • Merhaba İlknur Hanım, soğan kürünü denediniz mi? Soğan kürüyle erken menopozdan kurtulan çok kişi var. Yapılışını yukarıda anlattım. Şifa olmasını diliyorum.

 4. Merhaba 38 yaşındayım. 2 yıl önce fsh hormonum 62.5 menopoz olduğumu söylemişti doktor. amh hormonum 0.022 çocuk sahibi olmak istiyorum. hangi kürü uygulamalıyım?

 5. Merhaba ben 42 yaşındayım. Bana da erken menopoz dediler. En etkilisi soğan kürü müdür acaba? Kurtulabilir miyim?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir